Usługi bariatryczne  

Zakres wykonywanych usług w ramach bariatrii:

Kompleksowe leczenie otyłości

Otyłość jest chorobą o bardzo złożonych przyczynach i wymaga kompleksowego leczenia. Zespół specjalistów służy pomocą w pozbyciu się zbędnych kilogramów.

Do oceny odżywiania stosuje się wskaźnik BMI. Oblicza się go dzieląc masę ciała wyrażoną w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu.

Wzór na obliczenie wskaźnika BMI:

BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)2

BMI — zakres wartości

  • < 18,5 - niedowaga
  • 18,5 - 25 - prawidłowa masa ciała
  • 25 - 30 - nadwaga
  • 30 - 35 - otyłość
  • 35 - 40 - otyłość znacznego stopnia
  • > 40 - otyłość patologiczna

Przed rozpoczęciem właściwego leczenia proponujemy spotkanie z psychologiem, dietetykiem i lekarzem internistą. Poszukają oni przyczyn, które doprowadziły do zgromadzenia zbędnych kilogramów, ocenią aktualny stan zdrowia, a następnie wspólnie po konsultacji, zaproponują właściwe postępowanie.

Lekarz internista oceni hormonalne funkcje organizmu, wykluczy endokrynologiczne podłoże otyłości, w razie potrzeby zaproponuje właściwe farmakologiczne leczenie ograniczające apetyt lub leki, które pomogą spalić zbędne kilogramy.

Psycholog po rozmowie zaproponuje wsparcie w ramach spotkań indywidualnych lub grupowych. Bardzo często otyłość spowodowana jest nieprawidłową reakcją na stres, w takiej sytuacji nauka prawidłowego postępowania, może przynieść sukces w walce ze zbędnymi kilogramami.

Dietetyk analizując codzienną dietę oraz wyniki badań, zaproponuje dietę opracowaną indywidualnie dla potrzeb konkretnego pacjenta oraz na bieżąco wyeliminuje błędy żywieniowe. Jeżeli zaproponowana terapia nie przyniesie zadowalających efektów, lekarz może zalecić bardziej radyklaną metodę leczenia, np. balon żołądkowy zakładany drogą endoskopową lub laparoskopową, regulowaną przewiązkę żołądkową.

Balon żołądkowy zakładany drogą endoskopową (gastroskopia), przy udziale anestezjologa (znieczulenie lub premedykacja), ogranicza w sposób istotny przyjmowanie pokarmów prowadząc do zmniejszenia masy ciała. Założenie balonu wymaga kilkugodzinnego pobytu pod opieką medyczną. W dniu zabiegu chory opuszcza szpital. Balon wymaga wyjęcia po maksymalnie sześciu miesiącach, procedurę tę można powtarzać.

Laparoskopowa, regulowana przewiązka żołądkowa (popularnie zwana opaską) jest najbardziej radykalną z proponowanych metod. Wymaga 24 godzinnego pobytu w szpitalu i znieczulenia ogólnego. Doświadczony zespół lekarzy (anestezjolog, zespół chirurgiczny) zakłada na żołądek opaskę dzielącą go na dwie części – górną mającą około 20-30 ml pojemności i dolną. Wielkość przejścia pomiędzy częściami żołądka można regulować za pomocą tzw. portu wszczepionego pod skórę brzucha. Pacjent uzyskuje uczucie sytości już po zjedzeniu niewielkiej ilości pokarmu, a zjedzenie następnej porcji jest możliwe dopiero po kilku godzinach.

Konsultacja lekarska

Umów się na wizytę do wybranego lekarza:

dr n. med.
Tomasz Szewczyk
poniedziałek

18:00

Umów wizytę

Godziny podane w tabeli są czasem rozpoczęcia pracy lekarza.

Konsultacje do zabiegów

  • zakładania balonu żołądkowego
  • zakładanie przewiązki żołądka
 

Umów się na wizytę do wybranego lekarza:

 
dr n. med.
Tomasz Szewczyk
poniedziałek

18:00

Umów wizytę

Godziny podane w tabeli są czasem rozpoczęcia pracy lekarza.

Umów badanie w Dziale Obsługi Pacjenta:

T 42 254 64 00

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się

Informację o użytkowniku i haśle, znajdziesz w pierwszym mailu potwierdzającym założenie konta od: online@salvemedica.pl

Rejestracji przez internet możesz dokonać rezerwując termin najdalej do 30 dni od daty rejestracji. Jednocześnie informujemy, że cena w dniu wizyty może ulec zmianie.