Laboratorium genetyczneW odpowiedzi na potrzeby naszych Pacjentów otworzyliśmy nowoczesne laboratorium genetyczne oferujące badania z zakresu biologii molekularnej.

W większości wykonywanych przez nas testów wykorzystujemy niezwykle czułą metodę real-time PCR (łańcuchowa reakcja polimerazy w czasie rzeczywistym). Technika ta umożliwia wykonanie analiz zarówno jakościowych jak i ilościowych. Pozwala również na wykrywanie różnic i zmian w DNA, które podwyższają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych czy niepowodzeń zajścia w ciąże. Jest też coraz częściej wykorzystywana do diagnostyki zakażeń wirusowych i bakteryjnych, ponieważ umożliwia wykrycie chorób nawet przy braku objawów. Oznaczenia jakościowe pozwalają na stwierdzenie braku lub obecności badanej zmiany lub patogenu, natomiast badanie ilościowe pozwoli dodatkowo oszacować liczbę diagnozowanego patogenu występującego w organizmie pacjenta. Badania wykonane tą metodą maksymalnie obniżają ryzyko otrzymania wyników fałszywie ujemnych lub fałszywie dodatnich.

Oferta Laboratorium Genetycznego Salve Medica

Badania NGS

Badania wykonywane techniką sekwencjonowania następnej generacji (ang. NGS, next generation sequencing) mogą być przeprowadzone zarówno u dorosłych jak i dzieci:

 1. Onkopanel w cenie 3990 zł 

  Określa predyspozycje do chorób nowotworowych (nowotwory dziedziczne). Panel obejmuje badanie 390 genów, których defekty mogą przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych. Badanie wrodzonych predyspozycji do nowotworzenia stanowi kluczowy element profilaktyki zachorowania na nowotwór . Dzięki zastosowaniu nowoczesnej metody sekwencjonowania następnej generacji możliwie jest jednoczesne przebadanie kilkuset genów. Ma to ogromne znaczenie dla wczesnego wykrycia choroby nowotworowej bądź szybkiego wdrożenia działań profilaktycznych zmniejszających ryzyko jej rozwoju.

 2. Panel farmakogenetyczny w cenie 3990 zł 

  Określenie zdolności do przyswajania i metabolizowania leków. Bezpieczne dawkowanie oraz odpowiedni dobór leku uzależniony jest od uwarunkowań genetycznych. Ten sam lek w standardowo podawanej dawce może jednym Pacjentom pomóc, a u innych doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych. Jeszcze inni dla uzyskania tego samego efektu terapeutycznego będą potrzebowali wyższej dawki.
  Analiza 340 genów, zawartych w panelu farmakogenetycznym, pozwoli na wskazanie które leki i w jakich dawkach są nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne dla badanego Pacjenta.

 3. Panel chorób cywilizacyjnych w cenie 3990 zł 

  Choroby cywilizacyjne są główną przyczyną zgonów na świecie. Stanowią wyzwanie dla medycyny XXI w. zwłaszcza w krajach wysokorozwiniętych. Do chorób cywilizacyjnych zalicza się przede wszystkim cukrzycę, otyłość, miażdżycę, alergie i nowotwory. Za rozwój wymienionych chorób odpowiada przede wszystkim środowisko i styl życia współczesnego człowieka. Jednak, jak pokazują najnowsze badania, uwarunkowania genetyczne także przyczyniają się do ich występowania. 
  Panel chorób cywilizacyjnych obejmuje ponad 830 genów, których defekty powiązano z predyspozycjami do zachorowania m.in. na cukrzycę, zespół metaboliczny czy choroby układu krążenia. Badanie w tak szerokim zakresie umożliwi Pacjentowi wczesne wykrycie predyspozycji do chorób cywilizacyjnych oraz wdrożenie personalizowanych, a wiec bardziej skutecznych działań profilaktycznych.

Kupując więcej niż jeden panel NGS, za każdy kolejny płacisz 50% od ceny standardowej.


Laboratorium Medyczne Salve Medica w 2019 roku otrzymało pozytywną ocenę Ministerstwa Zdrowia

Kontrola została przeprowadzona przez Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie genetyki klinicznej, na podstawie upoważnienia nr 488/2018 z dnia 20 grudnia 2018 r wydanego przez Ministra Zdrowia. Kontroli podlegała ocena funkcjonowania medycznego laboratorium diagnostycznego wykonującego badania genetyczne.

Profesjonalizm i doświadczenie

Wszystkie proponowane przez nas badania są wykonywane i opisywane przez profesjonalną i doświadczoną kadrę. Pracujemy na zatwierdzonych zestawach diagnostycznych posiadających certyfikaty CE/IVD.

Certyfikat Laboratorium Genetyczne Certyfikat Laboratorium Genetyczne Certyfikat Laboratorium Genetyczne
Certyfikat Laboratorium Genetyczne Certyfikat Laboratorium Genetycznego Certyfikat Laboratorium Genetycznego

Dlaczego warto wykonać badanie genetyczne?

 • CZAS wynik badania otrzymujemy już po kilku dniach (nawet po 3 dniach roboczych) – jest to trudne to osiągnięcia w przypadku posiewu,
 • WYSOKA CZUŁOŚĆ przewaga nad badaniami immunologicznymi, gdzie z uwagi na niskie miano przeciwciał otrzymany wynik może być fałszywie negatywny, tzn. u pacjenta pomimo obecności zakażenia otrzymujemy wynik negatywny. Podobnie w przypadku detekcji wirusów i bakterii – nawet śladowa ilość patogenu jest możliwa do wykrycia w przypadku badań technikami biologii molekularnej,
 • PEWNOŚĆ WYNIKU w przypadku badań immunologicznych kluczowy jest czas od momentu zakażenia do wyprodukowania przez organizm pacjenta specyficznych przeciwciał, czas ten może wynosić nawet kilka tygodni, w tym czasie pomimo istniejącego zakażenia wynik pacjenta może być negatywny. Badania molekularne opierające się o detekcję materiału genetycznego patogenu wykrywają go już po kilku dniach od zakażenia (około tygodnia),
 • SPECYFICZNOŚĆ w jednym badaniu możliwa jest jednoczesna identyfikacja wielu patogenów,
 • NIEZAWODNOŚĆ technika PCR jest niezawodna również w przypadku diagnostyki zmian w genomie człowieka, w sposób jednoznaczny określa występowanie błędów lub ich braku, a wynik ważny jest przez całe życie pacjenta.
Umów się telefonicznie
42 254 64 84

Najczęściej zadawane pytania

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak