Badania nasienia

Opis usługi

Badania nasienia to podstawa diagnostyki niepłodności u mężczyzn. Podstawowe badanie obejmuje ocenę makroskopową (objętość, pH, kolor, lepkość, upłynnienie) i mikroskopową (koncentracja, ruchliwość, żywotność i morfologia plemników oraz obecność komórek okrągłych).
W zaawansowanych badaniach nasienia ocenia są między innymi: budowę plemników, zdolności poruszania się plemników, potencjał plemników do zapłodnienia, obecność bakterii w próbce, ilość fruktozy w nasieniu i wielu innych parametrów.

Przed wykonaniem badań nasienia, rekomendujemy wizytę u lekarza specjalisty związanego z leczeniem niepłodności. Lekarz ustali rodzaje badań niezbędnych do postawienia diagnozy. Dzięki temu Pacjent unikanie ponownego oddawania nasienia w celu uzupełnienia badań.

Umówienie na badanie nasienia nie wymaga skierowania, możesz umówić się w Punkcie Obsługi Pacjenta osobiście lub telefonicznie 42 254 64 00.

Pobranie nasienia do badania

Troska o intymność pacjentów jest dla nas bardzo istotna. Stworzyliśmy komfortowe warunki w naszych pokojach oddawania nasienia. Pokoje znajdują się w odosobnieniu. Umieściliśmy przed nimi śluzę akustyczną, co zwiększa poczucie intymności. Pomieszczenia są dezynfekowane po każdym pacjencie. W pokoju mężczyzna może przybywać sam lub z partnerką.

Wytrysk nasienia następuje poprzez masturbację, do otrzymanego wcześniej sterylnego pojemnika. Laboratorium seminologiczne znajduje się w tym samym miejscu co pokoje do oddawania nasienia. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ badania powinny być wykonywane na świeżym materiale, nie później niż 30 minut od momentu oddania, w warunkach stałej temperatury. Dodatkowo do dyspozycji jest na miejscu nasz zespół seminologów, który odpowie na pytania i wątpliwości związane z badaniem.

Przygotuj się

Właściwe przygotowanie do badania ma bezpośredni wpływ na wiarygodność otrzymanego wyniku. Pozwala to na wykonanie prawidłowego odczytu oraz oceny parametrów nasienia:

Przygotuj się do badania

7 dni przed

Przynajmniej tydzień przed badaniem należy prowadzić zdrowy tryb życia, odstawić lub ograniczyć używki takie jak alkohol czy papierosy.

Przygotowanie do badania

2-5 dni przed badaniem

Przed badaniem zaleca się zachowanie abstynencji seksualnej od 2 do 5 dni (nie można współżyć lub masturbować się).

Materiał może być pobrany w warunkach domowych. Należy zgłosić się najpierw do naszego embriologa lub seminologa, który dokładnie przekaże informacje jak właściwie się do tego przygotować.

Więcej o usłudze

Badania nasienia dostępne w Naszej Klinice

Badanie nasienia ogólne/komputerowe CASA

Obejmuje analizę podstawowych parametrów nasienia, zgodnie z wytycznymi WHO oraz Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. Badanie obejmuje ocenę makroskopową (objętość, pH, kolor, lepkość, upłynnienie) i mikroskopową (koncentracja, ruchliwość, żywotność i morfologia plemników oraz obecność komórek okrągłych).

Wskazania do badania: podstawowa diagnostyka płodności męskiej.

MAR Test

Służy do wykrywania przeciwciał przeciwplemnikowych w nasieniu lub surowicy krwi. Przeciwciała produkowane przez organizm mężczyzny, przeciwko własnym plemnikom, powodują spadek ruchliwości i penetracji. Wynik testu podawany jest jako odsetek ruchliwych plemników związanych w teście. Test ten można wykonywać jedynie wtedy, gdy w nasieniu znajdują się plemniki wykazujące ruch.

Wskazania do badania: podstawowa diagnostyka andrologiczna, obecność aglutynacji plemników, zaburzenia ruchliwości plemników (duży odsetek plemników o ruchu „w miejscu”).

Test HBA – test wiązania plemników z hialuronianem

HBA jest testem „funkcjonalności” i dojrzałości plemników. W teście HBA plemniki prawidłowe łączą się z kwasem hialuronowym i dzięki temu można je odróżnić od nieprawidłowych. Negatywny wynik testu HBA świadczy o zaburzeniu rozwoju plemnika i braku receptorów koniecznych do wiązania plemnika z komórką jajową. Użycie uszkodzonego plemnika w technikach rozrodu wspomaganego, może prowadzić do braku rozwoju zarodka.

Wskazania do badania: wykonuje się w celu określenia potencjału plemników do zapłodnienia (wynik może być negatywny, pomimo prawidłowych parametrów = badania ogólnego nasienia). Dodatkowo wynik może być pomocny w wyborze najlepszej metody rozrodu wspomaganego (IVF, ICSI, pICSI).

Test swim-up – test migracyjny

Pozwala na ocenę zdolności poruszania się plemników pomiędzy różnymi środowiskami. Na podstawie testu ocenia się przydatność plemników przy planowanym zabiegu inseminacji domacicznej. Obniżona zdolność migracji, wskazuje na obniżoną zdolność zapłodnienia przez plemniki, zarówno w procesie naturalnym jak i podczas inseminacji. Prawidłowy wynik testu to co najmniej 3 mln plemników na mililitr.

Wskazania do badania: określenie potencjału plemników do zastosowania w procedurach rozrodu wspomaganego u par, które dłużej niż rok starają się bezskutecznie o potomstwo.

Badanie chromatyny plemnikowej

Wskazuje na procent uszkodzenia chromatyny (DNA) w plemniku, co w konsekwencji może utrudniać zapłodnienie lub dalszy rozwój zarodka. Nasienie, które wykazuje 15-30% uszkodzenia chromatyny plemnikowej sprawia, że jego zdolność do zapłodnienia jest obniżona w stopniu małym lub średnim. Im wyższy jest procent uszkodzenia chromatyny plemnikowej (powyżej 30%), tym mniejsza zdolność zapłodnienia.

Wskazania do badania: Badanie zalecane jest przy niepowodzeniach w uzyskaniu ciąży lub przy poronieniach, zaburzeniach w budowie plemników (teratozoospermia).

Badanie fruktozy w plazmie nasienia

Fruktoza jest wydzielana przez pęcherzyki nasienne, których wydzielina jest głównym składnikiem nasienia. Ilość fruktozy w nasieniu odzwierciedla jakość pracy pęcherzyków nasiennych. Zbyt mała ilość fruktozy w nasieniu może byś związana z niedoborem testosteronu, infekcjami pęcherzyków nasiennych lub ich wrodzonym brakiem.

Wskazania do badania: niedobór testosteronu, podejrzenie stanu zapalnego pęcherzyków nasiennych, brak plemników w nasieniu (azoospermia), obecność nadmiernej liczby leukocytów w nasieniu, zaburzenia funkcjonowania plemników (szczególnie ruchliwości), zwiększona objętość lub lepkość nasienia, kwaśne pH nasienia.

Badanie kwasu cytrynowego w plazmie nasienia

Kwas cytrynowy jest wydzielany przez prostatę. Niedostateczne jego wydzielanie może mieć miejsce w przypadku stanu zapalnego prostaty. Uważa się, że kwas cytrynowy może mieć wpływ na funkcjonowanie i budowę morfologiczną plemników.

Wskazania do badania: niedobór testosteronu, podejrzenie stanu zapalnego gruczołu krokowego, brak plemników w nasieniu (azoospermia), obecność nadmiernej liczby leukocytów w nasieniu, zaburzenia funkcjonowania plemników (ruchliwości, morfologii).

Badanie potencjału oksydo-redukcyjnego

Stres oksydacyjny (czyli nadmiar wolnych rodników) w nasieniu jest jedną z ważniejszych przyczyn problemów z płodnością. Czynnikami ryzyka dla wzrostu stresu oksydacyjnego jest m.in. niewłaściwa dieta, otyłość, palenie papierosów, czy stan zapalny w męskim układzie rozrodczym. Stosunek wolnych rodników do przeciwutleniaczy mogących je neutralizować, to ważny parametr w ocenie płodności męskiej i wytyczaniu kierunku terapii.

Badanie α-glukozydazy obojętnej (NAG) w plazmie nasienia

W najądrzu zachodzi jeden z najistotniejszych etapów dojrzewania plemników, czyli uzyskanie przez nie zdolności do ruchu. Przewlekłe stany zapalne najądrza prowadzą do zaburzenia ruchliwości plemników, zaburzeń w ich budowie morfologicznej oraz fragmentacji chromatyny plemnikowej. Ocena ilości NAG w nasieniu pozwala określić, czy powodem braku plemników jest niedrożność nasieniowodów, czy też brak ich produkcji w najądrzach, co różnicuje możliwości leczenia.

Wskazania do badania: podejrzenie stanu zapalnego najądrzy lub jąder, brak plemników w nasieniu (azoospermia), obecność nadmiernej liczby leukocytów w nasieniu, zaburzenia funkcjonowania plemników (ruchliwości, morfologii), obniżony indeks DFI (jakości chromatyny plemnikowej). Kontrolne badanie skuteczności zabiegu wazektomii.

Posiew nasienia z antybiogramem

Posiew to badanie mikrobiologiczne pozwalające na stwierdzenie obecności bakterii w próbce nasienia. W wyniku tego badania można określić, jaka bakteria wywołuje infekcję w męskim układzie płciowym, a następnie na podstawie antybiogramu dobrać właściwe i skuteczne leczenie antybiotykiem. Antybiogram to ocena wrażliwości danej bakterii na dane antybiotyki. Antybiogram wykonywany jest tylko wtedy, gdy wynik posiewu jest dodatni (obecne są w nim bakterie).

 

Najczęściej zadawane pytania

Badanie nasienia to podstawowe badanie w kierunku diagnostyki niepłodności.

Badanie ogólne nasienia obejmuje ocenę makroskopową (objętość, pH, kolor, lepkość, upłynnienie) i mikroskopową (koncentracja, ruchliwość, żywotność i morfologia plemników oraz obecność komórek okrągłych).

W rozszerzonych badaniach nasienia plemniki/nasienie oceniane są między innymi pod kątem: budowy, zdolności poruszania się plemników pomiędzy różnymi środowiskami, określenia potencjału plemników do zapłodnienia, obecność bakterii w próbce, stresu oksydacyjnego, ilości fruktozy w nasieniu i wielu innych.

Badanie nasienia jest podstawowym badaniem w kierunku diagnostyki przyczyn problemów z zajściem w ciążę.

Powinno być wykonane jeżeli para bezskutecznie stara się o ciążę od ponad roku (jeżeli kobieta ma mniej niż 35 lat) lub przez pół roku (jeżeli kobieta skończyła 35 lat).

Właściwe przygotowanie do badania ma bezpośredni wpływ na wiarygodność otrzymanego wyniku. Pozwala to na wykonanie prawidłowego odczytu oraz oceny parametrów nasienia:

  • przynajmniej tydzień przed badaniem należy prowadzić zdrowy tryb życia, odstawić lub ograniczyć używki takie jak alkohol czy papierosy,
  • przed badaniem zaleca się zachowanie abstynencji seksualnej od 2 do 5 dni (nie można współżyć lub masturbować się).

Materiał może być pobrany w warunkach domowych. Należy zgłosić się najpierw do naszego embriologa lub seminologa, który dokładnie przekaże informacje jak właściwie się do tego przygotować.

Umów wizytę telefonicznie
42 254 64 45
Umów się internetowo
rejestracja on-line

Opinie o Salve Medica

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak