Badanie urodynamiczne

Opis usługi

Badanie urodynamiczne umożliwia określenie czasu trwania oddawania moczu, ilości wypływającego moczu, ciśnienia we wnętrzu pęcherza moczowego i odbytnicy oraz napięcia mięśni zwieraczy. Wyniki pozwalają na wprowadzenie ukierunkowanego na dane schorzenie leczenia.

Wskazaniem do badania urodynamicznego jest:

  • moczenie nocne i dzienne (w przypadku dzieci),
  • parcie naglące,
  • częstomocz,
  • wydłużenie czasu oddawania moczu,
  • rzadkie oddawanie moczu,
  • oddawanie moczu porcjami,
  • zaleganie moczu po mikcji.

Jak przebiega badanie urodynamiczne

Badanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, następnie lekarz poprosi Cię abyś rozebrał się do połowy i położył na fotelu urologiczno-ginekologicznym na wznak, z lekko rozchylonymi nogami. Okolice cewki moczowej i odbytu zostaną znieczulone żelem. Następnie lekarz wprowadzi cewniki – jeden do cewki moczowej i dalej do pęcherza, a drugi przez odbyt. Do mięśni zwieraczy podłączy elektrody igłowe.

Po tych zabiegach lekarz poprosi Cię o oddanie moczu do specjalnego urządzenia (uroflowmetru), mierzącego ilość oddanego moczu, a także szybkość jego oddawania. W tym samym czasie rejestrowane będzie także ciśnienie w pęcherzu i w jamie brzusznej.

Przygotuj się

Przed badaniem

Na 10 dni przed badaniem odstaw leki antymuskarynowe (Vesicare, Betmiga, Uroflow, Driptane, Driptopan).

Wykonaj badania diagnostyczne: badanie ogólne moczu i posiew moczu.

Dzień przed badaniem

Jedz lekkostrawne posiłki i pij płyny niegazowane.

Jeśli masz problemy z wypróżnieniem wieczorem zastosuj czopek glicerynowy.

W dniu badania

Rano oddaj mocz i stolec, a potem do chwili badania nie oddawaj moczu.

Zadbaj o higienę miejsc intymnych.

Wypij ok. 0,5 litra płynów i zjedz lekkostrawne śniadanie.

Zabierz ze sobą skierowanie oraz wyniki badań: badanie ogólne moczu, posiew moczu, poprzednie wyniki badań urodynamicznych (jeśli były wykonywane).

Przed badaniem nie opróżniaj pęcherza moczowego. 

W celu rejestracji zabierz dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

Cennik

Nasz zespół

Najczęściej zadawane pytania

Badanie wraz z przygotowaniem trwa 30-45 minut

Sam moment wprowadzania cewników jest nieprzyjemny i może powodować uczucie dyskomfortu, które mija. Przed wprowadzeniem cewników lekarz znieczula cewkę moczową i odbyt żelem.

Przeciwwskazaniami do badania są obecna infekcja układu moczowego i miesiączka.

Często pojawia się przejściowe uczucie pieczenia i dyskomfortu przy oddawaniu moczu. Zdarzają się przypadki wystąpienia infekcji dolnych dróg moczowych.

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak