Badanie urodynamiczne
Opis usługi
Badanie urodynamiczne umożliwia określenie czasu trwania oddawania moczu, ilości wypływającego moczu, ciśnienia we wnętrzu pęcherza moczowego i odbytnicy oraz napięcia mięśni zwieraczy. Wyniki pozwalają na wprowadzenie ukierunkowanego na dane schorzenie leczenia.
Wskazaniem do badania urodynamicznego jest:
- moczenie nocne i dzienne (w przypadku dzieci),
- parcie naglące,
- częstomocz,
- wydłużenie czasu oddawania moczu,
- rzadkie oddawanie moczu,
- oddawanie moczu porcjami,
- zaleganie moczu po mikcji.
Jak przebiega badanie urodynamiczne
Badanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, następnie lekarz poprosi Cię abyś rozebrał się do połowy i położył na fotelu urologiczno-ginekologicznym na wznak, z lekko rozchylonymi nogami. Okolice cewki moczowej i odbytu zostaną znieczulone żelem. Następnie lekarz wprowadzi cewniki – jeden do cewki moczowej i dalej do pęcherza, a drugi przez odbyt. Do mięśni zwieraczy podłączy elektrody igłowe.
Po tych zabiegach lekarz poprosi Cię o oddanie moczu do specjalnego urządzenia (uroflowmetru), mierzącego ilość oddanego moczu, a także szybkość jego oddawania. W tym samym czasie rejestrowane będzie także ciśnienie w pęcherzu i w jamie brzusznej.
Przygotuj się

W dniu badania
Rano oddaj mocz i stolec, a potem do chwili badania nie oddawaj moczu.
Zadbaj o higienę miejsc intymnych.
Wypij ok. 0,5 litra płynów i zjedz lekkostrawne śniadanie.
Zabierz ze sobą skierowanie oraz wyniki badań: badanie ogólne moczu, posiew moczu, poprzednie wyniki badań urodynamicznych (jeśli były wykonywane).
Przed badaniem nie opróżniaj pęcherza moczowego.
W celu rejestracji zabierz dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
Cennik
Nasz zespół
Najczęściej zadawane pytania
Badanie wraz z przygotowaniem trwa 30-45 minut
Sam moment wprowadzania cewników jest nieprzyjemny i może powodować uczucie dyskomfortu, które mija. Przed wprowadzeniem cewników lekarz znieczula cewkę moczową i odbyt żelem.
Przeciwwskazaniami do badania są obecna infekcja układu moczowego i miesiączka.
Często pojawia się przejściowe uczucie pieczenia i dyskomfortu przy oddawaniu moczu. Zdarzają się przypadki wystąpienia infekcji dolnych dróg moczowych.