Bank komórek, nasienia, zarodkówBank komórek rozrodczych powstał aby pomóc parom, które z różnych przyczyn nie mogą korzystać z własnych plemników i komórek jajowych.

Niepłodność może wynikać z braku komórek rozrodczych lub z ich słabej jakości. Osoby obciążone chorobami genetycznymi czy nowotworami nie chcą ryzykować i decydują się często na adopcję prenatalną (komórki jajowej, nasienia lub zarodków). Czasami proponuje się takie rozwiązanie parom, które są po wielu niepowodzeniach z wykorzystaniem technik wspomaganego rozrodu, przy użyciu własnego materiału biologicznego.

Jako jedni z pierwszych w Polsce, utworzyliśmy bank komórek jajowych, zgodny z zaleceniami ESHRE (Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii). Korzystanie z naszego banku jest oparte na zasadach anonimowości.

W naszej Klinice Płodności prowadzimy:

Bank komórek jajowych

Bank komórek jajowych jest szansą dla kobiet u których:

 • wygasła czynność jajników (AMH <0,5 ng/ml),
 • komórki jajowe zostały zniszczone w wyniku leczenia onkologicznego,
 • jajniki zostały uszkodzone w następstwie operacji ginekologicznych,
 • w czasie wcześniejszych procedur nie uzyskano odpowiedniej ilości lub jakości komórek jajowych.

Kobiety decydujące się na anonimowe przekazanie swojej komórki jajowej, przechodzą w naszej klinice szczegółowe badania i testy. Dawczynią komórek jajowych może zostać kobieta:

 • poniżej 35 roku życia,
 • bez nałogów,
 • zdrowa, bez obciążeń genetycznych (z wynikami badań: kariotyp, eFTR) oraz z ujemnym wynikiem badań na choroby wirusowe typu: HIV, HBS, HCV, WR.

Bank komórek jajowych jest również dla kobiet, u których wiek biologiczny zmniejsza szansę na zajście w ciążę, a w najbliższym czasie nie planują potomstwa. Mogą zamrozić (zwitryfikować) swoje komórki i skorzystać z nich w późniejszym terminie nie tracąc na ich jakości.

Bank nasienia

Bank nasienia jest szansą dla par, u których partner jest niepłodny z powodu przebytych chorób przewlekłych, operacji, lub innych przyczyn niezależnych od mężczyzny. W konsekwencji jakość nasienia jest bardzo niska, lub w nasieniu nie ma plemników.

W trosce o najwyższą skuteczność przeprowadzanych przez nas zabiegów dbamy o to, aby nasienie pochodzące od dawców miało najlepszą zdolność zapładniającą. Dawcy nie mogą mieć więcej niż 38 lat, a ich nasienie musi być doskonałej jakości (parametry powyżej normy).

Jednocześnie dawca zostaje poddany badaniom:

 • na nosicielstwo chorób przenoszonych drogą płciową oraz krwi, WR, WZW typu B i CISI, HIV,
 • pod kątem chorób zakaźnych,
 • genetycznym — badanie kariotypu, mutacji CFTR w kierunku mukowiscydozy oraz AZF (mikrodelecja chromosomu Y).

Bank zarodków

Bank zarodków jest szansą dla par, które nie mogą uzyskać ciąży z własnych embrionów. Zarodki są przekazywane do adopcji prenatalnej przez pary po udanych procedurach leczenia, anonimowo, całkowicie bezpłatnie. Para przyjmująca zarodki, ponosi jedynie koszty związane z procedurą leczenia, a nie z adopcją.

Sprawdź kto może zostać dawczynią komórek jajowych tutaj.

Sprawdź kto może zostać dawcą nasienia tutaj.

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Nasz zespół

Najczęściej zadawane pytania

Dawczynią komórek jajowych może zostać kobieta:

 • poniżej 35 roku życia,
 • bez nałogów,
 • zdrowa, bez obciążeń genetycznych ( po wykonaniu badań: kariotypu, eFTR) oraz z ujemnym wynikiem badań na choroby wirusowe typu: HIV, HBS, HCV, WR.

Dawcą nasienia może zostać:

 • zdrowy mężczyzna,
 • poniżej 38 roku życia,
 • z wykształceniem minimum średnim,
 • bez nałogów,
 • z negatywnym wywiadem rodzinnym w zakresie chorób: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i inne,
 • z prawidłowymi wynikami nasienia,
 • z ujemnymi wynikami badań (HIV, HBS, HCV, WR),
 • z prawidłowym wynikiem kariotypu.

Wskazane jest by mężczyzna posiadał już potomstwo.

Procedura dawstwa komórek jajowych, nasienia lub zarodków jest oparta na zasadach anonimowości i jest zgodna z polskim prawem.

Leczenie chemioterapią i radioterapią niesie za sobą negatywne konsekwencje w postaci niszczenia plemników i komórek jajowych. Dotyczy to około 99% osób, które poddały się leczeniu.

Udowodniono, że świadomość możliwości posiadania potomstwa w przyszłości, jest jednym z najbardziej motywujących czynników do walki z chorobą.

W przypadku mężczyzn oddanie nasienia do mrożenia jest szybkim i prostym procesem.

W przypadku kobiet procedura jest nieco bardziej skomplikowany niż u mężczyzn. Czas jaki jest potrzebny do przygotowania komórek jajowych do pobrania nie przekracza 1 miesiąca (przy stymulacji trwającej ok. 10 dni). Możliwa jest trzykrotna refundacja leków do stymulacji (do 40 r. ż., przy AMH wyższym niż 0,7 ng/ml).

Komórki jajowe można zbankować już od 16. roku życia, a nasienie od 14-15 roku życia.

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak