Bank komórek, nasienia, zarodków
Bank komórek rozrodczych powstał aby pomóc parom, które z różnych przyczyn nie mogą korzystać z własnych plemników i komórek jajowych.
Niepłodność może wynikać z braku komórek rozrodczych lub z ich słabej jakości. Osoby obciążone chorobami genetycznymi czy nowotworami nie chcą ryzykować i decydują się często na adopcję prenatalną (komórki jajowej, nasienia lub zarodków). Czasami proponuje się przechowywanie nasienia i komórek jajowych parom, które są po wielu niepowodzeniach z wykorzystaniem technik wspomaganego rozrodu, przy użyciu własnego materiału biologicznego.
Bank zarodków jest szansą dla par, które nie mogą uzyskać ciąży z własnych embrionów. Zarodki są przekazywane do adopcji prenatalnej przez pary po udanych procedurach leczenia, anonimowo, całkowicie bezpłatnie. Para przyjmująca zarodki, ponosi jedynie koszty związane z procedurą leczenia, a nie z adopcją.
Jako jedni z pierwszych w Polsce, utworzyliśmy bank spermy i komórek jajowych, zgodny z zaleceniami ESHRE (Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii). Korzystanie z naszego banku jest oparte na zasadach anonimowości.
W naszej Klinice Płodności prowadzimy:
Bank komórek – najczęstsze wskazania
Bank komórek jajowych jest szansą dla kobiet u których:
- wygasła czynność jajników (AMH <0,5 ng/ml),
- komórki jajowe zostały zniszczone w wyniku leczenia onkologicznego,
- jajniki zostały uszkodzone w następstwie operacji ginekologicznych,
- w czasie wcześniejszych procedur nie uzyskano odpowiedniej ilości lub jakości komórek jajowych.
Kobiety decydujące się na anonimowe przekazanie swojej komórki jajowej, przechodzą w naszej klinice szczegółowe badania i testy.
Kto może zostać dawcą komórek jajowych?
Dawczynią komórek jajowych może zostać kobieta:
- poniżej 35 roku życia,
- bez nałogów,
- zdrowa, bez obciążeń genetycznych (z wynikami badań: kariotyp, eFTR) oraz z ujemnym wynikiem badań na choroby wirusowe typu: HIV, HBS, HCV, WR.
Bank komórek jajowych jest również dla kobiet, u których wiek biologiczny zmniejsza szansę na zajście w ciążę, a w najbliższym czasie nie planują potomstwa. Mogą zamrozić (zwitryfikować) swoje komórki i skorzystać z nich w późniejszym terminie nie tracąc na ich jakości.
Jak przebiega oddanie komórki jajowej?
Po weryfikacji, wypełnieniu ankiety z danymi fenotypowymi i ostatecznej kwalifikacji rozpoczyna się procedura oparta na stymulacji hormonalnej. Jej cel to pozyskanie jak największej liczby jajeczek, zdatnych do dalszego zapłodnienia lub witryfikacji, czyli zamrożenia. Komórki jajowe po osiągnięciu dojrzałości są pobierane drogą punkcji i przekazywane pod opiekę embriologa. Podczas jednego cyklu pobiera się od kilku do kilkunastu komórek jajowych. Zazwyczaj procedura trwa około 1 miesiąca. Dawczyni może przekazać komórki jajowe do banku jednorazowo lub kilkakrotnie w zależności od stanu zdrowia, rezerwy jajnikowej oraz wieku.
Bank spermy (nasienia) – najczęstsze wskazania
Banki spermy są szansą dla par, u których partner jest niepłodny z powodu przebytych chorób przewlekłych, operacji, lub innych przyczyn niezależnych od mężczyzny. W konsekwencji jakość nasienia jest bardzo niska, lub w nasieniu nie ma plemników.
Kto może zostać dawcą nasienia?
W trosce o najwyższą skuteczność przeprowadzanych przez nas zabiegów dbamy o to, aby nasienie pochodzące od dawców, przechowywane w banku spermy miało najlepszą zdolność zapładniającą. Dawcy muszą spełnić określone wymagania: nie mogą mieć więcej niż 38 lat, a ich nasienie musi być doskonałej jakości (parametry powyżej normy).
Jednocześnie dawca nasienia zostaje poddany badaniom:
- na nosicielstwo chorób przenoszonych drogą płciową oraz krwi, WR, WZW typu B i CISI, HIV,
- pod kątem chorób zakaźnych,
- genetycznym — badanie kariotypu, mutacji CFTR w kierunku mukowiscydozy oraz AZF (mikrodelecja chromosomu Y).
Jak przebiega oddanie nasienia?
Po wywiadzie, wstępnej weryfikacji i wykonaniu badań kwalifikujących dawcę, może on oddać nasienie do banku spermy. Jak to wygląda? Oddanie nasienia przebiega metodą masturbacji. Dawca ma do dyspozycji specjalny pokój gwarantujący prywatność i odpowiednie warunki. Przechowywanie w banku spermy następuje po uprzednim zamrożeniu i odbywa się w warunkach gwarantujących zachowanie wymaganych parametrów na optymalnym poziomie.
Cena przechowania w banku spermy uzależniona jest od czasu, na jaki nasienie będzie magazynowane (od 350 zł za każdy rok). Należy doliczyć do tego kwotę witryfikacji.
Nasz zespół
Najczęściej zadawane pytania
Komórki jajowe do banku może oddać kobieta:
- poniżej 35 roku życia,
- bez nałogów,
- zdrowa, bez obciążeń genetycznych ( po wykonaniu badań: kariotypu, eFTR) oraz z ujemnym wynikiem badań na choroby wirusowe typu: HIV, HBS, HCV, WR.
Nasienie do banku spermy w Polsce może oddać zdrowy mężczyzna, który spełni poniższe wymagania:
- jest poniżej 38 roku życia,
- z wykształceniem minimum średnim,
- bez nałogów,
- z negatywnym wywiadem rodzinnym w zakresie chorób: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i inne,
z prawidłowymi wynikami nasienia,
z ujemnymi wynikami badań (HIV, HBS, HCV, WR),
z prawidłowym wynikiem kariotypu.
Wskazane jest, by mężczyzna posiadał już potomstwo.
Korzystanie z banku dawców nasienia i komórek jajowych jest oparte na zasadach anonimowości i jest zgodne z polskim prawem.
Leczenie chemioterapią i radioterapią niesie za sobą negatywne konsekwencje w postaci niszczenia plemników i komórek jajowych. Dotyczy to około 99% osób, które poddały się leczeniu.
Udowodniono, że świadomość możliwości posiadania potomstwa w przyszłości, jest jednym z najbardziej motywujących czynników do walki z chorobą.
W przypadku mężczyzn oddanie nasienia do banku spermy jest szybkim i prostym procesem. U kobiet procedura jest nieco bardziej skomplikowana. Czas jaki jest potrzebny do przygotowania komórek jajowych do pobrania nie przekracza 1 miesiąca (przy stymulacji trwającej ok. 10 dni). W Polsce możliwa jest trzykrotna refundacja leków do stymulacji (do 40 r. ż., przy AMH wyższym niż 0,7 ng/ml).
Komórki jajowe w Polsce można oddać do banku już od 16. roku życia, a nasienie od 14-15 roku życia.