Bank komórek, nasienia, zarodkówBank komórek rozrodczych powstał aby pomóc parom, które z różnych przyczyn nie mogą korzystać z własnych plemników i komórek jajowych.

Niepłodność może wynikać z braku komórek rozrodczych lub z ich słabej jakości. Osoby obciążone chorobami genetycznymi czy nowotworami nie chcą ryzykować i decydują się często na adopcję prenatalną (komórki jajowej, nasienia lub zarodków). Czasami proponuje się przechowywanie nasienia i komórek jajowych parom, które są po wielu niepowodzeniach z wykorzystaniem technik wspomaganego rozrodu, przy użyciu własnego materiału biologicznego.

Bank zarodków jest szansą dla par, które nie mogą uzyskać ciąży z własnych embrionów. Zarodki są przekazywane do adopcji prenatalnej przez pary po udanych procedurach leczenia, anonimowo, całkowicie bezpłatnie. Para przyjmująca zarodki, ponosi jedynie koszty związane z procedurą leczenia, a nie z adopcją.

Jako jedni z pierwszych w Polsce, utworzyliśmy bank spermy i komórek jajowych, zgodny z zaleceniami ESHRE (Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii). Korzystanie z naszego banku jest oparte na zasadach anonimowości.

W naszej Klinice Płodności prowadzimy:

Bank komórek – najczęstsze wskazania

Bank komórek jajowych jest szansą dla kobiet u których:

 • wygasła czynność jajników (AMH <0,5 ng/ml),
 • komórki jajowe zostały zniszczone w wyniku leczenia onkologicznego,
 • jajniki zostały uszkodzone w następstwie operacji ginekologicznych,
 • w czasie wcześniejszych procedur nie uzyskano odpowiedniej ilości lub jakości komórek jajowych.

Kobiety decydujące się na anonimowe przekazanie swojej komórki jajowej, przechodzą w naszej klinice szczegółowe badania i testy.

Kto może zostać dawcą komórek jajowych?

Dawczynią komórek jajowych może zostać kobieta:

 • poniżej 35 roku życia,
 • bez nałogów,
 • zdrowa, bez obciążeń genetycznych (z wynikami badań: kariotyp, eFTR) oraz z ujemnym wynikiem badań na choroby wirusowe typu: HIV, HBS, HCV, WR.

Bank komórek jajowych jest również dla kobiet, u których wiek biologiczny zmniejsza szansę na zajście w ciążę, a w najbliższym czasie nie planują potomstwa. Mogą zamrozić (zwitryfikować) swoje komórki i skorzystać z nich w późniejszym terminie nie tracąc na ich jakości.

Jak przebiega oddanie komórki jajowej?

Po weryfikacji, wypełnieniu ankiety z danymi fenotypowymi i ostatecznej kwalifikacji rozpoczyna się procedura oparta na stymulacji hormonalnej. Jej cel to pozyskanie jak największej liczby jajeczek, zdatnych do dalszego zapłodnienia lub witryfikacji, czyli zamrożenia. Komórki jajowe po osiągnięciu dojrzałości są pobierane drogą punkcji i przekazywane pod opiekę embriologa. Podczas jednego cyklu pobiera się od kilku do kilkunastu komórek jajowych. Zazwyczaj procedura trwa około 1 miesiąca. Dawczyni może przekazać komórki jajowe do banku jednorazowo lub kilkakrotnie w zależności od stanu zdrowia, rezerwy jajnikowej oraz wieku.

Bank spermy (nasienia) – najczęstsze wskazania

Banki spermy są szansą dla par, u których partner jest niepłodny z powodu przebytych chorób przewlekłych, operacji, lub innych przyczyn niezależnych od mężczyzny. W konsekwencji jakość nasienia jest bardzo niska, lub w nasieniu nie ma plemników.

Kto może zostać dawcą nasienia?

W trosce o najwyższą skuteczność przeprowadzanych przez nas zabiegów dbamy o to, aby nasienie pochodzące od dawców, przechowywane w banku spermy miało najlepszą zdolność zapładniającą. Dawcy muszą spełnić określone wymagania: nie mogą mieć więcej niż 38 lat, a ich nasienie musi być doskonałej jakości (parametry powyżej normy).

Jednocześnie dawca nasienia zostaje poddany badaniom:

 • na nosicielstwo chorób przenoszonych drogą płciową oraz krwi, WR, WZW typu B i CISI, HIV,
 • pod kątem chorób zakaźnych,
 • genetycznym — badanie kariotypu, mutacji CFTR w kierunku mukowiscydozy oraz AZF (mikrodelecja chromosomu Y).

Jak przebiega oddanie nasienia?

Po wywiadzie, wstępnej weryfikacji i wykonaniu badań kwalifikujących dawcę, może on oddać nasienie do banku spermy. Jak to wygląda? Oddanie nasienia przebiega metodą masturbacji. Dawca ma do dyspozycji specjalny pokój gwarantujący prywatność i odpowiednie warunki. Przechowywanie w banku spermy następuje po uprzednim zamrożeniu i odbywa się w warunkach gwarantujących zachowanie wymaganych parametrów na optymalnym poziomie.

Cena przechowania w banku spermy uzależniona jest od czasu, na jaki nasienie będzie magazynowane (450 zł za każdy rok). Należy doliczyć do tego kwotę witryfikacji.

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Nasz zespół

Najczęściej zadawane pytania

Komórki jajowe do banku może oddać kobieta:

 • poniżej 35 roku życia,
 • bez nałogów,
 • zdrowa, bez obciążeń genetycznych ( po wykonaniu badań: kariotypu, eFTR) oraz z ujemnym wynikiem badań na choroby wirusowe typu: HIV, HBS, HCV, WR.

Nasienie do banku spermy w Polsce może oddać zdrowy mężczyzna, który spełni poniższe wymagania:

 • jest poniżej 38 roku życia,
 • z wykształceniem minimum średnim,
 • bez nałogów,
 • z negatywnym wywiadem rodzinnym w zakresie chorób: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i inne,
  z prawidłowymi wynikami nasienia,
  z ujemnymi wynikami badań (HIV, HBS, HCV, WR),
  z prawidłowym wynikiem kariotypu.
  Wskazane jest, by mężczyzna posiadał już potomstwo.

Korzystanie z banku dawców nasienia i komórek jajowych jest oparte na zasadach anonimowości i jest zgodne z polskim prawem.

Leczenie chemioterapią i radioterapią niesie za sobą negatywne konsekwencje w postaci niszczenia plemników i komórek jajowych. Dotyczy to około 99% osób, które poddały się leczeniu.

Udowodniono, że świadomość możliwości posiadania potomstwa w przyszłości, jest jednym z najbardziej motywujących czynników do walki z chorobą.

W przypadku mężczyzn oddanie nasienia do banku spermy jest szybkim i prostym procesem. U kobiet procedura jest nieco bardziej skomplikowana. Czas jaki jest potrzebny do przygotowania komórek jajowych do pobrania nie przekracza 1 miesiąca (przy stymulacji trwającej ok. 10 dni). W Polsce możliwa jest trzykrotna refundacja leków do stymulacji (do 40 r. ż., przy AMH wyższym niż 0,7 ng/ml).

Komórki jajowe w Polsce można oddać do banku już od 16. roku życia, a nasienie od 14-15 roku życia.

Opinie o Salve Medica

Wcześniej słysząc onkolog drżałam że strachu, dziś - wiem że to człowiek który chce mi pomóc. Dzięki profesorowi Zadrożnemu poczułam się nie tylko jako pacjentka, ale przede wszystkim otoczona opieką młoda kobieta. Z całego serca polecam klinikę.

Gabrysia Majczak

Badanie urodynamiczne przeprowadzone w cudownej atmosferze. Mimo obaw i początkowemu stresowi czułam się zaopiekowana. Pan dr Szlaga, miły, empatyczny, wszystko dokładnie wyjaśnił, odpowiedział na każde pytanie. Pani Beata-asystująca w czasie badania, od samego wejścia do gabinetu starała się zminimalizować stres i otoczyć opieką. Polecam ten team

Żaneta Klimowicz

Korzystałem z usług kliniki przy okazji tomografu komputerowego oraz wizyty z synem u okulisty. Zawsze byłem zadowolony z jakości usług. Wizyty umawianie są na konkretne godziny, więc nie trzeba zazwyczaj czekać długo w kolejce, jest czysto i schludnie. Wnętrza są przyjemne dla oka, nowoczesne i funkcjonalne. Jedyny drobny minus, że przy rejestracji zawsze są kolejki, na szczęście bardzo szybko obsługiwane.

Wordlord

Daje 5 a nawet i więcej ⭐Pani doktor Jamroz-Brzeska (Alergolog) uratowała mnie lekami po wstrząsie anafilaktycznym. Jestem bardzo wdzięczna za to , że mogłam tego samego dnia na cito się dostać do lekarza. Do tego Pani doktor wspaniała osoba, mega empatyczna, wyrozumiała. Bardzo wnikliwie przeprowadziła wywiad lekarski, dzięki czemu mogła dobrze dobrać leki. Jestem Mega wdzięczna. Życzę powodzenia i dalszych sukcesów. Życzę Wszystkiego dobrego w nowym roku. Pozdrawiam Sylwia - pacjentka z Kutna

Sylwia z Kutna

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko