Biopsja jąder micro Tese
Opis usługi
Kiedy przeprowadza się biopsję jąder micro TESE?
Biopsja jąder micro TESE (ang. testicular sperm extration) to pozyskiwanie plemników bezpośrednio z jądra. Przeprowadza się ją w przypadku, gdy u mężczyzny zdiagnozowano zaburzenia wytwarzania plemników, np. azoospermię, niewydolność jąder, wrodzony brak nasieniowodów, całkowitą nekrozoospermię czy nieudaną rekonstrukcję nasieniowodów po wazektomii. Nawet przy tego typu wskazaniach mężczyzna posiada w jądrach ogniska wytwarzania plemników. Biopsja umożliwia wyodrębnić plemniki i wykorzystać je do sztucznego zapłodnienia partnerki.
Jak przebiega biopsja jąder micro TESE?
Zabieg biopsji jąder wykonywany jest w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. Lekarz wykonuje nacięcie worka mosznowego, a następnie szuka przy pomocy mikroskopu operacyjnego kanalików nasiennych o większej średnicy, w których wytwarzane są plemniki. Jądro zazwyczaj zostaje wtedy uwolnione z moszny, co pomaga uniknąć uszkodzenia przyległych struktur anatomicznych. Po pobraniu kanalików nasiennych embriolog wyodrębnia plemniki zdolne do zapłodnienia komórki jajowej. Wyizolowane plemniki mogą być wykorzystane do procedury in vitro.
Mikrooperacja metodą TESE umożliwia pobranie mniejszej ilości tkanki oraz lepszą identyfikację naczyń krwionośnych w obrębie jądra. Zdecydowanie zmniejsza to ryzyko powikłań. Zabieg trwa ok. 2-3 godz. W szpitalu należy pozostać do 12 godzin po zabiegu.
Pacjencie pamiętaj, że każdy zabieg wiąże się z ryzykiem powikłań i skutków ubocznych. Na wizycie kwalifikacyjnej lekarz poinformuje Cię o możliwych powikłaniach dotyczących zabiegu.
Przygotuj się
Więcej o usłudze
Po zabiegu pacjent może opuścić szpital już po 2-3 godzinach. Powrót do codziennych aktywności jest szybki – już następnego dnia można wrócić do pracy, jeśli nie jest to praca fizyczna. W przeciwnym wypadku zazwyczaj stosuje się zwolnienie lekarskie na 5 do 7 dni. Pierwsze kilka dni po biopsji mężczyzna może odczuwać dyskomfort – pomagają wtedy okłady z lodu.
Cennik
Nasz zespół
Najczęściej zadawane pytania
Po zabiegu można jeszcze przez kilka dni odczuwać dyskomfort. Pomagają dostępne bez recepty leki przeciwbólowe oraz okłady z lodu.
Zazwyczaj do 3 godzin, chociaż w niektórych przypadkach lekarz może zostawić pacjenta na obserwacji na kilka dni.