Biopsja piersi

skier_male.png
Skierowanie
zabieg_maly.png
Zabieg

Opis usługi
skier_male.png
Skierowanie
zabieg_maly.png
Zabieg

Biopsja piersi to badanie umożliwiające precyzyjną diagnostykę zmian w piersi wykrytych podczas samobadania lub mammografii. Polega na pobraniu tkanki do badań histopatologicznych, podczas których określone zostaje, czy zmiany w piersiach są łagodne, czy złośliwe.

Biopsja piersi cienkoigłowa

Biopsja cienkoigłowa (BAC) polega na pobraniu fragmentu zmienionej tkanki za pomocą cienkiej igły (0,6-0,7 mm. Wskazaniem do wykonania tego badania jest:

  • wykrycie zmiany niezłośliwej w badaniach obrazowych,
  • wznowa miejscowa raka piersi,
  • diagnostyka guzów o zaawansowaniu miejscowym i regionalnym,
  • pozyskanie materiału do oznaczenia stanu receptorów (ER, PgR) w raku piersi,
  • uwolnienie płynu z torbieli (leczniczo).

Lekarz przy pomocy USG znajduje zmianę w piersi, a następnie wprowadza w nią cienką igłę. Pobrany materiał rozprowadza na szkiełku laboratoryjnym i wysyła do badania mikroskopowego.

Biopsja piersi gruboigłowa

Biopsja gruboigłowa (BG) polega na pobraniu z piersi w znieczuleniu miejscowym cienkich wycinków tkankowych o długości 1,5-2 cm. Badanie to wymaga kilku wkłuć i pozwala na pobranie większych ilości tkanki, a co za tym idzie – jest bardziej szczegółowe i daje lepsze możliwości ich ceny.

Biopsja mammotomiczna

Biopsja mammotomiczna pozwala za pomocą jednego nakłucia pobrać kilka fragmentów tkanki do badania histopatologicznego. Biopsję mammotomiczną wykonuje się najczęściej w przypadku wykrycia podczas w mammografii lub USG bardzo małych zmian, nieprzekraczających 2 cm i niewyczuwalnych podczas badania palpacyjnego.

Jak przebiega badanie

Przed badaniem pacjent musi świadomie wyrazić zgodę na zabieg. Lekarz przeprowadzi krótki wywiad i przystąpi do badania. Pacjentka znajduje się w pozycji leżącej. Biopsja cienkoigłowa nie wymaga znieczulenia, gruboigłową i mammotomiczną wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Często badaniu towarzyszy badanie USG dzięki któremu możliwe jest namierzenie guza lub torbieli.

Jeżeli wynik będzie negatywny – w próbce nie zostaną odnalezione komórki nowotworowe – zalecane są wizyty i badania kontrolne zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.

W celu dalszej diagnostyki możesz wykonać również badanie genetyczne w kierunku wykrycia mutacji genów BRCA1 oraz BRCA2. W dużym stopniu są one związane z ryzykiem wystąpienia nowotworu złośliwego piersi i/lub jajnika. Jeżeli wynik badania genetycznego wskazuje na obecność mutacji, należy rozpocząć intensywną profilaktykę.

W przypadku wyniku pozytywnego niezbędna jest konsultacja z lekarzem onkologiem i podjęcie leczenia.

Przygotuj się

W dniu zabiegu

W celu rejestracji zabierz dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Poinformuj lekarza o ewentualnych problemach z zaburzeniami krzepnięcia krwi oraz stosowanych lekach przeciwzakrzepowych.

W dniu badania zdecyduj się na wygodne ubranie. Po wykonaniu biopsji, pierś może być tkliwa. Warto też wybrać ubiór, który zapewni komfort i pozwoli Ci rozebrać się od pasa w górę.

Więcej o usłudze

Przeciwwskazania do wykonania biopsji piersi

Istnieje niewiele przeciwwskazań do przeprowadzenie biopsji jako metody diagnostycznej, należą do nich:

  • niewyrównane zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • skaza krwotoczna,
  • obecność ropnych zmian na skórze w miejscu planowanego nakłucia.

Cennik

Najczęściej zadawane pytania

Badanie trwa 20 -30 minut.

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak