wróć do listy wpisów lista wpisów

Jedyne takie badanie w Polsce, COLOTECT™ już w Salve Medica

23 maja w Centrum Medycznym Salve Medica odbyła się konferencja prasowa dotycząca wprowadzenia na polski rynek medyczny pierwszego genetycznego badania COLOTECT™.

Konferencja prasowa rozpoczęła się powitaniem przybyłych gości i przemówieniami: Pana Wiceprezydenta Miasta Łodzi Pana Adama Wieczorka, Pani Xiaoyuan Zheng Product Specialist for COLOTECT™, Pana Michała Ogonowskiego przedstawiciela BGI Genomics na Polskę i Kraje Bałtyckie, Pani Eweliny Barylskiej Dyrektor Szpitala oraz Dyrektor Pionu Operacyjnego Salve Medica, Pani Anny Lorens Kierownika Laboratorium Genetycznego Salve Medica oraz dr n. med. Katarzyny Bąbol-Pokory, Koordynatorki Merytorycznej Laboratorium Genetycznego Salve Medica, Kierownika Pracowni Immunopatologii i Genetyki na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Salve Medica i Salve poszerza swoją ofertę genetycznych badań diagnostycznych wprowadzając na polski rynek badanie COLOTECT™. To pierwszy dostępny w Polsce test DNA z próbek kału, umożliwiający diagnostykę w kierunku raka jelita grubego z komórek nabłonka tego narządu. Jego czułość to aż 88%, a co najważniejsze jest to badanie nieinwazyjne i w pełni bezpieczne!

Współpraca z BGI Genomics, jednego z największych na świecie ośrodków zajmujących się genomiką, dała możliwość Laboratorium Genetycznemu Salve Medica być jedynym laboratorium, wykonującym test COLOTECT™ w Polsce.

Konferencja Salve Medica Colotect Konferencja Salve Medica Colotect Konferencja Salve Medica Colotect
Konferencja Salve Medica Colotect Konferencja Salve Medica Colotect Konferencja Salve Medica Colotect
Konferencja Salve Medica Colotect Konferencja Salve Medica Colotect Konferencja Salve Medica Colotect

Badanie genetyczne w kierunku raka jelita grubego

Powszechnie dostępne metody wczesnego wykrywania raka jelita grubego to badanie endoskopowe lub testy immunochemiczne. Pierwsze cechuje się wysoką skutecznością, jednak jest inwazyjne i obciążające dla Pacjenta. Natomiast drugie ma niską czułość i musi być powtarzane co roku. Test genetyczny COLOTECT™ dostępny w Salve Medica jest przełomem w profilaktyce raka jelita grubego!

"Te zmiany są już możliwe do wykrycia, jeszcze w fazie przed nowotworowej i to właśnie umożliwia ten test, ponieważ zmiany które zachodzą w naszym genomie prowadzą do progresji komórek nowotworowych i to są zmiany, które zachodzą zanim mamy metody żeby to wykryć" - mówi Katarzyna Bąbol-Pokora, Koordynator Merytoryczny Laboratorium Genetycznego Salve Medica.

Test COLOTECT™ jest badaniem nieinwazyjnym, a więc nie wymaga żadnej ingerencji w tkanki. Materiałem do analizy jest stolec, w którym obecny jest materiał genetyczny Pacjenta.

"Badamy próbkę kału, którą Pacjent pobiera samodzielnie. W laboratorium genetycznym sprawdzamy metylację trzech genów, które predysponują, bądź świadczą, że możne rozwijać się nowotwór" - mówi Anna Lorens, Kierownik Laboratorium Genetycznego Salve Medica.

Jak wygląda badanie COLOTECT w Salve Medica?

Badanie COLOTECT™ nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Pacjent pobiera próbkę kału samodzielnie w domu przy użyciu specjalnego pakietu. W skład zestawu wchodzi instrukcja, probówka, specjalna łyżeczka pobraniowa i papier ułatwiający pobranie materiału. Następnie powinien dostarczyć pobrany materiał w ciągu 24h do laboratorium genetycznego Salve Medica przy ul. Szparagowej 10 w Łodzi lub do jednej z przychodni Salve w której zakupił badanie.

Pacjent otrzymuje z laboratorium raport, w którym określone są status metylacji genów i ryzyko rozwoju nowotworu. Dokument zawiera także dalsze zalecenia (np. konieczność rozszerzenia diagnostyki).

Dlaczego warto wykonać badanie COLOTECT™?

Test genetyczny COLOTECT™ jest badaniem przesiewowym w kierunku raka jelita grubego trzeciego, najczęściej występującego nowotworu w Polsce. Pozwala wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie oraz ocenić ryzyko rozwoju choroby. Ma to ogromne znaczenie w zmniejszaniu zachorowalności i śmiertelności z powodu tej choroby.

Jak kupić test COLOTECT™?

Wyłączność na wykonywanie testu COLOTECT™ w Polsce ma Laboratorium Genetyczne Salve Medica. Pacjenci zainteresowani zakupem badania mogą zgłosić się do:

  • Salve Medica Łódź,
  • Salve Medica Warszawa,
  • wszystkich przychodni Salve.

Cena testu COLOTECT™ to 550 złotych.

Wypełnij ankietę
Interesuje mnie badanie Colotect
5.
Zadaj pytanie