wróć do listy wpisów lista wpisów

Leczenie cytomegalii w ciąży, immunoglobulina w Salve Medica

Cytomegalia w ciąży stanowi zagrożenie dla dziecka – szczególnie gdy do zakażenia dojdzie w I trymestrze ciąży. Szansą na uniknięcie infekcji wewnątrzmacicznej i jej powikłań jest podanie hiperimmunoglobuliny. Salve Medica rozpoczyna współpracę w tym zakresie z Fundacją „Cytomegalowirus w ciąży i po porodzie”. Ciężarne mogą zgłosić się do naszej placówki na terapię immunoglobuliną przeciwko CMV.

Cytomegalia w ciąży to zagrożenie dla dziecka!

Cytomegalia jest chorobą wywołaną przez cytomegalowirusa (CMV). Jest to patogen z rodziny Herpesviridae. Do zakażenia może dojść przez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi osoby zakażonej – w tym krew, ślinę, mocz, łzy, nasienie, mleko kobiece i wydzielinę z pochwy.

U większości osób zakażenie wirusem cytomegalii przebiega bezobjawowo lub z dolegliwościami grypopodobnymi. Patogen pozostaje w organizmie i może się reaktywować – m.in. w stanach zmniejszonej odporności lub w ciąży. Ciężarne mogą przejść też zakażenie pierwotne, co jest szczególnie niebezpieczne dla rozwijającego się w macicy dziecka.

Na skutek zakażenia cytomegalowirusem w ciąży rozwija się cytomegalia wrodzona. Infekcja może prowadzić m.in. do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, małogłowia, niedokrwistości, wad wrodzonych, utraty słuchu. Zdarza się, że dochodzi do poronienia lub wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.

Lek na cytomegalię w ciąży jest, ale brakuje refundacji

Cytomegalię w ciąży można skutecznie leczyć. Służą do tego:

  • Walancyklowir
    Jest to lek przyjmowany doustnie, który blokuje namnażanie się cytomegalowirusa.
  • Immunoglobulina przeciwko CMV
    Jest to lek krwiopochodny pozyskany z osocza dawców, który dezaktywuje wirusa.
  • Terapia mieszana
    Połączenie walancyklowiru z immunoglobuliną.

Niestety, leki na cytomegalię w ciąży nie są refundowane w Polsce. Utrudniony jest także ich zakup. Czas ma ogromne znaczenie, aby terapia była skuteczna. Do tej pory kobiety chcące przyjąć immunoglobulinę były zmuszone szukać pomocy we Włoszech.

Współpraca Salve Medica z Fundacją „Cytomegalowirus w ciąży i po porodzie"

W celu zwiększenia dostępności leku na cytomegalię w ciąży Salve Medica rozpoczyna współpracę z Fundacją „Cytomegalowirus w ciąży i po porodzie”. Dzięki temu ciężarne mogą przyjmować immunoglobulinę w Polsce. Fundacja wspiera kobiety w zakupie preparatu. Natomiast terapią zajmuje się personel medyczny Salve Medica.

Fundacja „Cytomegalowirus w ciąży i po porodzie” powstała, aby zwiększać świadomość społeczeństwa na temat zakażenia wirusem cytomegalii w ciąży i niebezpieczeństwach z tym związanych, ale także badaniach na CMV i możliwościach leczenia.

Immunoglobulina na cytomegalię w Salve Medica

Ciężarne są kierowane do Salve Medica przez Fundację „Cytomegalowirus w ciąży i po porodzie”. Kwalifikację do terapii immunoglobuliną przeprowadza ginekolog. Lek podawany jest ambulatoryjnie w 3–4 godzinnym wlewie kroplowym. Dawkę oraz liczbę podań ustala lekarz.