wróć do listy wpisów lista wpisów

Szczepienia na COVID-19

Salve Medica będzie uczestniczyć w szczepieniach przeciwko COVID-19. Zostaliśmy zakwalifikowani do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 ogłoszonego przez Rząd.

W Polsce odbywają się pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszeństwo mają osoby szczególnie narażone na zakażenie SARS-CoV-2 jak pracownicy medyczni. W dalszej kolejności ze szczepień skorzystają służby mundurowe, nauczyciele czy osoby starsze. W połowie stycznia 2021 roku rozpocznie się powszechne szczepienie Polaków. Im więcej osób obejmie, tym wyższe będą szanse na pokonanie pandemii i wielkiego, globalnego zagrożenia, jakie niesie. Szczepmy się, bądźmy bezpieczni!

Od kiedy można się szczepić na COVID-19?

  • 06 stycznia 2021 r. Komisja Europejska wydała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie szczepionki opracowanej przez Modernę na rynek unijny, w porozumieniu z państwami członkowskimi oraz po pozytywnej opinii Europejskiej Agencji Leków,
  • 21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na rynek unijny szczepionkę na koronawirusa, opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BionTech. Tego dnia szczepionka została również zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków,
  • 27 grudnia 2020 r. rozpoczęły się szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 w Polsce dla grupy 0 (pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych),
  • w ostatnim tygodniu stycznia 2021 r. rozpoczną się szczepienia dla grupy 1 (m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele).

Aktualne informacje na temat szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 dostępne są na stronie: gov.pl/szczepimysie

Czy potrzebne jest skierowanie na szczepienie na COVID-19?

Skierowanie na szczepienie wystawiane jest automatycznie, w postaci e-skierowania dla osób zakwalifikowanych do poszczególnych grup szczepień i jest ważne 60 dni.
Lekarz POZ również będą mogli wystawić skierowanie na szczepienie dla indywidualnego pacjenta (np. gdy ktoś nie ma numeru PESEL lub nie mógł się zaszczepić w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Czy szczepionka na COVID-19 jest obowiązkowa?

Szczepienie przeciwko koronawirusowi jest dobrowolne i bezpłatne, w pełni refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Celem masowych szczepień jest zapanowanie nad pandemią do końca 2021 roku, dlatego tak ważne jest zaszczepienie jak największej liczby osób, aby ochrona przed COVID-19 była skuteczna.

Wypełnij ankietę
Zapisz się na szczepienie na COVID-19
4.
Zawód uprawniający do szczepienia w grupie 0 i 1:

Przygotowanie do szczepienia na COVID-19

Szczepienie nie wymaga szczególnego przygotowania. Poprzedza je badanie kwalifikacyjne do szczepienia u lekarza.

Pamiętaj! Pełen cykl szczepienia preparatem Comirnaty zawiera dwie dawki. Po pierwszej dawce szczepienia otrzymasz „Kartę identyfikacji i przypomnienia o szczepieniu”, w której zostanie wpisany termin drugiej dawki.

Czym jest szczepionka na COVID-19?

Opracowanie szczepionki na covid-19 było ogólnoświatowym wyzwaniem 2020 roku. Remedium na koronawirusa SARS-CoV-2 powstało w stosunkowo krótkim czasie, dzięki współpracy naukowców z różnych krajów. Na szybkie wykrycie szczepionki pozwoliły opracowane wcześniej technologie przeciw znanym koronawirusom. Przypomnijmy, że do rodziny tych drobnoustrojów zalicza się nie tylko szczep SARS-CoV-2, lecz również sześć innych. To od dawna znane wirusy 229E, OC43, NL63, HKU1, odpowiedzialne za przeziębienie o łagodnym przebiegu, oraz MERS, który podobnie jak SARS, może wywoływać ostrą niewydolność oddechową.

Duży udział w szybkim opracowaniu szczepionki na covid-19 odegrała również rewolucyjna technologia mRNA. Na jej podstawie tworzy się produkty syntetyczne, niezawierające gotowego antygenu, jak ma to miejsce w klasycznych, żywych szczepionkach (MMR, rotawirusy, ospa wietrzna) oraz tych inaktywowanych (tężec, błonica, kleszczowe zapalenie mózgu). W przygotowaniu szczepionek syntetycznych, w tym również tych przeciw SARS-CoV-2, wykorzystuje się wyłącznie materiał genetyczny patogenu (a nie samego wirusa), co znacznie przyspiesza proces produkcji i, co równie ważne, podnosi bezpieczeństwo pracy laborantów. W ten sam sposób powstają dziś szczepionki na grypę, cytomegalię, wściekliznę, malarię. Technologię mRNA wykorzystuje się ponadto w tworzeniu leków przeciwnowotworowych.