Szczepienia na COVID-19
Informujemy, że w Salve Medica wszystkie terminy szczepień przeciw COVID-19 zostały zajęte i obecnie nie prowadzimy dalszych zapisów. Dostępność terminów jest ściśle uzależniona od liczby szczepionek przeciw COVID-19, jakie otrzymujemy od Ministerstwa Zdrowia. Kolejne terminy szczepień będą na bieżąco udostępniane wraz z pojawieniem się kolejnych dostaw szczepionek. Obecnie nie posiadamy informacji kiedy otrzymamy kolejne dostawy preparatu.
Działamy zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
Obecnie nie wystawiamy skierowań na szczepienie dla grupy 1b (osoby z chorobami przewlekłymi) z powodu zbyt krótkiego terminu ważności skierowań. Do czasu faktycznego szczepienia wystawione e-skierowanie może stracić ważność. Oczekujemy na kolejne wytyczne i informacje ze strony Ministerstwa Zdrowia, które uregulują proces szczepień osób z chorobami przewlekłymi.
W Polsce odbywają się pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19. Pierwszeństwo mają osoby szczególnie narażone na zakażenie SARS-CoV-2 jak pracownicy medyczni. W dalszej kolejności ze szczepień skorzystają służby mundurowe, nauczyciele czy osoby starsze. W połowie stycznia 2021 roku rozpoczęły się powszechne szczepienie Polaków. Im więcej osób obejmie, tym wyższe będą szanse na pokonanie pandemii i wielkiego, globalnego zagrożenia, jakie niesie. Szczepmy się, bądźmy bezpieczni!
Jak zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19?
Na szczepienie w Salve Medica można zarejestrować się wyłącznie:
- przez Internetowe Konto Pacjenta
- lub telefonicznie pod numerem 989
Podczas zapisu należy wybrać z listy placówek Centrum Medyczne Salve Medica przy ul. Szparagowej 10.
Nie prowadzimy zapisów na szczepienie stacjonarnie.
Informujemy, że obecnie trwają szczepienia seniorów powyżej 70 roku życia, pracowników sektora ochrony zdrowia, pracowników Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej.
Od kiedy można się szczepić na COVID-19?
- 06 stycznia 2021 r. Komisja Europejska wydała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie szczepionki opracowanej przez Modernę na rynek unijny, w porozumieniu z państwami członkowskimi oraz po pozytywnej opinii Europejskiej Agencji Leków,
- 21 grudnia 2020 r. Komisja Europejska dopuściła na rynek unijny szczepionkę na koronawirusa, opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BionTech. Tego dnia szczepionka została również zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków,
- 27 grudnia 2020 r. rozpoczęły się szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 w Polsce dla grupy 0 (pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych),
- w ostatnim tygodniu stycznia 2021 r. rozpoczęły się szczepienia dla grupy 1 (m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele).
Aktualne informacje na temat szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 dostępne są na stronie: gov.pl/szczepimysie
Czy potrzebne jest skierowanie na szczepienie na COVID-19?
Skierowanie na szczepienie wystawiane jest automatycznie, w postaci e-skierowania dla osób zakwalifikowanych do poszczególnych grup szczepień i jest ważne 60 dni.
Lekarz POZ również będą mogli wystawić skierowanie na szczepienie dla indywidualnego pacjenta (np. gdy ktoś nie ma numeru PESEL lub nie mógł się zaszczepić w okresie ważności pierwszego e-skierowania).
Czy szczepionka na COVID-19 jest obowiązkowa?
Szczepienie przeciwko koronawirusowi jest dobrowolne i bezpłatne, w pełni refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Celem masowych szczepień jest zapanowanie nad pandemią do końca 2021 roku, dlatego tak ważne jest zaszczepienie jak największej liczby osób, aby ochrona przed COVID-19 była skuteczna.