wróć do listy wpisów lista wpisów

Tydzień walki z rakiem szyjki macicy

Tydzień walki z rakiem szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet. Co roku wykrywa się go u około 3000 pacjentek, z których ponad połowa umiera. Wysoka śmiertelność to wynik wciąż niskiej świadomości społecznej na temat profilaktyki przeciwnowotworowej. Tydzień walki z rakiem szyjki macicy, który obchodzimy pod koniec stycznia, jest doskonałą okazją, aby to zmienić. Wykonaj cytologię oraz badanie genetyczne HPV 14 najczęściej występujących genotypów onkogennych. Przypomnij o badaniu wszystkim bliskim Ci kobietom!

Rak szyjki macicy rozwija się bezobjawowo

Rak szyjki macicy rozwija się powoli, nawet przez kilkanaście lat, nie dając przy tym żadnych subiektywnych objawów. Dolegliwości, które wskazują, że dzieje się coś niepokojącego, pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. A im później rozpocznie się leczenie, tym gorsze są rokowania. Wczesne wykrycie raka szyjki macicy pozwala pokonać chorobę w 100%. Do tego potrzebne są jednak regularnie wykonywane badania przesiewowe.

Objawy raka szyjki macicy:

 • nietypowe krwawienia,
 • dłuższe i bardziej obfite miesiączki,
 • obfite upławy, często o nieprzyjemnym zapachu,
 • ból podczas stosunku,
 • ból w podbrzuszu lub okolicy lędźwiowo-krzyżowej,
 • trudności z wypróżnianiem.

Czynniki predysponujące rozwój raka szyjki macicy:

 • wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego (przed 16 r.ż.),
 • zakażenie wirusem HPV,
 • palenie tytoniu,
 • duża liczba partnerów seksualnych,
 • liczne porody drogami natury,
 • leczenie radiologiczne,
 • dysplazja szyjki macicy,
 • przebyty rak szyjki macicy.

Badania przesiewowe ratują życie

Jednym z podstawowych sposobów profilaktyki raka szyjki macicy jest wykonanie testu na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Świadomość o zagrożeniu, jakie niesie ten wirus, może skutecznie ograniczyć jego transmisję. HPV odpowiada za około połowę przypadków raka szyjki macicy i dysplazji śródnabłonkowej. Zakażenie przenosi się drogą płciową i jest bardzo powszechne. Infekcja najczęściej przebiega bezobjawowo i mija samoistnie (na wirusa HPV nie ma leku). Niestety nie u wszystkich. U części zakażonych wirus wywołuje dysplazję, która jest stanem przedrakowym. Nieleczona, może zmienić się w groźny nowotwór złośliwy. Testy na obecność HPV pozwalają zapobiec najgorszemu. Aby wykryć wirusa i określić jego typ, pobiera się wymaz z pochwy, podczas wizyty ginekologicznej. Najbardziej onkogenne szczepy HPV to 16 i 18.

Wykonanie testu na HPV przebiega podobnie jak badanie cytologiczne. I to właśnie cytologia jest jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych w wykrywaniu raka szyjki macicy. Cytologia pozwala wychwycić komórki przedrakowe, a więc chorobę w stanie przedinwazyjnym. Poza tym wyniki cytologii informują o innych, nienowotworowych nieprawidłowościach. Pobranie wymazu jest proste i nieinwazyjne. Trwa dosłownie chwilę i nie wywołuje bólu. Cytologię należy powtarzać co trzy lata, a dla większego bezpieczeństwa nawet częściej, co roku.

Oprócz badania cytologicznego warto także co jakiś czas umówić się na USG ginekologiczne. Stosowane dziś ultrasonografy to urządzenia zaawansowane technologicznie i wyjątkowo czułe. Obraz USG uwidacznia nawet najmniejsze polipy i zmiany endometrium, pojawiające się w przebiegu choroby nowotworowej. Pomocna może okazać się również kolposkopia, jednak najważniejszym badaniem warunkującym rozpoznanie raka szyjki macicy jest histeroskopia.
Badanie histeroskopem umożliwia szczegółową ocenę jamy macicy, a w razie konieczności pobranie biopsji i oddanie pobranego wycinka tkanki do badania histopatologicznego. Jego wyniki przesądza o diagnozie.

Im wcześniejsza diagnoza, tym lepsze rokowania

Badania przesiewowe mogą uratować życie! Pozwalają na wczesne wykrycie groźnej choroby, którą najłatwiej pokonać w początkowym stadium. Leczenie zmian przedrakowych najczęściej polega na wykonaniu konizacji szyjki macicy. To zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwa się stożek szyjki macicy przy pomocy noża chirurgicznego bądź lasera. Konizacja jest stosunkowo mało inwazyjna. Wymaga kilkunastodniowej rekonwalescencji, ale zasadniczo nie wpływa na płodność kobiety. Przy poważniejszych zmianach chorobowych niezbędne może okazać się wykonanie laparotomii (usunięcie macicy), a także rozpoczęcie radio- i chemioterapii.

Wiemy, jak ważne są badania przesiewowe. Dlatego zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej cytologii w Poradni Ginekologicznej Salve Medica, wykonywanej w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy.

Z nieodpłatnej cytologii raz na trzy lata mogą korzystać wszystkie pacjentki w wieku 25-59 l. Dowiedz się więcej: https://salvemedica.pl/profilaktyka