wróć do listy wpisów lista wpisów

#zróbTOdlaJAJ

Movember, to akcja profilaktyczna dla mężczyzn w kierunku raka jądra i prostaty

Movember, co to za akcja?

Movember to akcja znana od 2003 roku, na którą wpadło dwóch przyjaciół z Australii, rzucając wyznawanie zapuszczenia jak najdłuższych wąsów wśród 30 swoich znajomych. Zebrane w ten sposób pieniądze, zasiliły fundację zajmującą się badaniem raka prostaty.
Nazwa Movember to zestawienie angielskich słów wąsy (mustache) i listopad (november). Celem akcji jest przekonanie mężczyzn do wykonywanie badań profilaktycznych w kierunku raka jądra i prostaty.

Movember w Salve Medica

Salve Medica od 2014 roku wspiera i bierze udział w akcji Movember, przekazując pulę bezpłatnych badań i konsultacji z lekarzami urologami. W ramach tegorocznej edycji akcji mężczyźni mogą skorzystać z:

Umów się na badania osobiście w Punkcie Obsługi Pacjenta lub zadzwoń: 42 254 64 45.
Ilość badań ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Akcja trwa od 2 do 30 listopada 2020 roku.

Kompleksowa diagnostyka i leczenie mężczyzn w Salve Medica

Diagnostyka i leczenie raka jądra

Corocznie notuje się ponad 1000 nowych zachorowań na nowotwory jądra, a około 100 pacjentów rocznie umiera z powodu tego nowotworu. Największe ryzyko zachorowania występuje w grupie wiekowej 15-35 lat.

Pamiętaj o regularnym samobadaniu jąder raz w miesiącu. Jeżeli wyczujesz coś niepokojące lub chcesz sprawdzić czy jesteś zdrowy umów się do jednego z naszych lekarzy urologów na konsultację oraz USG jąder.

Diagnostyka i leczenie raka prostaty

Rak prostaty to drugi, najczęściej diagnozowany nowotwór wśród mężczyzn, zaraz po raku płuc. W Polsce stwierdza się około 15 tysięcy nowych zachorowań rocznie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PBS (Pracownia Badań Społecznych) niemal 30% mężczyzn nie badało się pod kątem raka prostaty. Dwie trzecie przyznało, że nigdy nie wykonało badania profilaktycznego w tym kierunku, z czego około 30% nie widzi problemu i nie zamierza w ogóle poddać się badaniu. Jak podkreśla lekarz urolog lek. spec. Oskar Pietraszun, każdy mężczyzna po 40 roku życia powinien raz w roku wykonać badanie krwi PSA, pozwalające zmierzyć stężenie antygenu prostaty, co ułatwia wykrycie przerostu i wczesnego raka prostaty.

Jeżeli wynik badania PSA Cię zaniepokoi, umów się do lekarza urologa na badanie palpacyjne gruczołu krokowego (badanie stercza per-rectum). Jest to podstawowe badanie pozwalające ocenić, czy gruczoł krokowy ma prawidłowe rozmiary i kształt.

Badaniem uzupełniającym diagnostykę raka prostaty jest USG gruczołu krokowego – przez powłoki brzuszne lub przez odbyt (TRUS).

Salve Medica jako jedyny ośrodek województwie łódzkim operuje raka prostaty robotem da Vinci. Robot umożliwia ultraprecyzyjne usunięcie tkanki nowotworowej, co w znacznym stopniu minimalizuje ból pooperacyjny i przyspiesza powrót do zdrowia.