wróć do listy wpisów lista wpisów

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze lub krwawnice posiada każdy człowiek. Są to prawidłowe struktury, zbudowane z naczyń i tkanki łącznej, mające na celu kontrolowane oddawanie stolca i gazów oraz uszczelnienie kanału odbytu. O chorobie hemoroidalnej mówimy wtedy, kiedy pojawiają się określone objawy i oznacza ona stan zapalny oraz powiększenie się guzków krwawniczych na tyle, że mogą wypadać z odbytu. Choroba hemoroidalna to najczęstsza przypadłość wśród pacjentów Poradni Proktologicznej.

Przyczyny choroby hemoroidalnej i czynniki ryzyka

Oprócz predyspozycji rodzinnych czyli wrodzonych, istnieje wiele innych czynników ryzyka tej choroby. Są nimi:

 • przewlekłe zaparcia, związane z nieprawidłową dietą, ubogą w błonnik oraz z niedostatecznym nawodnieniem organizmu,
 • brak regularnej aktywności fizycznej i siedzący tryb życia,
 • zbyt wysokie ciśnienie w jamie brzusznej wynikające np. z intensywnych treningów siłowych lub sportów i pracy w długotrwałej, wymuszonej pozycji,
 • ciąża.

Objawy choroby hemoroidalnej

Do objawów, które powinny skłonić pacjenta do pilnego udania się do lekarza proktologa, zaliczają się:

 • krwawienia z odbytu np. podczas defekacji lub chwilę po wypróżnieniu;
 • bóle okolic odbytu, uczucie pieczenia i swędzenia;
 • zmiany okolic odbytu widoczne i wyczuwane podczas samobadania (np. guzki dające się na powrót umieścić w odbycie lub bolesny guzek na brzegu odbytu).

Wiele osób z uwagi na poczucie wstydu jakie wywołuje wizyta u proktologa i konieczność wykonania badania per rectum (badanie odbytu palcem) lub rektoskopii, zwleka z zapisaniem się do specjalisty. Choroba hemoroidalna ma jednak różne stadia i w przypadku braku leczenia może powodować poważne powikłania, wymagające interwencji chirurgicznej. Z tych względów warto udać się do proktologa od razu po zaobserwowaniu niepokojących objawów. W każdym przypadku choroby hemoroidalnej wyklucza się także choroby nowotworowe.

Leczenie choroby hemoroidalnej

Leczenie choroby hemoroidalnej zaczyna się od postępowania zachowawczego.
Pierwszym krokiem jest wprowadzenie diety bogatej w błonnik i płyny. Ma to na celu rozluźnienie stolca, a tym samym ułatwienie wypróżnienia i zminimalizowanie mechanicznego podrażnienia guzków hemoroidalnych.

Zaparcia - co mówią dietetycy?

Według dietetyków, w terapii choroby hemoroidalnej istotnym jest:

 • wprowadzenie właściwych nawyków toaletowych, opierających się na stosowaniu miękkiego papieru toaletowego i zaprzestaniu intensywnego parcia;
 • odpoczynek od wykonywania czynności i ćwiczeń siłowych (np. dźwigania, intensywnych ćwiczeń fizycznych);
 • unikanie długotrwałej pozycji siedzącej;
 • przyjmowanie preparatów zawierających flawonoidy, czyli substancji wzmacniających ściany naczyń krwionośnych;
 • unikanie pikantnych przypraw, dużej ilości kawy i tzw. energetyków;
 • stosowanie miejscowo preparatów o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Zalecenia dietetyczno-higieniczne są tak samo ważne jak leczenie farmakologiczne i zabiegowe – w leczeniu nie można ich pominąć! Warto również wiedzieć, że długotrwałe stosowanie preparatów na hemoroidy bez recepty – bez konsultacji lekarza-specjalisty może opóźnić postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia. Regularne stosowanie się do ww. zaleceń skutkuje bardzo często ustąpieniem dolegliwości.

Hemoroidy

W przypadku braku poprawy lekarz kwalifikuje pacjenta do leczenia zabiegowego.
Do najskuteczniejszych metod takiego leczenia zaliczamy:

 • gumkowanie, ligacja hemoroidów czyli zabieg Barrona, polegający na założeniu u podstawy guzka gumowej podwiązki, powodującej zatrzymanie dopływu krwi, a w konsekwencji obumarcie struktury i jej samoistne odpadnięcie;
 • skleroterapia – polegająca na wstrzyknięciu bezpośrednio do guzka substancji powodującej zakrzep naczynia i stopniowy zanik guzka.

W przypadku dużego zaawansowania choroby i jej powikłań niezbędna jest operacja mająca na celu chirurgiczne wycięcie hemoroidów.

Podsumowanie

Hemoroidy to fizjologiczne struktury, mające na celu uszczelnienie kanału odbytu. Patologiczne zmiany tych tkanek określane są jako choroba hemoroidalna. Pojawia się ona najczęściej u osób z przewlekłymi zaparciami, niedbającymi o dietę bogatą w błonnik (owoce i warzywa) i dużą ilość płynów, pracujących w trybie siedzącym. Uskarżą się na na także kobiety w ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjentów do pilnej wizyty u proktologa są przede wszystkim: krew obserwowana na stolcu lub papierze toaletowym, a także ból, świąd i wyciek z odbytu. Leczenie rozpoczyna się od procedur zachowawczych, obejmujących dietę, prawidłowe nawyki higieniczne, przyjmowanie preparatów o działaniu miejscowym. W przypadku braku poprawy pacjent kierowany jest na leczenia zabiegowe (gumkowanie czy skleroterapię) lub w przypadkach zaawansowanych na leczenia w oddziale chirurgicznym.