Co zrobić, gdy na oku pojawi się jęczmień?
Powieka to fałda skórna, której główną funkcją jest ochrona gałki ocznej przed mechanicznymi uszkodzeniami, promieniami słonecznymi, czy innymi czynnikami zewnętrznymi. Ten bardzo ważny dla oka element składa się z gruczołów łojowych i potowych. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o higienę okolic narządu wzorku, to mogą pojawić się zapalenia i stany ropne. Wówczas tworzy się jęczmień lub gradówka. Czym się różnią i jak postępować z tymi infekcjami?
Gradówka a jęczmień na oku – różnice
Jęczmień (hordeolum) jest zakażeniem gruczołów powiek. Wywołują go najczęściej szczepy gronkowca złocistego (staphylococcus aureus). Jęczmień zewnętrzny polegania na zapaleniu mieszków włosowych rzęs, gruczołów łojowych (Zeissa) i potowych (Molla).
Przyczyny gradówki i jęczmienia
Można wyróżnić kilka typowych czynników, sprzyjających zakażeniom gronkowcowym powiek:
- nieodpowiednia higiena okolic oczu
- makijaż
- niewyrównana wada wzroku
- noszenie soczewek kontaktowych
- osłabiony układ immunologiczny (cukrzyca)
- wzrok wystawiony na silne działanie promieniowania UV
- przebywanie w zadymionych pomieszczeniach
Jeśli powyższe przyczyny gradówki i jęczmienia są trudne w zniwelowaniu np. ze względu na pracę, to warto dodatkowo zabezpieczyć aparat ochronny oczu. Warto więc zabezpieczyć oczy okularami ochronnymi lub przeciwsłonecznymi z odpowiednim filtrem. Dodatkowo można również profilaktycznie stosować regularne ziołowe i ciepłe okłady na oczy.
Objawy jęczmienia i gradówki
Grudkowy ropień, mający ujście na brzegach powiek to główny objaw jęczmienia. Pierwsze zauważalne symptomy to zaczerwienienie, obrzęk i wydzielina ropna w worku spojówkowym, którym towarzyszą ból i tkliwość. W przypadku gradówki po zaczopowaniu ujścia gruczołu tarczkowego wewnątrz powieki zbiera się wydzielina wraz z obumarłym materiałem komórkowym. To dogodne warunki do rozwoju zapalenia, objawiającego się:
- guzkowatym zgrubieniem pod brzegiem powieki
- uczuciem ucisku
- zaczerwienieniem
- świądem okolic narządów wzroku
- łzawieniem
- ewentualnym ropieniem
Leczenie jęczmienia i gradówki na powiece
Ropne stany powinny być leczone jak najprędzej. W innym wypadku mogą prowadzić do zrostów, czy wewnętrznych infekcji. W przypadkach zakażeń gronkowcowych powiek, jak jęczmień czy gradówka, stosuje się podobną farmakoterapię:
- nakładanie miejscowych ciepłych kompresów (10-minutowych) 4 razy dziennie
- stosowanie kropli lub maści z antybiotykiem 4 razy dziennie
- nacięcie ropnia i założenie sączka (w przypadku dużego guza)