wróć do listy wpisów lista wpisów

In vitro z komórką dawczyni

Leczenie niepłodności może być długą i wyboistą drogą. Zapłodnienie in vitro nie zawsze przynosi efekty od razu. Każda nieudana próba niesie zawód, rozczarowanie, a w końcu rezygnację. Zanim jednak podejmie się ostateczną decyzję, warto rozważyć in vitro z komórką dawczyni. Dla wielu par to właśnie adopcja komórki jajowej pozwoliła spełnić marzenia o rodzicielstwie.

Czym jest zapłodnienie in vitro z komórką dawczyni?

In vitro z komórką dawczyni jest jedną z metod leczenia niepłodności. Proponuje się ją parom, u których nie można było pobrać komórki jajowej, z powodu ich braku bądź niskiej jakości. Procedura adopcji opiera się na zasadach anonimowości i jest zgodna z polskim prawem i propagowana przez Komisję Europejską. Dawczynią może zostać kobieta w wieku poniżej 35. roku życia, ciesząca się dobrym zdrowiem. Potwierdzają to liczne wyniki badań i testów przeprowadzanych w ramach wieloetapowej procedury pozyskiwania komórek jajowych. Ich adopcja jest stosowana w zapłodnieniu pozaustrojowym z wykorzystaniem nasienia partnera pacjentki lub anonimowego dawcy. Biorczyniami komórki jajowej są pacjentki w wieku poniżej 50. roku życia, bezskutecznie zmagające się z niepłodnością.

Jakie są wskazania do adopcji komórki jajowej?

In vitro z komórką dawczyni rozważa się wówczas, gdy zawodzą inne procedury wspomaganego rozrodu, w tym zapłodnienie pozaustrojowe z wykorzystaniem własnego materiału genetycznego. Adopcja komórki jajowej jest też rozwiązaniem dla kobiet, które przeszły przedwczesną menopauzę, mają wyczerpaną rezerwę jajnikową albo obniżoną funkcję jajników. Jeszcze jednym wskazaniem jest przebyte leczenie onkologiczne, które obniża zdolność do naturalnego zajścia w ciążę.

Kto zostaje dawczynią komórki jajowej?

Zgodnie z polskim prawem regulacje dotyczące procedur wybory dawczyń gamet są bardzo rygorystyczne. To daje gwarancje jakości materiału genetycznego. Dawczynie to młode, zdrowe kobiety, które rozumieją problem niepłodności i potrzebę posiadania potomstwa. Ich decyzja o przekazaniu komórki jajowej do adopcji jest dobrowolna. Wynika chęci pomocy parom, dla których adopcja zarodka to jedyne rozwiązanie. Kandydatkom na dawczynie stawia się wiele wymagań. Muszą to być osoby:

  • poniżej 35. roku życia,
  • bez jakichkolwiek schorzeń,
  • bez nałogów,
  • bez obciążeń genetycznych i wirusologicznych.

Powinny też mieć za sobą urodzenie zdrowego dziecka. W trakcie kwalifikacji potencjalnym dawczyniom zleca się szereg badań, w tym testy w kierunku HIV, HBS, HCV, WR. To sprawia, że ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek wady u płodu nie jest wyższe niż w ogólnej populacji. Wszelkie dane personalne dawczyń pozostają anonimowe.

Jak przebiega wybór dawczyni?

Decyzja o zapłodnieniu in vitro z komórką dawczyni jest trudna. Pojawia się wiele pytań, o wygląd dziecka, jego zdrowie, rozwój. Niektórym parom zależy na dyskrecji. Z różnych powodów nie dzielą się z rodziną czy znajomymi swoimi zmaganiami z niepłodnością. Trzeba jednak wiedzieć, że wybór dawczyni opiera się na podstawie fenotypu. To zestaw informacji z profilu dawczyni między innymi o rasie, wzroście i wadze, budowie ciała, odcieniu oczu, kolorze i skręcie włosów, grupie krwi i innych danych. Dzięki temu dziecko może jak najbardziej przypominać rodziców, którzy je wychowają.

Jak wygląda procedura in vitro z komórką dawczyni?

Procedura in vitro z komórką dawczyni składa się z kilku etapów:

  1. Kwalifikacja do rozpoczęcia procedury i podpisanie umowy z Kliniką Płodności Salve Medica.
  2. Pierwsza wizyta obejmuje badania i ustalenie planu leczenia. Partner oddaje nasienie i zostaje przebadany w celu wykluczenia chorób zakaźnych. Ujemny wynik tych badań daje zielone światło, aby wykorzystać nasienie do zapłodnienia komórki jajowej. Para proszona jest również o wybór dawczyni.
  3. Para otrzymuje informacje o pobraniu komórek jajowych od dawczyni, a po 5 dniach o liczbie powstałych zarodków.
  4. Druga wizyta to przygotowanie pacjentki do transferu zarodka (zlecane są odpowiednie leki).
  5. Trzecia i czwarta wizyta to czas na ocenę prawidłowości rozwoju endometrium i wyznaczenie terminu transferu zarodka.
  6. Po 11-12 dniach od transferu zarodka pacjenta powinna wykonać test ciążowy.

Ile komórek jajowych można zaadoptować od dawczyni jednorazowo?

Pacjentki naszej Kliniki Płodności biorące udział w procedurze in vitro z komórką dawczyni, otrzymują pakiet 6 dobrej jakości komórek jajowych, z których powstają zarodki. Do adopcji przekazywane są dojrzałe, wysokiej jakości oocyty pobrane od dawczyni, która wcześniej przeszła stymulację hormonalną.

Czy można zabezpieczyć komórki dawczyni do kolejnej próby in vitro?

Tak. Pary, marzące o dużej rodzinie, mogą zabezpieczyć komórki jajowe dawczyni do kolejnej procedury zapłodnienia pozaustrojowego. To daje szansę na kolejne potomstwo oraz wielki dar, jakim jest biologiczne rodzeństwo.

Najbardziej popularne artykuły

Czym jest zespół policystycznych jajników, jak się go diagnozuje i leczy?

Zespół policystycznych jajników może występować u nawet 30% kobiet, a połowa z nich może mieć trudności z zajściem w ciążę. Nie da się obecnie jednoznacznie podać przyczyny tego zespołu, bierze się pod uwagę udział czynników genetycznych (w rodzinie, w której zdiagnozowano PCO istnieje 51% ryzyko wystąpienia tego schorzenia w następnym pokoleniu).

Czynniki ryzyka i postępowanie w przypadku nawracających poronień (RPL)

Aktualnie podejrzenie nawracających strat wczesnych ciąż można postawić po co najmniej dwóch utratach ciąży do 24 tygodnia. Dotyczy to nie tylko ciąż potwierdzonych w badaniu ultrasonograficznym ale również ciąż biochemicznych datowanych na co najmniej 6 tygodni. Statystycznie przypadłość ta dotyczy 3-4 % kobiet.

Niepłodność Polaków. Jak wyglądamy na tle innych krajów

Problem niepłodności dotyka coraz większe rzesze Polaków, a prognozy na nadchodzące lata również nie nastrajają optymistycznie.