Jak skutecznie pozbyć się chrapania
13 milionów Polaków boryka się z problemem chrapania. U jednych pacjentów będzie ono bardziej uciążliwe, a u innych mniej. Pozornie niezagrażające życiu, jednak w poszczególnych sytuacjach może wiązać się z poważnym zjawiskiem bezdechu sennego. Przyczyny chrapania miewają groźne dla życia podłoże chorobowe, dlatego warto poznać na ten temat kilka faktów, a przy okazji dowiedzieć się, jak skutecznie pozbyć się chrapania.
Jakie są przyczyny chrapania
Czy chrapanie to choroba? Zdecydowanie nie. Chrapanie jest jedynie objawem utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Wynika ono z wibracji podniebienia miękkiego, powstającej w trakcie wdechu na skutek rozluźnienia mięśni. Główne przyczyny chrapania biorą się z zaburzeń rozwojowych twarzoczaszki oraz dysfunkcji górnych dróg oddechowych. Do jednych z najczęstszych przyczyn chrapania można zaliczyć:
- krzywą przegrodę nosową,
- przerost małżowiny nosowej,
- osłabienie mięśniówki gardła,
- alergię,
- przeziębienie,
- spożycie alkoholu przed snem,
- palenie papierosów,
- wady zgryzu,
- ucisk tkanki tłuszczowej na gardło (przy otyłości)
Głośne chrapanie i ciche chrapanie
Dlaczego jedni chrapią głośniej i częściej, a inni ciszej i mniej? Ta kwestia bezpośrednio wiąże się z przyczyną, która wywołuje chrapanie podczas snu, wiekiem pacjenta i jego stanem zdrowia. W związku z tym chrapanie dzieli się na 3 poziomy:
- Łagodne – pojawia się podczas snu „na wznak”, nie jest uciążliwe, nie występuje każdej nocy i przejawia się ok. 5-15 wdechami na godzinę.
- Umiarkowane – występuje niemal każdej nocy, można je przerwać dowolną zmianą pozycji i przejawia się ok. 15-30 wdechami na godzinę.
- Ciężkie – występuje każdej nocy, jest bardzo uciążliwe i w znacznym stopniu zakłóca sen i przejawia się ponad 30 wdechami na godzinę.
Badania na chrapanie i bezdech
Na badania związane z chrapaniem udają się najczęściej pacjenci z dolegliwością na poziomie na pewno ciężkim i rzadziej umiarkowanym. Skłania ich do tego fakt, że zakłócają sen nie tylko sobie, ale również innym domownikom. Wówczas pacjentom zaleca się wykonanie następujących badań w kierunku chrapania i bezdechu:
- Rynomanometrię, która ma na celu analizę zaburzeń oddychania przez nos i bada drożność przewodów nosowych.
- Polisomnografię, która bada sen pod kątem niedotlenienia organizmu w jego trakcie oraz wybudzenia powodowane zaburzeniami oddychania.
- Fiberoendoskopię, wykonywaną w trakcie snu. Polega ona na wprowadzeniu do dróg oddechowych rurki z kamerą, co pozwala uzyskać dokładny obraz zachowania struktur górnych dróg oddechowych w czasie przepływu powietrza.
Jak leczyć chrapanie?
Leczenie chrapania można przeprowadzić na różne sposoby. Wszystko zależy od jego przyczyny. Jeśli jest nią otyłość to naturalnym sposobem leczenia chrapania będzie zrzucenie kilku kilogramów. Można to zrobić stosując dietę z ujemnym bilansem kalorycznym i włączając do obecnego trybu życia dodatkową aktywność fizyczną. Korzystne będzie również ograniczenie spożywanie alkoholu, w szczególności przed snem. Palacze papierosów powinni rzucić nałóg, nie tylko ze względu na chrapanie, ale także inne wynikające z tego niekorzystne dla zdrowia skutki.
W przypadku chrapania typu łagodnego lub występującego przy alergii, czy przeziębieniu pomocne mogą okazać się dostępne w aptekach plastry, listki, czy aerozole. Środki te jednak nie gwarantują 100% wyleczenia, a jedynie łagodzenie objawów. Z kolei osoby z wadą zgryzu, skrzywioną przegrodą nosową, cukrzycą, zatkanymi zatokami, czy z innymi podobnymi schorzeniami powinny udać się do lekarza specjalisty. W takich wypadkach konieczny jest dobór indywidualnych metod leczenia chrapania, w poszczególnych wypadkach nawet operacyjnych.