wróć do listy wpisów lista wpisów

Jakie badania wykonać zanim zajdzie się w ciążę?

Przygotowania do zajścia w ciążę przyszli rodzice powinni rozpocząć kilka miesięcy wcześniej. Optymalny okres przygotowawczy to 6 miesięcy. W tym czasie zarówno przyszłe mamy, jak i przyszli ojcowie są w stanie przeprowadzić wszystkie niezbędne badania, a przede wszystkim ewentualną kurację, w przypadku, gdyby okazało się, że mają problemy ze zdrowiem, cierpią na niekorzystne dla rozwoju płodu schorzenia, czy nadużywają alkoholu lub papierosów. Pół roku to odpowiedni czas, by doprowadzić organizm do porządku i przejść na zdrowy styl życia, który ma decydujący wpływ na rozwój dziecka.

Podstawa to badania ginekologiczne

Najbardziej oczywiste dla przyszłych mam będą badania ginekologiczne. W tym wypadku najlepiej zadbać, aby cała dokumentacja znajdowała się w jednej poradni. W Salve Medica możesz odbywać wizyty u wielu lekarzy, każdy z nich będzie miał wgląd w Twoje wyniki badań. Badania ginekologiczne mają na celu sprawdzenie dróg rodnych pod kątem ewentualnych schorzeń. Mowa tutaj np. o infekcjach, grzybicy, nadżerkach, guzach, czy różnych stanach zapalnych. Tych badań nie należy lekceważyć, zwłaszcza jeśli pojawiają się takie objawy, jak bóle podbrzusza, upławy, czy plamienia. Zalecane badania ginekologiczne to:

Podstawowe badania przed ciążą

Zanim zajdzie się w ciążę, należy udać się do ginekologa, który przeprowadzi podstawowe badania pod tym kątem i wypisze skierowanie na:

 • Morfologia - badanie krwi przed ciążą pozwoli wykryć lub wykluczyć ryzyko groźnych chorób, czy niedokrwistość oraz określić konieczność dodatkowej suplementacji żelazem. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek w ciąży wzrasta dwukrotnie.
 • Badanie poziomu glukozy - jej nadmiar może towarzyszyć podwyższonemu ciśnieniu.
 • Badanie hormonu tarczycy - ma na celu ustalenie niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Te zaburzenia są odpowiedzialne za niepłodność, poronienia, czy też przedwczesny poród.
 • Badanie moczu - pozwala stwierdzić lub wykluczyć istnienie chorób układu moczowego.
 • Badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki.

Istotne będzie wykonanie przez lekarza pomiaru ciśnienia przyszłej mamy. Warto wiedzieć, że za 5-10% przyczyn powikłań w ciąży odpowiada właśnie nadciśnienie. Nieleczone przed i w trakcie ciąży może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno matki, jak i dziecka. Wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego i prawidłowa profilaktyka przyczynią się do prawidłowego rozwoju płodu, a w efekcie zwiększą szansę na narodziny zdrowego dziecka. Dlatego warto odwiedzić kardiologa.

Przyszła mama samodzielnie powinna również udać się do stomatologa, by przed ciążą uzupełnić wszelkie ubytki i wyleczyć chore zęby. Ponadto warto również przeprowadzić badanie piersi.

Badania genetyczne przed ciążą dla mamy i taty

Wykonanie badań genetycznych przed ciążą pomoże wskazać ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Jego wykonanie zalecane jest zwłaszcza u kobiet, które decydują się na macierzyństwo po 35 roku życia, ale również, gdy u kobiety lub mężczyzny, bądź w ich rodzinach odnotowano przypadki chorób genetycznych. Wykonanie tego typu testów pod uwagę powinny wziąć również pary, u których bliskie osoby przybyły określone nowotwory, ale też kobiety, które miewały liczne poronienia lub już urodziły chore dzieci.

Laboratoryjna analiza DNA rodziców pozwala określić nieprawidłowości w genach. Jest to istotne, zwłaszcza gdy okaże się, że oboje rodziców jest nosicielami tej samej mutacji. Wówczas wystąpienie u dziecka choroby dziedziczonej w sposób autosomalnie recesywny wynosi 25%. Z tego względu warto przebadać się szczególnie w kierunku:

 • Mukowiscydozy,
 • Rdzeniowego zaniku mięśni,
 • Zespołu SLOS (Smith-Lemli-Opitz Syndrome),
 • Zespołu Nijmegen,
 • Głuchoty wrodzonej,
 • Anemii sierpowatej,
 • Zespołu łamliwego chromosomu X.

Badania dla mężczyzny przed tacierzyństwem

Aby zwiększyć szanse na poczęcie dziecka i jego prawidłowy rozwój, nie tylko kobieta musi o siebie zadbać. Tego samego powinien dokonać przyszły tata. Bardzo ważna jest w tym wypadku jakość jego nasienia. W związku z tym przed planowaniem ciąży podobnie, powinien wykonać badania nasienia. Co więcej, mężczyzna również powinien porzucić wszelkie nałogi. Ponadto, jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy na tle zdrowotnym, to warto zwrócić się z nimi do odpowiedniego specjalisty. Do zalecanych badań przed poczęciem dla mężczyzny zalicza się:

Podsumowanie

Wykonanie tak wielu badań i wykrycie chorób umożliwi odpowiednio wczesną profilaktykę. Trzeba wiedzieć, że wszystkie ustalone w czasie badań schorzenia, czy nieprawidłowości należy przed ciążą wyleczyć. To zwiększy szanse na samo zajście w ciążę oraz prawidłowy rozwój płodu, a w konsekwencji urodzenie w pełni zdrowego dziecka.