Jakie badania wykonać zanim zajdzie się w ciążę?
Przygotowania do zajścia w ciążę przyszli rodzice powinni rozpocząć kilka miesięcy wcześniej. Optymalny okres przygotowawczy to 6 miesięcy. W tym czasie zarówno przyszłe mamy, jak i przyszli ojcowie są w stanie przeprowadzić wszystkie niezbędne badania, a przede wszystkim ewentualną kurację, w przypadku, gdyby okazało się, że mają problemy ze zdrowiem, cierpią na niekorzystne dla rozwoju płodu schorzenia, czy nadużywają alkoholu lub papierosów. Pół roku to odpowiedni czas, by doprowadzić organizm do porządku i przejść na zdrowy styl życia, który ma decydujący wpływ na rozwój dziecka.
Podstawa to badania ginekologiczne
Najbardziej oczywiste dla przyszłych mam będą badania ginekologiczne. W tym wypadku najlepiej zadbać, aby cała dokumentacja znajdowała się w jednej poradni. W Salve Medica możesz odbywać wizyty u wielu lekarzy, każdy z nich będzie miał wgląd w Twoje wyniki badań. Badania ginekologiczne mają na celu sprawdzenie dróg rodnych pod kątem ewentualnych schorzeń. Mowa tutaj np. o infekcjach, grzybicy, nadżerkach, guzach, czy różnych stanach zapalnych. Tych badań nie należy lekceważyć, zwłaszcza jeśli pojawiają się takie objawy, jak bóle podbrzusza, upławy, czy plamienia. Zalecane badania ginekologiczne to:
- Cytologia,
- Badanie czystości pochwy,
- Transwaginalne USG narządu rodnego.
Podstawowe badania przed ciążą
Zanim zajdzie się w ciążę, należy udać się do ginekologa, który przeprowadzi podstawowe badania pod tym kątem i wypisze skierowanie na:
- Morfologia - badanie krwi przed ciążą pozwoli wykryć lub wykluczyć ryzyko groźnych chorób, czy niedokrwistość oraz określić konieczność dodatkowej suplementacji żelazem. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek w ciąży wzrasta dwukrotnie.
- Badanie poziomu glukozy - jej nadmiar może towarzyszyć podwyższonemu ciśnieniu.
- Badanie hormonu tarczycy - ma na celu ustalenie niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Te zaburzenia są odpowiedzialne za niepłodność, poronienia, czy też przedwczesny poród.
- Badanie moczu - pozwala stwierdzić lub wykluczyć istnienie chorób układu moczowego.
- Badanie na obecność przeciwciał toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki.
Istotne będzie wykonanie przez lekarza pomiaru ciśnienia przyszłej mamy. Warto wiedzieć, że za 5-10% przyczyn powikłań w ciąży odpowiada właśnie nadciśnienie. Nieleczone przed i w trakcie ciąży może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno matki, jak i dziecka. Wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego i prawidłowa profilaktyka przyczynią się do prawidłowego rozwoju płodu, a w efekcie zwiększą szansę na narodziny zdrowego dziecka. Dlatego warto odwiedzić kardiologa.
Przyszła mama samodzielnie powinna również udać się do stomatologa, by przed ciążą uzupełnić wszelkie ubytki i wyleczyć chore zęby. Ponadto warto również przeprowadzić badanie piersi.
Badania genetyczne przed ciążą dla mamy i taty
Wykonanie badań genetycznych przed ciążą pomoże wskazać ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Jego wykonanie zalecane jest zwłaszcza u kobiet, które decydują się na macierzyństwo po 35 roku życia, ale również, gdy u kobiety lub mężczyzny, bądź w ich rodzinach odnotowano przypadki chorób genetycznych. Wykonanie tego typu testów pod uwagę powinny wziąć również pary, u których bliskie osoby przybyły określone nowotwory, ale też kobiety, które miewały liczne poronienia lub już urodziły chore dzieci.
Laboratoryjna analiza DNA rodziców pozwala określić nieprawidłowości w genach. Jest to istotne, zwłaszcza gdy okaże się, że oboje rodziców jest nosicielami tej samej mutacji. Wówczas wystąpienie u dziecka choroby dziedziczonej w sposób autosomalnie recesywny wynosi 25%. Z tego względu warto przebadać się szczególnie w kierunku:
- Mukowiscydozy,
- Rdzeniowego zaniku mięśni,
- Zespołu SLOS (Smith-Lemli-Opitz Syndrome),
- Zespołu Nijmegen,
- Głuchoty wrodzonej,
- Anemii sierpowatej,
- Zespołu łamliwego chromosomu X.