wróć do listy wpisów lista wpisów

Mammografia - czym jest i kiedy się badać?

Ponad 22% rozpoznań onkologicznych wśród kobiet w Polsce to rak piersi. Rocznie zapada na niego ponad 16 tys. nowych pacjentek. Największy odsetek zachorowalności stanowią kobiety w wieku 50-69 lat. Z kolei niska świadomość w kwestii badania piersi i profilaktyki sprawiają, że Polki na tle innych krajów europejskich mają niższe szanse na przeżycie pierwszych 5 lat po zdiagnozowaniu nowotworu. Główna przyczyna to wykrycie raka piersi w stadium zaawansowanym. W związku z tym tak ważne jest, by kobiety regularnie wykonywały mammografię. Warto dowiedzieć się, jak przebiega badanie piersi i kiedy je zrobić.

Czym jest mammografia i czy warto się badać?

Mammografia to obrazowe badanie gruczołu piersiowego, umożliwiające rozpoznanie patologicznych zmian w jego utkaniu. Do wykonania mammografii wykorzystuje się promieniowanie jonizujące. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dwóch rodzajów zdjęć dla obu piersi:

Jedynie ponad 46% kobiet w Polsce z grupy największego ryzyka (50-69 lat) uczestniczy w badaniach mammograficznych. Dla porównania we Francji, Szwecji, czy Holandii na taki krok decyduje się aż 80% pacjentek. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niska świadomość Polek i utarte przekonanie, że mammografia jest szkodliwa i bolesna. Dawka promieniowania podczas mammografii jest bezpieczna i przybliżona do wartości występującej podczas lotu samolotem, czy wykonywaniu zdjęcia zęba. Z kolei ból występuje bardzo rzadko i jeśli się pojawia, to jest chwilowy, słaby i związany z przedmenstruacjną nadwrażliwścią piersi.

Jak wygląda mammografia?

Badanie mammografem zawsze wygląda podobnie. Pacjentka na początku powinna wypełnić ankietę z informacjami o stanie zdrowia. Dla postawienia poprawnej diagnozy i przyszłych zaleceń kontrolnych powinna ona odpowiedzieć zgodnie z prawdą na pytania o:

- ilość przebytych porodów,

Kolejny krok to badanie właściwe przy użyciu mammografu. Trwa ono jedynie kilka minut. W tym celu pacjentka musi całkowicie zdjąć górną częśc garderoby. Piersi zostają umieszczone między podstawką z kasetą rentgenowską a podstawką kompresyjną i zostają dociśnięte do urządzenia. Uciśnięcie może powodować lekki dyskomfort, jednak nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Jest ono niezbędne, by zmniejszyć dawkę promieniowania i uzyskać precyzyjną projekcję, umożliwiającą radiologowi prawidłowy odczyt.

Kiedy i jak często robić mammografię?

Rak piersi najczęściej rozpoznawalny jest u kobiet w wieku 50-69 lat. W związku z tym w Polsce to one są objęte specjalnym programem profilaktyki raka piersi. Liczba kobiet chorujących na nowotwór piersi poniżej 40 roku życia jest niewielka, jednak w ostatnich latach zwiększyła się ona dwukrotnie.

MMG.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne podaje szczegółowe zalecenia, co ile wykonywać mammografię i badać piersi:

Jak przygotować się na badanie mammografem?

Na mammografię najlepiej udać się w okresie 5-12 dnia cyklu miesięcznego, licząc od pierwszego dnia miesiączki. Wówczas piersi są mniej wrażliwe. Należy zabrać ze sobą wszystkie opisy z poprzednich badań mammograficznych, USG, biopsji, ale również dokumentację w przypadku operacji piersi.

badanie mammografia

 

Przed mammografią należy też powstrzymać się od nanoszenia w okolicach piersi i pach kremów, dezodorantów i innych kosmetyków, gdyż mogą one zafałszować zdjęcia. Ponadto przeciwskazaniem do wykonania badania jest ciąża

Podsumowanie

Mimo że zauważa się wzrost świadomość nt. profilaktyki pod kątem wykrycia raka piersi, to zachorowalność na niego wciąż rośnie. Każda kobieta po 40 roku życia powinna wykonać badania piersi, którąkolwiek z metod. Ważne jest również praktykowanie samobadania, gdyż pacjentka jest w stanie wykryć guz wielkości nawet 1 cm. Z kolei zmiana 2 cm może być już złośliwa, jednak wciąż niemal w 100% wyleczalna. Z tego względu, tak ważne jest wykrycie zmian nowotworowych w odpowiednio wczesnym stadium.