wróć do listy wpisów lista wpisów

Praca mięśni dna miednicy, a życie codzienne

Zacznijmy od tego czym jest dno miednicy i jaką funkcję pełni. Dno miednicy to aparat mięśniowo – powięziowy, rozpostarty niczym hamak pomiędzy czterema punktami kostnymi (spojeniem łonowym, kością guziczną, guzami kulszowymi). Dno miednicy musi być wydolne, by pełnić funkcję podporową (dla macicy, odbytnicy, pęcherza) i stabilizacyjną. Wydolne, to znaczy, że potrafi odruchowo reagować napięciem np. podczas wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej (tak by uszczelnić aparat zamykający cewkę moczową), ale również potrafić się rozluźnić podczas mikcji, defekacji, porodu.
Nasze codzienne nawyki toaletowe, mają duży wpływ na funkcjonowanie dna miednicy. Są powtarzane przez Nas kilka razy dziennie, codziennie, przez tygodnie, lata. Jeśli są nieprawidłowe, mogą negatywnie wpłynąć na pracę dna miednicy.

Na co warto zwrócić uwagę:

Zatrzymywanie strumienia moczu

To nie jest sposób na trening mięśni dna miednicy. Taka praktyka może doprowadzić do zalegania moczu w pęcherzu, rozwinięcia się infekcji, a także do zaburzenia systemu nerwowego, który steruje procesem mikcji.

Korzystanie z toalety „na zapas”, częste wizyty w toalecie

Z toalety powinniśmy korzystać czując parcie na pęcherz, a nie dlatego, że wychodzimy z domu lub akurat jest taka możliwość. Częste wizyty w toalecie mogą doprowadzić do rozregulowania pracy pęcherza, co może objawiać się uczuciem silnego przepełnienia pęcherza, nieadekwatnego do ilości moczu w pęcherzu (np. zamiast przy 300ml to już przy 100 ml receptory, będę wysyłały informację do mózgu o mocnym przepełnieniu). Warto przeanalizować ile razy korzystasz z toalety ze względu na pojawianie się parcia, a ile razy na zapas, bo np. wychodzisz z domu. Załatwianie się na zapas, to częsty nawyk z dzieciństwa. Jeśli wychodzicie z domu, dziecko było 30 min wcześniej w toalecie i nie sygnalizuje potrzeby kolejnej mikcji, nie wysyłaj go na siłę.

Wstawanie w nocy do toalety

Przeanalizuj swoje nocne mikcje, czy wstajesz w nocy do toalety? Jeśli tak, to raz, czy częściej? Jest to jednorazowa sytuacja, czy zdarza się co noc? W normalnej sytuacji, gdy nie wypijemy przed snem butelki wody, nie powinniśmy wstawać do toalety więcej niż jeden raz. Jeśli wybudza Cię silna potrzeba oddania moczu, zdarza się to praktycznie codziennie, 2-3 razy w ciągu jednej nocy, warto skonsultować temat ze specjalistą. Mogą to być objawy pęcherza nadreatywnego, a nawet zaburzeń układu krążenia.

Nie tyczy się to sytuacji, gdy np. wstajesz kilka razy w nocy do dziecka i przy okazji idziesz do toalety. Znów pojawia się określenie „przy okazji”, nie idź do toalety, tylko dlatego, że ją mijasz wracając z pokoju dziecka. Idź wtedy, kiedy faktycznie czujesz taką potrzebę.

Nie przyj

Do prawidłowego wypróżnienia, nie jest nam potrzebne parcie. Parcie powoduje bardzo duży wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, spycha narządy miednicy mniejszej: macicę, odbytnicę, pęcherz, jest dużym obciążeniem dla mięśni dna miednicy i więzadeł. Stwarza ryzyko obniżenia się narządów i pojawienia się nietrzymania moczu.
Jeśli masz problem z wypróżnianiem, popracuj nad dietą, nawodnieniem, zwróć uwagę na pozycję toaletową. Najbardziej naturalna do oddania stolca jest pozycja w kucki. W jaki sposób na domowej toalecie możemy zbliżyć się do tej pozycji? Przez podłożenie pod nogi podnóżka, kilku książek, miski. Ważne, by kolana były wyżej niż biodra. W klasycznej pozycji toaletowej kąt pomiędzy nogami, a tułowiem wynosi 90o, mając nogi na podnóżku ok 35o. W takim ustawieniu mięsień łonowo - odbytniczy, rozluźnia się, a masy kałowe mają do pokonania łatwiejszą drogę. Spróbuj, naprawdę warto, zachęcam każdego, a szczególnie osoby z zaparciami, osoby, które nie potrafią załatwiać się bez parcia, osoby z hemoroidami.

Pamiętaj, sformułowanie „nie przyj” dotyczy zarówno defekacji jak i mikcji.

Nie załatwiaj się w pozycji „na Małysza”

Podczas mikcji i defekacji ciało na być rozluźnione, w wyżej wymienionej pozycji brzuch, uda, pośladki, dno miednicy są napięte, a dodatkowo trzeba przeć, żeby się załatwić. Miej ze sobą np. podkład na deskę, który możesz rozłożyć i załatwić się w bardziej komfortowych warunkach. U niektórych osób jest to sytuacja sporadyczna, np. wizyta na stacji benzynowej podczas podróży, ale u niektórych to codzienność, ze względu na pracę w dużym zakładzie. Taka osoba nie załatwia się w ten sposób raz, a kilka razy dziennie, codziennie, tygodniami, latami.

Podsumowując, podczas mikcji i defekacji ciało powinno być rozluźnione, nie przyj, nie załatwiaj się na zapas, nie przesiaduj w toalecie z telefonem, czy książką. Jeśli masz problemy z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów, odczuwasz częste parcie na pęcherz, nieadekwatne do ilości oddanego moczu, skonsultuj to z lekarzem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Najbardziej popularne artykuły

Biegunka - przyczyny i sposoby leczenia

Rozpoznania biegunki zarówno u dzieci, jak i dorosłych można dokonać przez ocenę konsystencji stolca oraz jego objętości i częstotliwości wypróżniania. Na ogół symptomy ustępują samoistnie, jednak nie należy lekceważyć pojawienia się biegunki. Jest ona objawem nieżytu żołądkowo-jelitowego, czyi zakażenia układu pokarmowego. Warto więc wiedzieć, jakie mogą być przyczyny biegunki i poznać sposoby jej leczenia, by szybko pozbyć się uciążliwych objawów.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze lub krwawnice posiada każdy człowiek. Są to prawidłowe struktury, zbudowane z naczyń i tkanki łącznej, mające na celu kontrolowane oddawanie stolca i gazów oraz uszczelnienie kanału odbytu.

Nietrzymanie moczu - problem, który może dotknąć każdego

Nietrzymanie moczu to objaw polegający na niemożności kontroli oddawania moczu. Wbrew pozorom dotyka nie tylko osób starszych, ale również kobiety w ciąży i po porodzie czy osoby cierpiące na różnorakie schorzenia.