wróć do listy wpisów lista wpisów

Rodzaje brodawek - właściwości oraz ich usuwanie

Brodawki skórne są na ogół efektem klinicznym wirusa HPV (ang. human papilloma virus), Dotychczas odkryto ponad 100 różnych jego typów. Każdy charakteryzuje się inną strukturą, objawami oraz ryzykiem transformacji nowotworowej. Łagodne objawy HPV pojawiają się zazwyczaj w postaci niegroźnych grudkowych zmian skórnych. Jednak z czasem mogą one przerodzić się w złośliwy nowotwór. W związku z tym warto dbać o odpowiednią profilaktykę i dowiedzieć się, jak postępować z różnego rodzaju brodawkami.

Zakażenie wirusem HPV

Brodawki skórne pojawiają się w wyniku zakażenia wirusem HPV. Może do niego dojść z powodu urazu skóry lub naskórka. Wirus ten przenoszony jest przez kontakt bezpośredni – głównie drogą płciową. HPV w dużym stopniu dotyka właśnie osoby aktywne seksualnie, ale do zakażenia może dojść także podczas porodu.
Wirus brodawczaka ludzkiego atakuje skórę oraz błony śluzowe. Szczególnie wilgotne błony, występujące w jamie ustnej, gardle, czy odbycie. Charakterystycznym objawem infekcji mogą być właśnie grudkowe zmiany skórne, które są często lekceważone, przez co odwleka się rozpoznanie schorzenia. W kierunku brodawczaka wykonać można testy przesiewowe. Są one również ważnym badaniem przy wykryciu nowotworu szyjki macicy.

Rodzaje brodawek skórnych

Poszczególne typy wirusa HPV powodują, pojawianie się stanów zapalnych w różnych miejscach. Może on atakować jamę ustną, drogi oddechowe, czy płciowe. W związku z tym brodawki mogą pojawiać się w okolicy ust, języka, odbytu, pochwy, pach, szyi, rąk, czy stóp. Ze względu na ich lokalizację wyróżnia się brodawki wirusowe skórne, błon śluzowych i płciowe.


Brodawki wirusowe skórne

Brodawki skórne na ogół powstają na rękach lub stopach i przybierają postać grudek w kolorze skóry lub szarobrunatnym. Inaczej określa się je również kurzajkami. Za ich powstanie odpowiada wirusowe zakażenie m.in. HPV2, HPV4, czy HPV7. Brodawki mogą pojawić się także na twarzy, czy stopach. W tym ostatnim przypadku będą to brodawki podeszwowe (podobne do odcisków), a za ich powstanie są odpowiedzialne HPV1 i HPV2. Charakterystyczne są również brodawki płaskie, pojawiające się na ogół na grzbietach dłoni i twarzy. Nieznacznie wystają nad powierzchnię skóry i najczęściej powodowane są przez HPV3. Skórne brodawki wirusowe z reguły ulegają samoograniczeniu - samoistnie ustępują w ciągu kilku miesięcy.

Brodawki błon śluzowych

Do brodawek zlokalizowanych wokół błon śluzowych zalicza się te, które występują m.in. w okolicach dziąseł, ust, czy języka. Tego typu zmiany najczęściej obserwuje się u dzieci, nastolatków oraz młodych dorosłych. Ponadto z tego rodzaju objawami borykają się również osoby zakażone wirusem HIV/AIDS. Co więcej, jeśli wokół warg, dziąseł i policzków pojawiają się rozsiane grudki, to mogą być pierwsze symptomy choroby Hecka, wywoływanej HPV12 i HPV32.

Brodawki płciowe (weneryczne)

Kłykciny kończyste to inaczej brodawki wsytępujące w okolicach odbytu i narządów płciowych. Są to grudki, powstałe w wyniku przerostu naskórka. Spośród ponad 100 typów wirusa HPV, aż 30 odmian może powodować kłykciny kończyste – najczęściej HPV6 i HPV11. Przeważnie przenoszone są drogą płciową podczas kontaktów seksualnych. Możliwa jest również autoinfekcja przez bezpośredni kontakt innej zajętej już przez wirus części ciała z narządami płciowymi.

Jak usunąć brodawki skórne?

Usunięcie brodawek musi być poprzedzone wizytą u dermatologa lub chirurga specjalizującego się w dermatochirurgii, który określi konieczność takiego zabiegu. W wielu przypadkach niegroźne brodawki samoistnie zanikają, nie powodując dodatkowych konsekwencji. Innym sposobem na pozbycie się tego rodzaju zmian skórnych może być stosowanie specjalistycznych preparatów na brodawki.

Zmiany skórne - brodawki

W przypadku kurzajek może to być np. ekstrakt z jaskółczego ziela (nie mylić z olejkiem). Przy stosowaniu jednak tego rodzaju preparatów należy ostrożnie je nanosić, omijając zdrową część skóry. Wśród innych sposobów leczenia brodawek wyróżnia się:

  • krioterapię,
  • laseroterapię,
  • elektrokoagulację,
  • chirurgiczne wyłyżeczkowanie (usunięcie) brodawki,
  • maść z fluorouracylem (5-FU) przy kłykcinach kończystych.

 

Podsumowanie

Podstawową ochroną przed wirusem HPV są szczepionki. Nie są to jednak środki, które mają za zadanie wyleczyć trwające zakażenie, czy choroby spowodowane infekcją. Zmniejszenie ryzyka zakażenia HPV umożliwia odpowiednia profilaktyka i zachowanie podstaw higieny. Należy więc zwrócić uwagę na prawidłowe przechowywanie odzieży, bielizny, czy obuwia zmiennego, zwłaszcza przebywając w takich miejscach jak baseny, SPA, czy szatnie i w miarę możliwości unikać bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną i jej rzeczami. Kobiety ponadto regularnie powinny wykonywać cytologię. Jest ona szczególnie ważna, gdyż badania wykazują, że u 99% kobiet z rakiem szyjki macicy wykrywa się zakażenie wirusem HPV.