Rwa kulszowa - objawy i sposoby leczenia
Co to jest rwa kulszowa?
Nerw kulszowy składa się z korzeni wychodzących z kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz korzeni w odcinku krzyżowym. Rolą tych nerwów jest przewodzenie bodźców ruchowych i czuciowych do mięśni kończyn, z rdzenia kręgowego. Zaburzeniem prawidłowej pracy całego tego procesu może być właśnie rwa kulszowa, polegająca na ucisku lub podrażnieniu wspominanego nerwu kulszowego i korzeni. W takim wypadku pojawia się zespół nieprzyjemnych dla pacjenta objawów.
Rwa kulszowa – objawy
Wskazując objawy rwy kulszowej, należy wiedzieć, że dotyczą one nerwu i tzw. korzonków nerwowych. Te schorzenia dotykają głównie pacjentów ok. 40 roku życia i dotyczą zapalenia korzeni lędźwiowo-krzyżowych na różnym tle np. zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatyczne. Objawy różnie nazywanej rwy kulszowej zostają takie same i wyróżnia się m.in.:
- tępe oraz silne bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej promieniujące do kończyny dolnej,
- uczucie rwania, kłucia, pękania w kręgosłupie,
- drętwienie,
- perestezje (czucie opaczne),
- tzw. przebiegnięcie prądu,
- osłabienie siły mięśniowej.
- niedowład mięśni zginających stopę,
- zanik odruchu skokowego,
Rwa kulszowa - przyczyny
Odpowiedzialnym za bolesne objawy rwy kulszowej jest ucisk struktur kręgosłupa na korzenie nerwowe. Taki stan rzeczy może wynikać ze stojącej postawy człowieka i towarzyszących obciążeń. Istotne znaczenie ma w tym wypadku prowadzony aktywny lub siedzący tryb życia oraz praca fizyczna. Przyczyny rwy kulszowej dzieli się jednak na dwie kategorie. Przyczyny o charakterze korzeniowym np.:
- ucisk na nerw przez krążek międzykręgowy,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- zapalenie krążka,
- zapalenie nerwu kulszowego.
Przyczyny o charakterze rzekomo korzeniowym np.:
- dysfunkcja stawów krzyżowo-biodrowych,
- dysfunkcja stawów międzywyrostkowych,
Innymi czynnikami zapalenia korzonków mogą być również różnego rodzaju choroby np. nowotworowe, reumatyczne, metaboliczne kości, autoimmunologiczne np. cukrzyca. Źródła bólu można się także dopatrywać w naderwaniu, czy zerwaniu wiązadeł, skoliozy, czy w przypadkach nierówności kości.
Badania rwy kulszowej
Przyczyny i objawy rwy kulszowej są różne i zbieżne również dla innych przypadłości związanych nie tylko ze zwyrodnieniem kręgosłupa, ale również nowotworem, czy chorobami autoimmunogicznymi. Jeśli istnieją takie podejrzenia, pacjent powinien przejść dodatkowe badania. Dzięki temu zwiększy się trafność stawianej diagnozy. Wówczas warto wykonać:
- badanie radiologiczne (RTG),
- tomografię komputerową (CT),
- rezonans magnetyczny (MRI),
- elektromiografię (EMG).