wróć do listy wpisów lista wpisów

Szczepienia przed wyjazdem do Ameryki Południowej, Azji i Afryki

Wakacje za granicą, krótkie, służbowe wypady czy odwiedziny u rodziny lub przyjaciół mieszkających w dalekich zakątkach świata łączą się ze zwiedzaniem, przyjemnymi wspomnieniami i nierzadko z ogromną ekscytacją. Warto jednak, by entuzjazm na myśl o urlopie czy wycieczce nie pozbawił podróżników zdrowego rozsądku, który nie tylko nakazuje zadbanie o ubezpieczenie na wyjazd za granicę, ale również o profilaktyczne, obowiązkowe i dodatkowe szczepienia. O przyjęcie szczepień ochronnych powinny zadbać w szczególności osoby wyjeżdżające do krajów Ameryki Południowej, Afryki oraz Azji. Wynika to z diametralnej różnicy warunków klimatycznych, sanitarnych, a także z powszechnego w tych obszarach występowania chorób, które w krajach Europy występują rzadko lub wcale. Przed planowanym wyjazdem w tego typu miejsca należy więc zgłosić się do lekarza medycyny tropikalnej, medycyny podróży lub specjalisty chorób zakaźnych, którzy na podstawie wywiadu zebranego od pacjenta będą w stanie zaproponować konieczną profilaktykę.
Warto więc udać się na wizytę do lekarza, ale nie później niż 6-8 tygodni przed urlopem – to minimalny czas, aby zdążyć się przygotować do wyjazdu - niekiedy mogą być potrzebne jeszcze badania krwi, a przeciwciała odpornościowe po szczepieniu zdążą się wytworzyć.

Obowiązkowe szczepienia przed wyjazdem – które są niezbędne, by podróżować bezpiecznie?

Wywiad lekarski przeprowadzony z pacjentem podczas wizyty jest niezbędny do tego, by określić, czy i jakie szczepienia są niezbędne. Lekarz medycyny podróży ustala to na podstawie informacji dotyczących wieku, masy ciała (dotyczy dzieci), a także historii chorób pacjenta i przyjmowanych na stałe leków. Ponadto zalecone szczepienia wynikają każdorazowo z aktualnej sytuacji epidemiologicznej kraju, do którego pacjent się wybiera. Czy istnieją jednak szczepienie, które należy przyjąć obowiązkowo? Tak – określają je międzynarodowe przepisy zdrowotne, wynikające z prowadzonego nadzoru epidemiologicznego na świecie.

Takim przykładem może być szczepienie przeciw żółtej gorączce wymagane przy wjeździe do niektórych krajów Afryki i Ameryki Południowej (obowiązek wpisu w tzw. „żółtej książeczce”). W przypadku braku wpisu potwierdzającego szczepienie na żółtą gorączkę, podróżujący może nie zostać wpuszczony do kraju będącego celem jego podróży.

Szczepienia dodatkowe na choroby tropikalne w Afryce, Ameryce Południowej i Azji

Żółta gorączka nie jest jednak jedyną chorobą , na którą mogą być narażeni podróżnicy w krajach tropikalnych. Dodatkowe zalecane szczepienia przed wyjazdem w tropiki zależą od warunków w jakich będziemy przebywać, gdzie będziemy nocować, gdzie i w jaki sposób będziemy się żywić, czy będziemy mieć kontakt ze zwierzętami (np. praca jako opiekun zwierząt), czy będziemy zwiedzać jaskinie, nurkować etc.

Warto więc rozważyć szerszą profilaktykę , aby zapobiec niektórym chorobom np.

  • Dur brzuszny – to choroba bakteryjna, którą można się zarazić poprzez zanieczyszczoną wodę czy pokarm (droga pokarmowa).
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A, do którego – podobnie jak w przypadku duru brzusznego – może dojść po spożyciu zanieczyszczonej wody i jedzenia (droga pokarmowa). 
  • Japońskie zapalenie mózgu – wirusowa choroba tropikalna. Tajlandia, Malezja, Nepal, Indie – to tylko nieliczne z dużej liczby krajów położonych na Dalekim Wschodzie, których to dotyczy.
  • Choroby wywoływane przez meningokoki - mogą zakończyć się poważnymi powikłaniami zdrowotnymi, takimi jak m.in. zapalenie mięśnia sercowego czy opon mózgowo-rdzeniowych.
  • Malaria – tropikalna choroba pasożytnicza, mogąca mieć bardzo ciężki przebieg, a nawet może doprowadzić do śmierci, w przypadku której NIE MA szczepionki, natomiast ważne jest przyjmowanie leków przeciwmalarycznych jako profilaktyki przed ewentualnym zachorowaniem.

 

Jakie środki bezpieczeństwa podjąć, wyruszając w tropikalną podróż?

Szczepienia wykonane przed wyjazdem to podstawowy element profilaktyki chorób tropikalnych. Co jednak można zrobić dodatkowo, by chronić się przed wirusami, bakteriami i pasożytami, a w przypadku zachorowania móc skorzystać z profesjonalnej opieki medycznej? Ponieważ w krajach Dalekiego Wschodu, Azji, Ameryki Południowej czy Afryki, w większości obszarów dostęp do placówek medycznych i szpitali jest znacznie ograniczony (duże miasta) i w związku z tym może być kosztowny, warto przed urlopem wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Powinno ono zawierać przede wszystkim szeroki pakiet medyczny wraz z możliwością transportu pacjenta i członów rodziny.

Dodatkowe środki profilaktyczne, konieczne do podjęcia już w miejscu pobytu, obejmują ochronę przed komarami (repelenty, moskitiery, ubranie), a także ostrożność podczas spożywania wody i pokarmów. Nawet hotel o wysokim standardzie nie daje nam gwarancji uniknięcia zachorowania i nie zwalnia nas z czujności, zwłaszcza jeśli chodzi o wodę pitną. Dlatego ważne jest spożywanie wody butelkowanej, najlepiej gazowanej, otwieranej przy nas. Aby zminimalizować ryzyko biegunki należy często myć i dezynfekować ręce, a jeśli mamy wątpliwości co do jakości wody, najlepiej ją przegotować. Dodatkowo warto do podróżnej apteczki dołączyć probiotyki, leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwalergiczne oraz krem do opalania z wysokim filtrem.

Podsumowanie

Choroby tropikalne to jedno z zagrożeń, które może dotyczyć turystów podróżujących do krajów Ameryki Północnej, Azji czy Afryki. Aby nasz wyjazd był udany i przebiegał bez zakłóceń, a wspomnienia dotyczyły tylko przyjemnych wydarzeń, należy odpowiednio się przygotować – zastosować odpowiednią profilaktykę, na którą składają się przede wszystkim szczepienia ochronne (możliwe do wykonania w gabinecie lekarza medycyny podróży), profilaktyka przeciwmalaryczna - jeśli jest konieczna oraz profilaktyka przeciwbiegunkowa. Nie zapomnijmy też o dobrym ubezpieczeniu w podróży.