wróć do listy wpisów lista wpisów

Terapia osoczem bogatopłytkowym - wywiad z ortopedą

Terapia osoczem bogatopłytkowym to nowoczesne narzędzie medycyny w walce ze starzeniem się organizmu, bólem oraz różnego rodzaju schorzeniami. Terapia zyskała uznanie również w ortopedii gdzie pomaga pacjentom z urazami i zwyrodnieniami stawów. Na temat leczenia osoczem bogatopłytkowym opowiada ortopeda - Marcin Czekała.

Kiedy zdecydować się na zastrzyk z osocza bogatopłytkowego?

Podawanie osocza jest wskazane w kilku przypadkach. Najbardziej powszechnym jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Zarówno stawu biodrowego, kolanowego czy barkowego.

Kolejnym wskazaniem są różnego rodzaju entezopatie, tendinoptie, czyli zmiany przeciążeniowo – zapalne obejmujące najpowszechniejsze okolice jak: zapalenia nadkłykcia kości ramiennej czyli łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zapalenie więzadła rzepki, zapalenie ścięgna Achillesa.

Trzecia główna grupa to zmiany pourazowe: uszkodzenia łąkotek w stawie kolanowym, uszkodzenie więzadeł  w obrębie stawu kolanowego jak i uszkodzenia ścięgien w obrębie stożka rotatorów w stawach ramiennych.

Terapie różnią się między sobą miedzy innymi składem przygotowywanych preparatów. To są kwestie techniczne, które zostają w gestii lekarza.

Czyli z jednej strony są to osoby aktywne fizycznie, często sportowcy, a z drugiej osoby starsze, których problemy związane są z wiekiem i z procesami starzenia?

Główną grupą są osoby w średnim wieku, które zaczynają mieć dolegliwości ze strony układy ruchu i powinny rozpocząć profilaktykę rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Taką terapię powinni rozważyć w przypadku wystąpienia pierwszych łagodnych bólów stawów. Oczywiście wiek biologiczny nie zawsze idzie w parze z wiekiem metrykalnym, więc warto rozważyć te terapię w każdym wieku. W przypadkach pourazowych terapia jest zalecana praktycznie w każdym wieku.

Jaki jest mechanizm leczenia w tej terapii? Co się dzieje w organizmie, kiedy osocze zostanie wstrzyknięte?

Głównym czynnikiem terapeutycznym są płytki krwi i zawarte w nich substancje odpowiedzialne za regenerację uszkodzeń naszego organizmu. Mają one z jednej strony działanie przeciwzapalne, ale również odbudowują uszkodzoną tkankę i powodują powstanie "blizny".

Płytki krwi są izolowane z osocza w wyniku odwirowania krwi pełnej pobranej z żyły obwodowej Pacjenta. Efekt uzyskujemy po 3-4 tygodniach od wstrzyknięcia, należy się więc uzbroić w cierpliwość

Czy terapia ma długotrwały efekt?

W zależności od wskazań, wieku pacjenta i przyczyn podawania osocza można się spodziewać różnego czasu utrzymywania się efektu. Jeśli jest to pacjent młodszy, który ma zmiany pourazowe, to podanie osocza ma przyspieszyć efekt gojenia i z założenia powinniśmy uzyskać w miarę trwały efekt, kilkuletni.

Jeśli podajemy preparat w chorobie zwyrodnieniowej należy to traktować jako kilku – kilkunastomiesięczną terapię spowalniającą rozwój choroby. Czyli w tym przypadku będzie potrzeba systematycznego podawania osocza raz w roku lub raz na dwa lata, żeby opóźnić proces, który w tej chili jest nieodwracalny i nieuleczalny. Nie jesteśmy na tym etapie rozwoju medycyny tego procesu zatrzymać.

Ile zastrzyków jest standardowo wykonywanych podczas terapii?

W chorobie zwyrodnieniowej podajemy jedno wstrzyknięcie. Jeśli są to świeże uszkodzenia również jedno, choć w momencie kiedy po 3-4 tygodniach nie uzyskujemy zadowalającego efektu, można zabieg powtórzyć.

Czy zastrzyki są bolesne?

Jak każda ingerencja wiąże się z pewnym dyskomfortem. Najpierw musimy pobrać krew z okolicy zgięcia łokciowego, jak przy standardowym pobieraniu krwi.

Podawanie do środka stawów (w chorobie zwyrodnieniowej) jest praktycznie bezbolesne, jest to jedynie wkłucie. Kiedy leczymy na przykład entezopatie i wykonujemy zastrzyk w inne okolice ciała, na przykład w okolice ścięgien, łąkotek czy więzadła, może to wiązać się z większym bólem. Wtedy dla komfortu Pacjenta, wykonujemy znieczulenie miejscowe. 

 

Czy terapię osoczem bogatopłytkowym trzeba uzupełniać rehabilitacją?

Rehabilitacja w większości przypadków potęguje efekt terapeutyczny, czyli jest zalecana.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Mamy tu kilka grup, począwszy od aktywnej infekcji zarówno ogólnoustrojowej jak i w miejscu pobrania i podania preparatu. Przeciwwskazaniem są również

  • choroby reumatyczne,
  • niewydolność pracy wątroby lub nerek,
  • długotrwałe przyjmowanie preparatów przeciwkrzepliwych,
  • czynna choroba nowotworowa,
  • ciąża.

Jak przygotować się do terapii?

Pacjent nie musi być na czczo, wręcz przeciwnie najlepiej żeby był dobrze nawodniony – w dniu zabiegu i poprzedzającym powinien wypić koło 2,5  litrów wody. Nie należy przyjmować leków przeciwzapalnych około 2 dni przed i dwa tygodnie po podaniu osocza.