wróć do listy wpisów lista wpisów

Testy na koronawirusa - antygenowy i PCR. Czym się różnią?

Test antygenowy COVID-19 - szybka diagnostyka

Testy antygenowe na COVID-19 (kasetkowe) są szybkim sposobem na wykrycie zakażenia. Wynik otrzymuje się w zaledwie kilkanaście minut po pobraniu wymazu z nosogardzieli. Ogromną ich zaletą jest również cena. Testy te są relatywnie niedrogie, ponieważ przeprowadza się je bez użycia specjalistycznej aparatury laboratoryjnej, niezbędnej do przeprowadzenia testów molekularnych ( RT-PCR).

Testy antygenowe nazywa się “szybkimi testami przyłóżkowymi”. Znajdują zastosowanie w przychodniach, izbach przyjęć, karetkach czy szpitalnych oddziałach ratunkowych. W krótkim czasie dostarczają ważnych informacji, dlatego są bardzo praktyczne i niezwykle pomocne. Czułość takich badań jest zróżnicowana i zależy od ilości cząsteczek  wirusa w pobranej od pacjenta próbce więc diagnostyka tego typu sprawdza się przede wszystkim u pacjentów na wczesnym etapie zakażenia (do 7 dni od wystąpienia pierwszych objawów COVID 19). Badanie wykonane we wcześniejszej lub późniejszej  fazie choroby może dać wynik fałszywie ujemny.

Dodatni wynik testu antygenowego COVID-19  uzyskany u pełnoobjawowych pacjentów, jest tak samo wiarygodny, jak dodatni wynik testu RT-PCR i pozwala tym samym z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać zakażenie. Natomiastpamiętać należy, że  wynik ujemny nie wyklucza infekcji wirusem Sars-CoV-2 i wymaga rozszerzenia diagnostyki o test genetyczny RT-PCR.

Jak interpretować wynik testu antygenowego na koronawirusa?

  • Zabarwiona tylko jedna linia - linia kontrolna “C” - wynik ujemny.
  • Zabarwione dwie linie - kontrolna “C” i testowa “T” - wynik dodatni.
  • Niezabarwiona linia kontrolna “C” - wynik nieważny.

Pamiętaj! Miarodajne są tylko te testy, które wykonuje przeszkolony personel medyczny.

wymaz w kierunku COVID-19

Test genetyczny RT-PCR COVID-19 - najskuteczniejsza metoda diagnostyczna

Test RT-PCR (real time PCR) to badanie wykrywające obecność materiału genetycznego wirusa w pobranej od pacjenta próbce. Badanie zaczyna się od pobrania wymazu z nosogardzieli lub gardła.  Uzyskany w ten sposób materiał biologiczny podlega specjalistycznym procedurom analitycznym. Na wynik czeka się od kilku do 24 godzin, czasem dłużej, jednak skuteczność jest znacznie wyższa w porównaniu do testu antygenowego.

Diagnostyka za pomocą RT-PCR pozwala potwierdzić bądź wykluczyć obecność wirusa w materiale pobranym od pacjenta. Badania te są bardzo czułe i pozwalają wykryć zakażenie jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów. To sprawia, że uznaje się je za najbardziej wiarygodną metodę w rozpoznawaniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Aby wykonać test RT-PCR, trzeba zgłosić się do odpowiedniej placówki, wyposażonej w specjalistyczną aparaturę, którą obsługują doświadczeni diagności laboratoryjni. Zarówno test RT- PCR jak i  test antygenowy można wykonać w placówce Salve Medica .

Kiedy wykonać test w kierunku zakażenia koronawirusem?

Wykonanie testu refundowanego przez NFZ  jest możliwe u pacjentów, u których pojawiły się typowe dolegliwości - gorączka, suchy kaszel, trudności w oddychaniu, zaburzenia węchu i smaku - w związku z czym są oni kierowani przez lekarza na badanie laboratoryjne.

Testy te można wykonać także komercyjnie  i to nie tylko wówczas, gdy istnieje podejrzenie zakażenia. Z  diagnostyki komercyjnej w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 może skorzystać każdy, również bez skierowania.

Warto pamiętać, że przebieg choroby COVID-19 bywa bardzo zróżnicowany. Dlatego, kiedy pojawiają się objawy podobne do przeziębienia lub grypy, lepiej poddać się testom w kierunku zakażenia koronawirusem i mieć pewność, że nie rozprzestrzenia się groźnej choroby i chroni przed nią najbliższych.

Aby wykonać testy w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 refundowane przez NFZ lub komercyjnie, przyjdź do namiotu wymazowego na Szparagowej 10.

Najbardziej popularne artykuły

Zapisz się online na wizyty, badania oraz test na COVID-19

Zarejestruj się w nowym Panelu Pacjenta. Dzięki temu w szybki i prosty sposób umówisz wizytę u specjalisty, badanie oraz test na COVID-19. Sprawdź nowe możliwości!