wróć do listy wpisów lista wpisów

Zacznij odczulanie tej jesieni

Utrzyj nosa alergii! Nie jesteś na nią skazany. Przyjdź na wizytę już teraz, żeby jesienią rozpocząć terapię.

Odczulanie (immunoterapia) ma wysoką skuteczność. Pozwala złagodzić i zwalczyć dolegliwości związane z alergią (katar, kaszel, egzema, łzawienie oczu) na lata.

Na czym polega odczulanie?

To walka z alergią "jej własną bronią". Pacjentowi podawane są stopniowo wzrastające dawki alergenów. Organizm powoli wytwarza na nie tolerancję, a uciążliwe objawy alergii słabną. Odczulanie nie tylko zmniejsza objawy choroby, ale także zapobiega wystąpieniu innych chorób alergicznych, np. astmy.

Obecnie korzysta się z dwóch rodzajów odczulania: podskórnej i podjęzykowej. Odczulanie odbywa się w cyklach o których decyduje lekarz na podstawie obserwacji pacjenta w sezonie pylenia.

Dlaczego właśnie teraz warto skonsultować się z alergologiem?

Żeby odpowiednio dobrać odczulanie (immunoterapię), lekarz musi wiedzieć, jaki alergen powoduje u Pacjenta uciążliwe objawy. W sezonie pylenia specjalista może najłatwiej zaobserwować nie tylko charakter, ale także nasilenie alergii. To pozwoli na odpowiedni dobór leków (objawowo) oraz odczulania (zapobiegawczo).

Jeśli każdej wiosny i lata męczy Cię alergia, zastanów się nad przystąpieniem do odczulania. Nie będziesz musiał dłużej brać leków, które powodują senność i otępienie. Najpiękniejsze miesiące w roku znów będziesz mógł spędzać tak, jak lubisz!

Najbardziej popularne artykuły

Alergia jesienią i zimą - jak ją zdiagnozować i leczyć?

Wbrew pozorom, okres jesienno-zimowy nie oznacza wcale zakończenia problemów alergicznych. Wiele osób, które w chłodniejszych miesiącach obserwują u siebie katar, łzawienie czy duszności, często przypisuje te objawy sezonowym przeziębieniom.

Atopowe zapalenie skóry i jak sobie z nim radzić

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba zapalna. Jej głównym objawem jest silny świąd, któremu towarzyszą zapalne zmiany skórne w postaci wyprysków. Choroba ta na ogół pojawia się już we wczesnym dzieciństwie i boryka się z nią ok. 25% dzieci i 2-3% dorosłych. Z kolei u ponad połowy chorych objawy pojawiają się już w pierwszym roku życia. W związku z tym, że atopowe zapalenie skóry w większym stopniu dotyczy właśnie dzieci, warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić, by szybko zniwelować uporczywe dolegliwości.

Na czym polegają i jakie są rodzaje testów alergologicznych?

Katar i kaszel mimo braku przeziębienia czy uciążliwe kichanie i łzawienie oczu mogą być pierwszymi oznakami pojawienia się alergii. Równie uciążliwe bywają swędzące zmiany skórne, albo dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Bardzo często objawy pojawiają się wiosną i spowodowane są uczuleniem na różnego rodzaju pyłki. Te występujące przez cały rok na ogół związane są z uczuleniem na alergeny pokarmowe, roztocza kurzu domowego czy zwierzęcą sierść.