wróć do listy wpisów lista wpisów

Bariatria - na czym polega leczenie dużej nadwagi?

Bariatria jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem nadwagi i otyłości u dzieci oraz dorosłych. W dobie coraz liczniejszych zachorowań na te przypadłości, omawiany dział medycyny stale się rozwija. Niezwykle istotne jest uświadamianie chorych w zakresie skutków i powikłań otyłości. Do skutków otyłości zalicza się przede wszystkim choroby serca, cukrzyca, nowotwory, schorzenia układu kostno-szkieletowego, a także bezdech senny. Aby uniknąć wszystkich wymienionych chorób, osoby z otyłością powinny jak najszybciej zgłosić się po pomoc do lekarza o specjalizacji bariatrycznej. Jakimi metodami leczenia dysponują takie poradnie?

Leczenie nadwagi i otyłości metodami nieoperacyjnymi

Nadwaga i otyłość są w pierwszym rzucie leczone za pomocą konwencjonalnych metod, na które składają się przestrzeganie właściwej diety oraz regularna aktywność fizyczna. Jeśli chodzi o jadłospis, wraz z pacjentem ustala go dietetyk lub bariatra, a oprócz tego kontroluje postępy chorego, mierzone nie tylko w utraconych kilogramach, ale również w poprawiających się wynikach podstawowych badań – krwi, zawartości poszczególnych składników masy ciała (tłuszczu, wody, mięśni), a także moczu i innych badań laboratoryjnych i obrazowych, w zależności od decyzji lekarza. Wsparciem dla diety jest oczywiście aktywność fizyczna, przy czym jej podejmowanie w przypadku pacjentów z otyłością powinno odbywać się (przynajmniej na początku leczenia) pod okiem fizjoterapeuty bądź wykwalifikowanego trenera personalnego, mającego doświadczenie w pracy z osobami cierpiącymi na otyłość.

Do konwencjonalnego leczenia otyłości zalicza się również farmakoterapię. Leki przepisywane przez lekarza mają różny zakres działania. Można wśród nich wyróżnić farmaceutyki ograniczające wchłanianie tłuszczy z przewodu pokarmowego, leki zmniejszające apetyt i uczucie głodu (a jednocześnie zwiększające uczucie sytości po posiłku). Każdy z takich preparatów jest wydawany na receptę, ponieważ działają one niezwykle silnie. Bez recepty dostępne są suplementy diety z roślinnymi wyciągami wspierającymi odchudzanie (m.in. z morwy, a także z roślin mających za zadanie poprawę perystaltyki jelit).

Leczenie nadwagi i otyłości metodami operacyjnymi

Przy braku powodzenia leczenia otyłości konwencjonalną dietą oraz aktywnością fizyczną (często w towarzystwie farmakoterapii), lekarz prowadzący może zadecydować o skierowaniu chorego na leczenie operacyjne. Nowoczesna chirurgia bariatryczna dysponuje wieloma metodami, wśród których najpopularniejsze (a jednocześnie najbezpieczniejsze i najmniej inwazyjne) są:

  • Zakładanie balonu żołądkowego, polegającego na wprowadzeniu do żołądka pustego balonu (zabieg wygląda podobnie do wykonywania badania gastroskopii) i wypełnieniu go solą fizjologiczną. Procedura ta zmniejsza pojemność żołądka (o pojemność wypełnionego balonu), a tym samym sprawia, że osoba otyła dużo wcześniej odczuwa sytość i – po zapełnieniu żołądka – fizycznie nie jest w stanie spożyć więcej pokarmów. Osiągniecie efektów wymaga od pacjenta utrzymywania prawidłowej diety, a także – po zakończeniu terapii – zmiany nawyków żywieniowych w celu utrzymania osiągniętego rezultatu. Istnieje niebezpieczeństwo, że w przypadku niestosowania się do ustalonej diety żołądek Pacjenta może ulec powiększeniu, co spowoduje negatywne skutki po zakończeniu kuracji.
  • Laparoskopowe zakładanie regulowanej przewiązki żołądka w jego górnej części, mające na celu zmniejszenie pojemności tego narządu przy jednoczesnym zwężeniu drogi, jakie w żołądku musi pokonać pożywienie – oba te czynniki sprawiają, że chory je mniej, a zjedzony przez niego pokarm wolniej przedostaje się do dalszej części układu trawiennego. Powoduje to nie tylko efekt chudnięcia, ale również wydłuża uczucie sytości po posiłkach. Operacja wykonywana laparoskopowo jest całkowicie bezpieczna, a dodatkowo nie pozostawia po sobie śladów w postaci blizn – aby wprowadzić opaskę, wystarczy jedynie kilka małych nacięć w tkankach. Zdejmuje się ją również za pomocą laparoskopu, po uzyskaniu pożądanego efektu. Metoda ta – podobnie jak założenie balonu – dale bardzo dobre rezultaty terapeutyczne, jednak aby efekty operacji bariatrycznej były trwałe, pacjent musi na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Operacje bariatryczne są doskonałymi metodami leczenia otyłości (w tym otyłości olbrzymiej). Należy jednak pamiętać o tym, że taki zabieg jest inwazyjny i uzyskane dzięki niemu efekty nie są dane pacjentowi „na zawsze”. Jedynie utrzymywanie właściwej diety po operacji bariatrycznej, dostosowanej do zapotrzebowania energetycznego pacjenta i bogatej w składniki odżywcze, zapewni mu trwałe rezultaty – bez nawrotów choroby.

 

Podsumowanie

Nadwaga i otyłość to choroby cywilizacyjne, które dotykają coraz większej liczby osób. Nie należy traktować ich jedynie w kategoriach estetycznych, ponieważ nieleczone mogą przyczynić się do rozwoju wielu groźnych schorzeń, takich jak cukrzyca, miażdżyca, zwyrodnienia stawów, a nawet nowotwory. Leczeniem nadwagi i otyłości zajmuje się dziedzina medycyny zwana bariatrią. Wykorzystuje konwencjonalne metody, takie jak wprowadzenie diety i aktywności fizycznej, a także farmakoterapii, opierającej się na preparatach zmniejszających łaknienie i wchłanianie tłuszczów dostarczanych z pożywieniem. W przypadku braku powodzenia metod tradycyjnych, lekarze sięgają po bariatryczne leczenie operacyjne. Wśród najnowocześniejszych zabiegów można wymienić zakładanie balonu żołądkowego oraz – laparoskopowo – specjalnej opaski na górną część żołądka. Obie te operacje mają na celu zmniejszenie pojemności tego narządu, a w efekcie – utratę masy ciała przez chorego. Są bezpieczne i odwracalne, co sprawia, że specjaliści leczenia otyłości wybierają je najczęściej. Spektakularne efekty operacji bariatrycznych nie są jednak zakończeniem leczenia – pacjent musi zmienić swoje nawyki żywieniowe i pozostawać pod kontrolą lekarza, by móc utrzymać zadowalające rezultaty.

Źródła:
http://www.czytelniamedyczna.pl/3149,zasady-kwalifikacji-chorych-z-otyloscia-olbrzymia-do-leczenia-operacyjnego.html
http://www.czytelniamedyczna.pl/4149,chirurgia-bariatryczna-w-2011-roku-spojrzenie-na-operacje-rewizyjne-w-chirurgii.html
http://www.czytelniamedyczna.pl/3151,postepowanie-okolooperacyjne-w-chirurgicznym-leczeniu-otylosci.html
http://www.czytelniamedyczna.pl/3148,rozwoj-chirurgicznego-leczenia-otylosci-na-swiecie-i-w-polsce.html

Najbardziej popularne artykuły

Czym jest nietolerancja pokarmowa i jak ją leczyć?

Na sklepowych półkach coraz częściej można znaleźć chleb bez glutenu czy mleko bez laktozy. Temat nietolerancji pokarmowych staje się bardziej powszechny, dlatego producenci żywności proponują zamienniki tradycyjnych produktów pozbawione składników wywołujących nietolerancje pokarmowe.

Prawidłowa dieta dla diabetyków - poradnik diety cukrzycowej

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną wynikającą z defektu wydzielania lub działania insuliny. Bezpośrednią konsekwencją takiego stanu rzeczy jest hiperglikemia, czyli stan podwyższonego poziomu cukru (glukozy) we krwi. Cukrzyca typu pierwszego wynika z uszkodzenia komórek trzustki prowadzącego do braku wydzielania insuliny. Typu drugi cukrzycy uznany za chorobę cywilizacyjną spowodowany jest niewystarczającą produkcją insuliny, a także insulinoopornością komórek i tkanek. Jej przyczyną mogą być czynniki dziedziczne, ale najczęściej jest nią niezdrowy tryb życia, nieprawidłowa dieta oraz brak ruchu.

Przyczyny i sposoby radzenia sobie ze wzdęciami

Wiele osób odczuwa dolegliwości z powodu nadmiaru gazów jelitowych, które dają takie objawy jak: odbijanie, bolesne wzdęcia brzucha, lub głośne odchodzenie gazów połączone z nieprzyjemnym zapachem. Objawy te bywają wstydliwe do tego stopnia, że często pacjent ma problem, żeby powiedzieć o nich lekarzowi.