wróć do listy wpisów lista wpisów

Drożność jajowodów jest niezbędna, aby doszło do zapłodnienia

Drożność jajowodów jest niezbędna, aby doszło do zapłodnienia.

Niedrożność jajowodów nie zaburza miesiączkowania, nie wywołuje bólu i nie przynosi żadnych charakterystycznych objawów, poza tym, że uniemożliwia zajście w ciążę. Dowiedz się, kiedy sprawdzić drożność jajowodów i jakie badanie wykonać!

Dlaczego niedrożność jajowodów może być przyczyną niepłodności?

Jajowody to długie przewody (10-12 cm) o niewielkim przekroju. Bliżej jajnika są szersze, a tam, gdzie stykają się z macicą ich średnica zawęża się do 0,5 mm. Jeśli jajowody są drożne, komórka jajowa może się przemieszczać w kierunku macicy, a po zapłodnieniu bezpiecznie zagnieździć w jej endometrium i dalej prawidłowo rozwijać. Tym bardziej, że jajowody pełnią funkcję transportową, odpowiadają za odżywianie rozwijającego się zarodka.
Jeśli natomiast pojawi się niedrożność, komórka jajowa wędrująca do macicy, napotka barierę nie do pokonania. Może się zdarzyć, że mimo zwężonego światła jajowodu dojdzie do ciąży, ale będzie to ciąża ektopowa (pozamaciczna), która nie ma szans się utrzymać, a niesie ogromne zagrożenie dla kobiety.
Niedrożność jajowodów stanowi jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności, dotyczy 25-35% przypadków.

Jakie są przyczyny niedrożności jajowodów?

Niedrożność jajowodów może wywoływać wiele różnych czynników. To m.in.:
• endometrioza,
• infekcje narządów płciowych,
• przebyte operacje w obrębie jamy brzusznej,
• wystąpienie ciąży pozamacicznej.

Kiedy wykonać badanie drożności jajowodów?

Badanie drożności jajowodów jest podstawowym narzędziem w diagnostyce niepłodności. Zleca się je kobietom, które od roku bezskutecznie starają się o dziecko. Wskazaniem do oceny drożności jajowodów jest również planowany zabieg inseminacji.
Jak sprawdzić drożność jajowodów? Porównanie metod
Do oceny drożności jajowodów służą różne metody: laparoskopia, hydrolaparoskopia, histerosalpinografia (HSG) oraz HyCoSy.

Laparoskopia to najbardziej precyzyjna z technik oceny drożności jajowodów, która pomaga z dużą dokładnością ocenić budowę narządów rodnych kobiety. Dzięki niej lekarz jest w stanie określić kształt jamy macicy, kształt i przebieg jajowodów, stan strzępków jajowodów oraz relacje pomiędzy jajowodem a jajnikiem. Metoda ta pozwala również na wykrycie zmian występujących w jamie macicy, takich jak: stany zapalne, polipy, zrosty, jak również na identyfikację zmian endometrialnych w jamie brzusznej.
Laparoskopia polega na wykonaniu kilku nacięć w powłokach brzusznych, wypełnieniu jamy brzusznej obojętnym gazem, dzięki czemu uzyskiwana jest lepsza widoczność narządów, a następnie wprowadzeniu kamery i mikronarzędzi.
Jest to metoda inwazyjna, która wymaga znieczulenia ogólnego (tzw. narkozy), pobytu w szpitali, a następnie kilkudniowej rekonwalescencji. Do kilku dni po zabiegu może utrzymywać się nieco pogorszone samopoczucie.

Hydrolaparoskopia to metoda mniej inwazyjna, niż laparoskopia, ponieważ jest wykonywana przezpochwowo. Nie wymaga wykonania nacięć powłok brzusznych oraz znieczulenia ogólnego, a jedynie krótkotrwałego znieczulenia tzw. analgosedacji (podanie leków rozluźniających i przeciwbólowych). Jest niemal równie dokładna jak laparoskopia. Pozwala ocenić kształt i wielkość jamy macicy, stan jajowodów oraz strzępków jajowodów, jak również zweryfikować drożność jajowodów. Zabieg ten można przeprowadzić w gabinecie lekarskim.

Kolejna, najpopularniejsza z technik oceny drożności jajowodów to histerosalpingografia (HSG RTG). Jest to badanie rentgenowskie, które wykonuje się z zastosowaniem środka cieniującego, a także z pomocą USG. Dzięki niemu można sprawdzić drożność jajowodów, a jednocześnie ocenić kształt macicy. Samo badanie trwa zaledwie kilka minut, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. W porównaniu do możliwości jakie daje laparoskopia czy hydrolaparoskopia, HSG wypada nieco gorzej w ocenie drożności jajowodów.

Prostszą od HSG metodą jest HyCoSy (lub inaczej sonoHSG), które jest badaniem ultrasonograficznym (USG), bez konieczności zastosowania promieniowania rentgenowskiego jak w HSG. Niewątpliwą jego zaletą jest możliwość wykonania zabiegu w gabinecie ginekologicznym. Pozwala w dobry sposób ocenić kształt i wielkość jamy macicy, jednak, w zestawieniu z powyższymi metodami, gorzej sprawdza się w ocenie przebiegu jajowodów i ich drożności.

Gdzie wykonać badanie drożności jajowodów?

Badanie niedrożności jajowodów oraz pełną diagnostykę niepłodnością wykonują specjaliści naszej Kliniki Salve Medica. Aby je wykonać potrzebne jest skierowanie, dlatego jeśli chcesz sprawdzić drożność jajowodów, najpierw umów się na konsultacje z ginekologiem.

Najbardziej popularne artykuły

In vitro z komórką dawczyni

Leczenie niepłodności może być długą i wyboistą drogą. Zapłodnienie in vitro nie zawsze przynosi efekty od razu. Każda nieudana próba niesie zawód, rozczarowanie, a w końcu rezygnację. Zanim jednak podejmie się ostateczną decyzję, warto rozważyć in vitro z komórką dawczyni. Dla wielu par to właśnie adopcja komórki jajowej pozwoliła spełnić marzenia o rodzicielstwie.

Pakiet Kliniki Płodności Na Dobry Początek

Nadszedł czas na decyzję o dziecku? Staracie się o ciążę od jakiegoś czasu? Jeśli tak, to nasz Pakiet dla par „Na Dobry Początek” jest dla Was. Skorzystajcie ze świątecznej oferty Pakietu w promocyjnej cenie, z rabatem -20%.