Kiedy należy wybrać się z dzieckiem do kardiologa?
Zazwyczaj wrodzone wady serca u dzieci oraz choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tego organu wykrywa się tuż po urodzeniu. Niestety, niektóre z nich mogą ujawnić się dopiero po kilkunastu miesiącach czy nawet po kilku latach od narodzin. Podczas rutynowych badań kontrolnych u pediatry, lekarz osłuchuje przy pomocy stetoskopu pracę serca nawet u zdrowych dzieci – w trakcie takiego badania może on odnotować nieprawidłowości (przykładowo szmery w sercu), które będą podstawą do skierowania malucha na dalszą diagnostykę, odbywającą się wówczas u kardiologa dziecięcego. To jednak rodzice, przebywający z pociechą najdłużej, powinni zwracać szczególną uwagę na konkretne objawy, mogące zwiastować problemy z sercem. Kiedy więc zabrać dziecko do kardiologa?
Wady serca u dzieci – objawy, z którymi należy zgłosić się do kardiologa
Wśród niepokojących sygnałów, które powinny skłonić rodziców do wizyty u kardiologa dziecięcego, a które mogą świadczyć o nieprawidłowościach w pracy serca oraz układu krwionośnego, można wyróżnić:
- szybkie męczenie się dziecka (u niemowlaka będzie to męczliwość w trakcie karmienia, czynności pielęgnacyjnych objawiająca się nienaturalnie wydłużonym czasem snu, natomiast u starszego dziecka można zaobserwować znaczne zmęczenie po zabawie, zadyszkę, brak możliwości złapania tchu – nawet po wykonywaniu codziennych czynności, takich jak sprzątanie czy wchodzenie po schodach);
- utrzymującą się stale bladość skóry wraz z okresowo pojawiającymi się sinym zabarwieniem skóry, a także nadmierne pocenie się całą powierzchnią skóry – nie tylko w obrębie dłoni, pach czy stóp;
- gwałtowny i niewyjaśniony spadek masy ciała, a w przypadku noworodków – trudności z przybieraniem na wadze;
- wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe (i nie tylko) w obrębie klatki piersiowej, na które skarży się dziecko: rozpierający ból żeber i pleców, częste duszności.
Jeśli powyższe objawy są jedynie epizodyczne, najprawdopodobniej świadczą po prostu o infekcji lub niegroźnej chorobie lub o przemęczeniu malca. W przypadku utrzymywania się ich, występowania stale przez kilkanaście dni, należy natomiast zgłosić się do pediatry, który powinien wystawić skierowanie do kardiologa lub – ewentualnie zabrać malucha bezpośrednio do kardiologa dziecięcego.
Najczęstszymi przyczynami z jakimi rodzice zgłaszają się do kardiologa dziecięcego są omdlenia, zasłabnięcia, uczucie kołatania serca.
Jak wygląda wizyta u kardiologa dziecięcego?
Wizyta u kardiologa dziecięcego powinna składać się z dwóch części. Pierwszą z nich jest szczegółowy wywiad z małym pacjentem oraz z jego rodzicem, mający na celu ustalenie odczuwalnego stanu zdrowia dziecka. Lekarz będzie chciał poznać wszystkie niepokojące objawy wraz z ich szczegółowym przebiegiem, częstotliwością, nasileniem i okolicznościami występowania. Ponadto może zapytać rodzica o wcześniej występujące w rodzinie przypadki chorób serca, leki, które dziecko przyjmuje na stałe, ostatnie infekcje i choroby (zwłaszcza, jeśli chodzi o szkarlatynę lub anginę, zwiększającą możliwość zapadnięcia na gorączkę reumatyczną, przyczyniającą się do powstawania nabytych wad serca), a także współistniejące choroby przewlekłe.