wróć do listy wpisów lista wpisów

Kiedy należy wybrać się z dzieckiem do kardiologa?

Zazwyczaj wrodzone wady serca u dzieci oraz choroby związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tego organu wykrywa się tuż po urodzeniu. Niestety, niektóre z nich mogą ujawnić się dopiero po kilkunastu miesiącach czy nawet po kilku latach od narodzin. Podczas rutynowych badań kontrolnych u pediatry, lekarz osłuchuje przy pomocy stetoskopu pracę serca nawet u zdrowych dzieci – w trakcie takiego badania może on odnotować nieprawidłowości (przykładowo szmery w sercu), które będą podstawą do skierowania malucha na dalszą diagnostykę, odbywającą się wówczas u kardiologa dziecięcego. To jednak rodzice, przebywający z pociechą najdłużej, powinni zwracać szczególną uwagę na konkretne objawy, mogące zwiastować problemy z sercem. Kiedy więc zabrać dziecko do kardiologa?

Wady serca u dzieci – objawy, z którymi należy zgłosić się do kardiologa

Wśród niepokojących sygnałów, które powinny skłonić rodziców do wizyty u kardiologa dziecięcego, a które mogą świadczyć o nieprawidłowościach w pracy serca oraz układu krwionośnego, można wyróżnić:

  • szybkie męczenie się dziecka (u niemowlaka będzie to męczliwość w trakcie karmienia, czynności pielęgnacyjnych objawiająca się nienaturalnie wydłużonym czasem snu, natomiast u starszego dziecka można zaobserwować znaczne zmęczenie po zabawie, zadyszkę, brak możliwości złapania tchu – nawet po wykonywaniu codziennych czynności, takich jak sprzątanie czy wchodzenie po schodach);
  • utrzymującą się stale bladość skóry wraz z okresowo pojawiającymi się sinym zabarwieniem skóry, a także nadmierne pocenie się całą powierzchnią skóry – nie tylko w obrębie dłoni, pach czy stóp;
  • gwałtowny i niewyjaśniony spadek masy ciała, a w przypadku noworodków – trudności z przybieraniem na wadze;
  • wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe (i nie tylko) w obrębie klatki piersiowej, na które skarży się dziecko: rozpierający ból żeber i pleców, częste duszności.

Jeśli powyższe objawy są jedynie epizodyczne, najprawdopodobniej świadczą po prostu o infekcji lub niegroźnej chorobie lub o przemęczeniu malca. W przypadku utrzymywania się ich, występowania stale przez kilkanaście dni, należy natomiast zgłosić się do pediatry, który powinien wystawić skierowanie do kardiologa lub – ewentualnie zabrać malucha bezpośrednio do kardiologa dziecięcego.

Najczęstszymi przyczynami z jakimi rodzice zgłaszają się do kardiologa dziecięcego są omdlenia, zasłabnięcia, uczucie kołatania serca.

Jak wygląda wizyta u kardiologa dziecięcego?

Wizyta u kardiologa dziecięcego powinna składać się z dwóch części. Pierwszą z nich jest szczegółowy wywiad z małym pacjentem oraz z jego rodzicem, mający na celu ustalenie odczuwalnego stanu zdrowia dziecka. Lekarz będzie chciał poznać wszystkie niepokojące objawy wraz z ich szczegółowym przebiegiem, częstotliwością, nasileniem i okolicznościami występowania. Ponadto może zapytać rodzica o wcześniej występujące w rodzinie przypadki chorób serca, leki, które dziecko przyjmuje na stałe, ostatnie infekcje i choroby (zwłaszcza, jeśli chodzi o szkarlatynę lub anginę, zwiększającą możliwość zapadnięcia na gorączkę reumatyczną, przyczyniającą się do powstawania nabytych wad serca), a także współistniejące choroby przewlekłe.

Oprócz wywiadu i badania przedmiotowego (obejrzenie dziecka i osłuchanie), lekarz wykona podstawowe badania kardiologiczne dziecka, mające na celu zdiagnozowanie przyczyny męczących malucha objawów. Do takiego pakietu zaliczają się:

  • badanie EKG (elektrokardiogram), mający na celu zarejestrowanie elektrycznych czynności mięśnia sercowego (a tym samym wychwycenie nieprawidłowości);
  • pomiar ciśnienia skurczowego i rozkurczowego;
  • echo serca, czyli badanie z wykorzystaniem technologii ultrasonograficznej (USG), obrazujące wady w budowie serca oraz RTG klatki piersiowej, w wyniku którego powstaje zdjęcie pokazujące położenie i wielkość serca.

Każde z tych badań jest całkowicie bezbolesne, choć może stresować dziecko, dlatego należy zadbać o jego komfort psychiczny przed wykonaniem diagnostyki. Stres i zdenerwowanie może bowiem wpłynąć na zafałszowanie wyników badań.

Podsumowanie

Różnorakie wady i choroby serca oraz układu krążenia (wrodzone, ale również nabyte po przejściu konkretnej choroby) mogą ujawnić się w pierwszych miesiącach życia dziecka, choć nie jest to regułą. Aby pomóc maluchowi w zniwelowaniu jego dolegliwości, należy zachować czujność kardiologiczną i zwracać baczną uwagę na niepokojące symptomy, które zwykle świadczą o obecności i rozwoju schorzeń omawianego narządu. Objawy te to przede wszystkim szybka męczliwość, kołatanie serca i rozpierający ból w obrębie żeber, pojawianie się zasinień twarzy (szczególnie w obrębie ust), nadmierna, niecodzienna senność, duszności oraz częste epizody braku możliwości „złapania” oddechu. Do niepokojących symptomów dochodzą także utrata wagi, wymioty, zasłabnięcia i omdlenia. W przypadku ich zaobserwowania, tego typu dolegliwości, należy jak najszybciej zgłosić się do kardiologa dziecięcego, który przeprowadzi z małym pacjentem i jego rodzicem szczegółowy wywiad, a także wykona podstawowe badania diagnostyczne, takie jak echo serca (USG), zdjęcie RTG klatki piersiowej oraz elektrokardiogram (EKG).

Źródła:
http://www.czytelniamedyczna.pl/5387,zapalenie-osierdzia-u-dzieci-obserwacje-wlasne.html
http://www.czytelniamedyczna.pl/3352,omdlenia-u-dzieci.html
http://www.czytelniamedyczna.pl/5939,nieprawidlowosci-ukladu-sercowonaczyniowego-w-najczesciej-wystepujacych-zespolac.html