wróć do listy wpisów lista wpisów

Kiedy wybrać się do seksuologa? Wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Seksuologia jest interdyscyplinarną dziedziną, łączącą w sobie badania i informacje z zakresu psychologii, antropologii i medycyny, która za cel rozważań objęła szeroko pojętą, ludzką seksualność. Wiele osób, które cierpią na problemy związane z fizjologicznymi i psychologicznymi przeszkodami w odbywaniu stosunku, niemożnością określenia tożsamości płciowej czy zaburzeniami seksualnymi, wciąż boją się lub wstydzą poprosić o pomoc specjalisty – a to właśnie wizyta (lub cykl wizyt) u seksuologa może znacząco poprawić zarówno ich życie erotyczne, jak i postrzeganie własnej seksualności oraz komfort bycia w związku.

Jakie problemu pomaga rozwiązać seksuolog?

Seksuolog wpiera pacjenta w rozwiązaniu wszelkiego rodzaju problemów dotyczących jego seksualności, pojawiających się zarówno u osób żyjących samotnie, jak i tych będących w krótko- i długotrwałych związkach. Jakimi obszarami życia seksualnego zajmuje się opisywany specjalista?

  • Przede wszystkim seksuolog wspiera pacjentów w diagnozie oraz pomaga w znalezieniu przyczyn wszelkiego rodzaju dysfunkcji seksualnych, utrudniających bądź uniemożliwiających – ze względu na różne czynniki – podjęcie stosunku seksualnego. Do tych dysfunkcji zalicza się m.in.: całkowity brak lub częściową utratę pożądania seksualnego (brak chęci do współżycia), nadmierny popęd seksualny, niemożność osiągnięcia orgazmu, przedwczesny i opóźniony wytrysk u mężczyzn oraz zaburzenia erekcji, brak nawilżenia podczas stosunku u kobiet, a także odczuwanie bólu podczas uprawiania seksu.
  • Seksuolog wspiera również terapię w przypadku występowania tzw. parafilii, do których należą: ekshibicjonizm, sadomasochizm, pedofilia czy fetyszyzm. Są to utrwalone w czasie fantazje o danej czynności seksualnej, które mogą prowadzić do zwiększonego napięcia seksualnego, a w efekcie – do braku zahamowań przed ich realizacją.
  • Specjalista seksuologii zajmuje się również diagnozą i terapią osób z zaburzeniami identyfikacji płciowej, określanymi jako transseksualizm.
  • Seksuolog zajmuje się również udzielaniem wsparcia wszystkim tym osobom, które mają problem z przełamaniem wzorców ról seksualnych (rola bierna i aktywna), ról płciowych (cech przypisywanych kulturowo mężczyznom i kobietom). Dodatkowo do seksuologa można zgłosić się w przypadku niemożności komunikowania partnerowi lub partnerce swoich preferencji seksualnych, a także w razie problemów natury psychologicznej związanych z nieheteronormatywną tożsamością płciową.

Przed udaniem się do seksuologa warto również wiedzieć, czym ten specjalista się nie zajmuje – nie będzie on podejmował prób „wyleczenia” pacjenta z orientacji bi- lub homoseksualnej, ani piętnowania masturbacji, preferencji co do seksu analnego lub oralnego. Wynika to z faktu, że żadna z wymienionych czynności czy rodzajów tożsamości płciowej nie jest – w rozumieniu współczesnej medycyny – dewiacją, zaburzeniem czy chorobą.

Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Zastanawiając się nad umówieniem swojej pierwszej wizyty u seksuologa należy przede wszystkim pamiętać o tym, że jest to krok ku polepszeniu komfortu własnego życia oraz życia partnera. Takie działanie nigdy nie powinno być powodem do wstydu, dlatego nie warto, by powstrzymywał on pacjenta przed skonsultowaniem swoich problemów ze specjalistą – zwłaszcza, że wizyta u seksuologa nie jest tak naprawdę niczym „strasznym” - zazwyczaj opiera się po prostu na rozmowie, podczas której seksuolog rozpoznaje konkretny problem danej osoby i stara się stworzyć wraz z pacjentem możliwe scenariusze jego rozwiązania. Jeśli specjalista uzna to za konieczne, może skierować osobę potrzebującą wsparcia do psychiatry, psychologa lub do lekarza innej specjalizacji – urologa bądź ginekologa, w których gestii leży rozwiązywanie problemów seksualnych, mających podłoże fizjologiczne.

W ramach pierwszej konsultacji seksuologicznej, lekarz może zadawać różne pytania – każde z nich ma na celu dogłębne poznanie problemu pacjenta – niezależnie od tego, czy dotyczy on relacji, w jakiej się znajduje, jego popędu seksualnego, tożsamości płciowej czy chęci zainicjowania konkretnej zmiany w pożyciu. Pytania te mogą dotyczyć stanu zdrowia pacjenta i przyjmowanych leków, doświadczeń seksualnych, przekonań, preferencji i odczuć co do tożsamości płciowej, ról kobiety i mężczyzny oraz rozwoju seksualnego. Dodatkowo specjalista – w zależności od problemu pacjenta – będzie chciał dowiedzieć się, jak wyglądają szczegółu obecnego związku intymnego, a także jak przebiegał poprzedni związek. Pytania te mogą wydawać się pacjentowi kłopotliwe, a odpowiedzi na nie – zbyt intymne, by się nimi dzielić. Należy pamiętać jednak, że do zdiagnozowania problemu oraz do wysnucia wniosków i zaproponowania rozwiązań, seksuolog musi poznać pełny obraz sytuacji.

Podsumowanie

Problemy w sferze seksualnej – od zaburzeń erekcji i nawilżenia, poprzez niemożność osiągnięcia satysfakcji seksualnej i niechęć do zbliżeń, aż po transseksualizm i psychiczny brak akceptacji własnej tożsamości nieheteronormatywnej, mogą znacząco obniżać komfort pożycia i rzutować na inne sfery funkcjonowania. W rozwiązaniu dylematów i zniwelowaniu dysfunkcji może pomóc wizyta u wykwalifikowanego seksuologa, który po dogłębnym wywiadzie z pacjentem i rozpoznaniu problemu będzie w stanie zaproponować konkretne rozwiązania w postaci zmiany nawyków, psychoterapii, farmakoterapii czy dalszej konsultacji i diagnostyki u innych specjalistów (psychiatrów, urologów czy ginekologów). Pierwsza wizyta u seksuologa napawa wiele osób i par wstydem oraz niepewnością. To zrozumiałe, ponieważ w trakcie jej trwania specjalista może zapytać o najbardziej intymne szczegóły związane z życiem seksualnym pacjentów. Należy jednak każdorazowo pamiętać o tym, że szczegółowy wywiad i z pozoru krępująca rozmowa mają służyć przede wszystkim poprawie komfortu pacjenta – a tego typu działania nigdy nie powinny być powodem do wstydu.

Źródła:
https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska
https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zagadnienia-podstawowe/104325,podzial-zaburzen-seksualnych
https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zagadnienia-podstawowe/104100,pojecie-normy-w-seksuologii