wróć do listy wpisów lista wpisów

Krok ku profilaktyce, czyli jak wybrać dobrego ginekologa?

Znalezienie dobrego ginekologa, który oprócz kilku rutynowych czynności oraz krótkiego wywiadu zaopiekuje się pacjentką i wnikliwie oceni jej stan zdrowia, nie jest do końca prostym zadaniem. Wiele kobiet szuka „swojego” lekarza przez wiele lat, chodząc do różnych gabinetów i poddając się różnym badaniom. Posiadanie własnego ginekologa jest jednak niezwykle ważne – nie tylko ze względu na znajomość pełnej historii choroby pacjentki, ale również z uwagi na jej komfort psychiczny. Podejście lekarza do pacjentki, atmosfera panująca w gabinecie, dostępność terminów wizyt u specjalistów, szeroki wachlarz badań dodatkowych – wszystkie te czynniki wpływają na opinię kobiet o poszczególnych placówkach medycznych czy konkretnych lekarzach ginekologach. Obecnie wiele wiarygodnych opinii i informacji można znaleźć na portalach internetowych, zajmujących się tworzeniem rankingów lekarzy niemal każdej specjalizacji. Przed dokonaniem wyboru warto jednak sprawdzić, jak dokładnie funkcjonuje dana placówka i czy zatrudnia specjalistów z różnych dziedzin ginekologii.

Wybierz placówkę, która oferuje szerokie spektrum badań ginekologicznych

Podczas weryfikowania informacji na temat konkretnych placówek medycznych, warto bezpośrednio skontaktować się z ich przedstawicielami (osobiście lub telefonicznie), a oprócz tego przejrzeć ofertę badań, które zwykle udostępniane są na stronie internetowej przychodni. Szeroki wachlarz badań to pierwszy element, na który powinno się zwrócić uwagę – ich dostępność w obrębie jednej placówki znacznie usprawnia proces diagnostyczny, a także jest ułatwieniem dla pacjentów.

W ofercie przychodni ginekologicznej, poza rutynowymi badaniami lekarskimi, bezwzględnie powinny znajdować się standardowe badania, takie jak USG dopochwowe, pobieranie cytologii czy badania w kierunku doboru odpowiedniej antykoncepcji. Nowoczesne placówki oferują również takie usługi, jak leczenie inkontynencji (nietrzymania moczu), zabiegi plastyczne narządów rodnych czy zabiegi laparoskopowe i ginekologię dziecięcą. Ogromnym atutem będzie również obecność lekarzy położników oraz możliwość kompleksowego poprowadzenia ciąży. Jedną z takich przychodni jest łódzki oddział Salve Medica, w którym pracuje wielu specjalistów w dziedzinie ginekologii, wykonujących różne badania i zabiegi – od rutynowej cytologii, poprzez prowadzenie ciąży, aż po diagnostykę i leczenie niepłodności. Oznacza to, że wszystkie kobiece badania można zrealizować kompleksowo i w jednym miejscu, co ma niebagatelne znaczenie w procesie diagnostyki i leczenia.

 

Zwróć uwagę na to, jak przebiega rutynowe badanie ginekologiczne

Przebieg podstawowego badania ginekologicznego powinien dać pacjentce argumenty do oceny pracy lekarza oraz do zmiany placówki lub pozostania pod opieką danego ginekologa. Niestety, nadal wciąż zbyt mało kobiet ma świadomość tego, z jakich elementów powinno składać się rutynowe badanie ginekologiczne. Przy każdej wizycie lekarz jest zobowiązany do wykonania kilku czynności:

  • Przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentką (nie tylko w ramach pierwszej wizyty), który ma na celu zebranie informacji o niepokojących objawach, wskazówkach do doboru metody antykoncepcji, fizycznych problemach występujących podczas współżycia, a także o cyklu miesiączkowym.
  • Przeprowadzenia palpacyjnego badania piersi (powinno się ono odbyć na każdej wizycie), a w razie wykrycia niepokojących zmian – skierowanie pacjentki na dalsze badania. Dodatkowo ginekolog powinien zweryfikować wiedzę pacjentki o samobadaniu piersi, a w razie konieczności – pokazać, w jaki sposób powinna robić je w domu.
  • Przeprowadzenia palpacyjnego badania narządów rodnych i brzucha oraz badanie przez wziernik, w trakcie którego lekarz ocenia wygląd tarczy szyjki macicy.

Oprócz tych elementów, w przypadku niepokojących objawów ginekolog powinien skierować pacjentkę na dalsze badania diagnostyczne, a także regularnie przeprowadzać badanie cytologiczne. Dobry ginekolog będzie zawsze realizował powyższe założenia, co świadczy o jego rzetelności i sumienności. Warto wówczas zapisać się do takiego lekarza na… kolejną wizytę!