Najczęstsze zaburzenia neurologiczne u dzieci
Zaburzenia neurologiczne u dzieci mogą występować i być diagnozowane zarówno w wieku niemowlęcym, jak i na późniejszych etapach rozwoju. Nie zawsze muszą jednak oznaczać nieodwracalne i nieuleczalne zmiany – w wielu przypadkach da się zatrzymać lub maksymalnie spowolnić rozwój chorób neurologicznych u dzieci, wykorzystując odpowiednio dobraną terapię (nierzadko wielotorową, obejmującą farmakoterapię, leczenie chirurgiczne, rehabilitację ruchową czy wizyty u psychiatry). Jakie choroby neurologiczne najczęściej diagnozuje się u dzieci i jakie objawy powinny skłonić rodzica do podjęcia diagnostyki w gabinecie neurologa dziecięcego?
Zaburzenia neurologiczne u dzieci – objawy
Objawy chorób neurologicznych u dzieci mogą być różne, przybierając mniejszą lub większą intensywność. Da się jednak wyróżnić pewne charakterystyczne symptomy, po których zaobserwowaniu należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub – bezpośrednio – na wizytę do neurologa dziecięcego. Wśród charakterystycznych objawów zaburzeń neurologicznych można zaobserwować m.in.:
- opóźnienie w wykonywaniu przez dziecko czynności, które świadczą o prawidłowym rozwoju. Należą do nich: siadanie, raczkowanie, samodzielne jedzenie, chodzenie czy mówienie;
- zaburzenia w funkcjonowaniu słuchu, wzroku, równowagi, czucia, napięcia mięśniowego (dziecko „przelewa się” przez ręce lub odwrotnie – ma zbyt napięte mięśnie);
- występowanie drgawek, niewyraźna mowa (zwłaszcza, jeśli w tej kwestii nastąpiło u dziecka pogorszenie);
- zaburzenia pracy nerwów w obrębie twarzoczaszki (niemożność zmarszczenia czoła, utrata smaku);
- zaburzenia świadomości, występowanie ruchów mimowolnych (tików, skurczy – zarówno w obrębie twarzy, jak i kończyn).
Neurologia dziecięca – choroby, które diagnozuje się najczęściej
Najczęstsze zaburzenia neurologiczne u dzieci, które występują zarówno w wieku niemowlęcym, jak i późniejszym, to przede wszystkim:
- różne rodzaje padaczek (w tym padaczka wczesnodziecięca);
- wodogłowie, przepukliny oponowo-mózgowe i oponowo-rdzeniowe, rozszczep kręgosłupa;
- mózgowe porażenie dziecięce;
- zaburzenia ze spektrum autyzmu oraz ADHD (są to co prawda choroby, których leczeniem zajmuje się psychiatra dziecięcy – niemniej obecnie rozpatruje się je również w kontekście neurologicznym).
Inne zaburzenia, występujące rzadko to:
- stwardnienie rozsiane diagnozowane u dzieci;
- zapalenie mózgu;
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
Zaburzenia występujące bardzo rzadko, marginalnie to:
- nowotwory ośrodkowego układu nerwowego;
- zespół Retta (występuje prawie zawsze u dziewczynek, jest chorobą genetyczną);
- choroba Krabbego (diagnozowana już u noworodków);