wróć do listy wpisów lista wpisów

Podejmij leczenie nietrzymania moczu

Zdarza Ci się posikać ze śmiechu, podczas kaszlu albo gdy biegasz? To nie chwilowa niedyspozycja, lecz przewlekłe zaburzenie, które wymaga właściwego leczenia. Sprawdź, co możesz zrobić, aby odzyskać kontrolę nad pęcherzem i podejmij leczenie nietrzymania moczu!

Nietrzymanie moczu to błędne koło

Każda kobieta doświadczająca nietrzymania moczu, stara się unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do krępującej wpadki. W rezultacie rezygnuje z ćwiczeń, spacerów, współżycia, nawet beztroskiego śmiechu.

Bagatelizowanie problemu to najgorsze ze wszystkich rozwiązań. Nietrzymanie moczu samo nie przejdzie. Wzrost masy ciała i spadek kondycji tylko nasilają objawy, które coraz bardziej trzeba ukrywać przed światem, a czasem również przed sobą. Jedynym sposobem, aby przerwać błędne koło i odzyskać kontrolę nad pęcherzem, jest wizyta w Poradni Leczenia Nietrzymania Moczu.

Nietrzymanie moczu zaczyna się niepozornie

Często problem zaczyna się pod koniec pierwszej ciąży. Objawia się mimowolnym popuszczeniem moczu podczas kichania albo szybkiego marszu. To tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wynika z osłabienia mięśni dna miednicy, które nie są w stanie prawidłowo zamknąć cewki moczowej. Dlatego podczas nawet niewielkiej aktywności fizycznej, gdy rośnie ciśnienie w pęcherzu, cewka przepuszcza strużkę moczu.

Inny problem stanowi nietrzymanie moczu z parcia. To objaw nadreaktywności mięśni pęcherza, który mimo iż nie jest całkowicie wypełniony, domaga się opróżnienia. Dzieje się tak zazwyczaj w wyniku:

  • nagłej zmiany pozycji,
  • reakcji na dźwięk lejącej się wody,
  • również w trakcie snu i współżycia.

Potrzeba jest tak silna, że do wycieku moczu dochodzi w kilka sekund. A szybkie skorzystanie z toalety nie zawsze jest możliwe.

Nietrzymanie moczu może mieć różną postać i nasilenie, ale zawsze stanowi przewlekły, uciążliwy i krępujący problem, odbijający się na zdrowiu i każdym aspekcie życia.

Nietrzymanie moczu - gdzie szukać pomocy

Zmierzenie się z problemem nietrzymania moczu może być wyzwaniem. To zrozumiałe, ponieważ dotyczy kwestii intymnych, a zarazem krępujących. Pamiętaj jednak, że leczeniem nietrzymania moczu zajmuje się ginekolog (uroginekolog), z którym konsultowałaś się nie raz, a niepotrzebnie stresująca wizyta przebiega jak każda inna.

Po rozmowie i badaniu ginekologicznym, rozszerzonym o badanie urodynamiczne i USG mięśni dna miednicy, lekarz postawi rozpoznanie. Na tej podstawie dobierze metodę leczenia, uwzględniającą Twoje preferencje (wiek, zawód, tryb życia). Szeroki wybór zabiegów pozwala na indywidualne podejście, a połączenie odpowiedniego leczenia z fizjoterapią urologiczną przynosi oczekiwaną i trwałą poprawę.

Metody leczenia nietrzymania moczu:

Istnieją różne sposoby, aby pokonać problem nietrzymania moczu. Od nas zależy, czy z nich skorzystamy. Jesteś gotowa podjąć to wyzwanie? Umów się na wizytę ginekologiczną z zakresu nietrzymania moczu, zadzwoń: 42 254 64 84