wróć do listy wpisów lista wpisów

Prawidłowe nawilżanie suchej skóry twarzy

Suchość skóry to problem, który dotyka ok. 15-20% populacji rasy kaukaskiej i rośnie z każdym rokiem. Ma to związek ze starzeniem się społeczeństwa, zanieczyszczeniem środowiska, zmianami klimatycznymi, jak również z nadużywaniem kosmetyków. Warto więc wiedzieć, jak odpowiednio dbać o suchą skórę. Źle dobrana pielęgnacja może doprowadzić do nasilonego złuszczania, pojawienia się pęknięć, czy wystąpienia stanu zapalnego objawiającego się zaczerwienieniem.

Przyczyny suchej skóry

Pojawienie się suchej skóry oznacza, że bariera warstwy rogowej naskórka została zaburzona. Zdrowa warstwa powinna zapobiegać parowaniu wody i jednocześnie chronić organizm przed podrażnieniami i alergenami. Poznanie czynników determinujących rozwój suchej skóry lub często z nią współistniejących jest istotne w celu zlokalizowania źródła wywołującego dolegliwości. Dodatkowo dzięki temu możliwe będzie także świadome utrzymanie warstwy rogowej w dobrej kondycji. Czynniki, które prowadzą do powstawania suchej skóry, dzieli się na wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne.

  

Wewnątrzpochodne przyczyny suchej skóry
Genetycznie zaburzone rogowacenie i funkcjonowanie naskórka Choroby ogólnoustrojowe Schorzenia, którym towarzyszy nieprawidłowe wydzielanie łoju i potu
 - atopowe zapalenie skóry  - cukrzyca  - AIDS
 - łuszczyca  - niedoczynność tarczycy   - łupież suchy
 - wrodzona rybia łuska  - przewlekła niewydolność nerek  

 

Zewnątrzpochodne przyczyny suchej skóry
Czynniki klimatyczne Wpływ środowiska zawodowego Inne
- niskie i wysokie temperatury - styczność z substancjami toksycznymi, drażniącymi, alergizującymi - stosowanie niektórych leków (np.: retinoidów)
- suche powietrze - klimatyzacja - niedobór witaminy A
 - promieniowanie UV  - światło jarzeniowe ???  - wysoka temperatura wody

 

Podstawowe zasady pielęgnacji suchej skóry

 

Pielęgnacja skóry suchej może być naprawdę trudna, zwłaszcza w przypadku nasilenia takich objawów jak: złuszczanie i świąd. Często suchości towarzyszy nadwrażliwość i tendencja do występowania podrażnień. Z tego powodu istotne znaczenie ma przestrzeganie podstawowych zasad pielęgnacji skóry. Dzięki temu będzie ona odpowiednio nawilżona, a uciążliwe objawy ustąpią.  Odpowiednia pielęgnacja jest procesem kilkuetapowym, na który składa się zarówno stosowanie odpowiednich preparatów myjących, jak również regularna aplikacja preparatów pielęgnacyjnych – nawilżających (zatrzymujących wodę pochodzącą z głębszych warstw skóry lub dostarczoną z zewnątrz) lub natłuszczających.  

Należy więc pamiętać by:

  • rano i wieczorem oczyszczać skórę twarzy specjalnym preparatem do skóry suchej,
  • ograniczać nadmierny kontakt skóry z wodą, zwłaszcza o wysokiej temperaturze,
  • unikać stosowania mydeł zasadowych,
  • sprawdzać kosmetyki pod kątem obecności składników drażniących, np.: SLS,
  • zabezpieczać skórę przed działaniem czynników zewnętrznych (np.: kremy ochronne w okresie zimowym, kremy z filtrem) .

Jak prawidłowo nawilżać skórę twarzy?

Kluczem do prawidłowego nawilżenia skóry twarzy jest jej regularna pielęgnacja odpowiednimi dermokosmetykami. Powinny one być dobrane w zależności od stanu skóry, stopnia jej wysuszenia. Dobrze jest uwzględnić również oczekiwania pacjenta. Niekiedy konieczna jest konsultacja dermatologa.  Warto jednak zwrócić uwagę na podstawowe składniki występujące w preparatach nawilżających i niezatłuszczających. Wśród nich istotną rolę odgrywają:

  • Składniki okluzyjne tworzące warstwę, która utrudnia lub uniemożliwia odparowanie wody z powierzchni skóry, np.:   wazelina, parafina, olej mineralny, woski, kwasy tłuszczowe, silikony, kwas hialuronowy. Część z nich cieszy się „złą sławą”. Faktycznie nie każdy może czy powinien stosować kosmetyki zawierające w/w składniki.
  • Humektanty wiążące wodę w warstwie rogowej naskórka i na jej powierzchni, np.: gliceryna, sorbitol.
  • Składniki NMF (naturalny czynnik nawilżający)
  • Regulatory lipidowego cementu międzykomórkowego (cermiy, fosfolipidy, hydroksykwasy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe)

Emolienty – najlepsze źródło nawilżenia suchej skóry

nawilzanie suchej skory tresc

Emolienty to substancje znane ze swych właściwości nawilżających, natłuszczających i uelastyczniających skórę. Ich zadaniem jest poprawa właściwości barierowych skóry oraz uzupełnienie niedoborów płaszcza lipidowego naskórka. Emolienty przywracając prawidłowe funkcjonowanie bariery naskórkowej, chronią skórę przed przenikaniem substancji drażniących i alergizujących. Ponadto, preparaty określane mianem emolientów wykazują działanie przeciwzapalnie i przeciwświądowe dzięki obecności dodatkowych związków (np.: humektantów).

Emolienty można podzielić w zależności od właściwości, sposobu działania, ale także pochodzenia. Najczęściej w skład opisywanych preparatów wchodzą: ceramidy i cholesterol, estry kwasów tłuszczowych, oleje roślinne, oleje zwierzęce, ale także oleje mineralne. Każda z tych substancji pełni inną, ważną, rolę w regulacji gospodarki wodnej skóry, wykazuje działanie regenerujące, nawilżające czy natłuszczające. Z tego powodu tak ważne jest dobranie odpowiedniego, często wieloskładnikowego, preparatu. Nie zawsze metody naturalne czy stosowanie jednoskładnikowych środków do pielęgnacji skóry przynoszą pożądany efekt.

Podsumowanie

Nad suchością skóry i towarzyszącymi jej nieprzyjemnymi dolegliwościami można skutecznie zapanować. Ważne jest dobranie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Konieczna może okazać się konsultacja dermatologiczna, ponieważ suchość skóry może być objawem choroby skóry lub nawet choroby ogólnoustrojowej. Wówczas nawet najlepiej dobrana pielęgnacja będzie niewystarczająca. Istotne znacznie ma także regularne stosowanie preparatów kosmetycznych, jak również przestrzeganie ewentualnych zaleceń lekarskich.