wróć do listy wpisów lista wpisów

Rodzaje antykoncepcji

Najlepsza metoda antykoncepcji

W opinii Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, idealna antykoncepcja jest:

  • bezpieczna,
  • skuteczna,
  • odwracalna,
  • prosta w użyciu,
  • szeroko dostępna,
  • niedroga.

Spośród wszystkich metod zapobiegania ciąży, najwierniej kryteria te spełnia antykoncepcja hormonalna i wewnątrzmaciczna. Mimo to, nie rekomenduje się jej wszystkim kobietom chcącym kontrolować płodność.

Dobór najlepszej metody antykoncepcyjnej musi opierać się na wywiadzie medycznym, uwzględniającym zarówno bezpieczeństwo, jak i oczekiwania pacjentki dotyczące stosowania danej metody. Dlatego decyzję o rodzaju antykoncepcji należy zawsze omówić z lekarzem ginekologiem.

Różne metody antykoncepcji

Naturalne metody antykoncepcji są bezpieczne i łatwo dostępne, ale wysoce zawodne. Nie chronią przed ciążą, ani chorobami wenerycznymi. Rozwiązania takie, jak:

  • okresowa powściągliwość seksualna (w dni płodne),
  • stosunek przerywany,
  • metoda Billingsów (obserwacja śluzu szyjkowego),
  • metoda objawowo-termiczna,

są dobre dla par, które nie mogą skorzystać z innych metod antykoncepcji z przyczyn światopoglądowych lub zdrowotnych.

Chemiczne metody antykoncepcji opierają się na preparatach (np. globulkach dopochwowych, żelach itp.) z Nonoksynolem-9. To środek plemnikobójczy o wysokim profilu bezpieczeństwa. Nie zaburza zdolności rozrodczych ani rozwoju płodu, jeśli doszłoby do zapłodnienia, co jest możliwe, zwłaszcza przy niewłaściwym zastosowaniu.

Do mechanicznych metod antykoncepcji zalicza się stosowanie prezerwatywy przez mężczyzn oraz błon dopochwowych lub kapturków naszyjkowych przez kobiety. To rozwiązania obojętne dla zdrowia, łatwo dostępne, ale mało praktyczne. Popularne prezerwatywy są jednorazowe i wykazują 98% skuteczności, o ile są prawidłowo stosowane.

Hormonalne metody antykoncepcji są odwracalne, wysoce skuteczne i niosą szereg korzyści pozaantykoncepcyjnych (łagodzą przebieg miesiączek, poprawiają stan cery, minimalizują ryzyko rozwoju raka jajnika i in.). Dużą zaletą antykoncepcji hormonalnej jest możliwość dostosowania jej do indywidualnych potrzeb i oczekiwań kobiet.

Środki blokujące owulację, np. estrogeny, gestratgeny, lewonorgestrel, występują w postaci:
preparatów dwuskładnikowych (tabletek, plastrów, ringów dopochwowych),
preparatów jednoskładnikowych (tabletki "mini pill", wkładka domaciczna, krążek antykoncepcyjny, iniekcje domięśniowe).

Chirurgiczne metody antykoncepcyjne są najskuteczniejsze i najtańsze ze wszystkich, ale mogą okazać się nieodwracalne w skutkach. Prowadzą do trwałej bezpłodności, przy czym nie zaburzają jakości życia seksualnego. Do tych metod zalicza się podwiązanie jajowodów u kobiet (w Polsce metoda uznana za nielegalną) i nasieniowodów u mężczyzn (wazektomia).