Inseminacje domaciczne  

To najprostsza z technik wspomaganego rozrodu. W trakcie zabiegu wybrane i odpowiednio przygotowane plemniki, są podawane cieniutkim cewnikiem do jamy macicy. Pozwala to na ominięcie bariery śluzu szyjkowego, w którym znajdujące się czynniki, mogą powodować uszkadzanie plemników. Inseminacja może być wykonywana w cyklu naturalnym lub po wcześniejszej stymulacji jajeczkowania. Wykonuje się ją nasieniem męża lub, w niektórych przypadkach nasieniem anonimowego dawcy.

Przebieg inseminacji IUI

Przygotowanie pacjentki do inseminacji rozpoczyna się najczęściej w 2-3 dniu przed spodziewaną miesiączką, na wizycie u lekarza prowadzącego i badaniem USG ginekologicznym.

 1. W trakcie wizyty lekarz udziela pacjentce  informacji, na temat leków potrzebnych do stymulacji owulacji (mają one spowodować wzrostu pęcherzyka/ów, w których znajdują się komórki jajowe).
 2. W 9-10 dniu cyklu (licząc od 1 dnia miesiączki) lub według zaleceń lekarza, należy zgłosić się na badanie USG celem oceny wzrostu pęcherzyków Graafa, w których znajdują się komórki jajowe.

Badanie USG należy powtarzać co drugi dzień, w celu wybrania odpowiedniego momentu do rozpoczęcia owulacji, która dodatkowo zostanie wywołana przez podanie zastrzyku.

 1. Po 34-40 godzinach od zastrzyku, pacjentka zgłasza się na inseminację, ustalając termin wcześniej z lekarzem prowadzącym. Na zabieg należy przyjść z mężem/partnerem i mieć zarezerwowane 2-3 godziny. Mąż/partner nie powinien oddawać nasienia na 3 do 5 dni przed terminem inseminacji.
 2. Na inseminację należy przyjść z lekko wypełnionym pęcherzem moczowym, (ale nie nadmiernie).
 3. Inseminacja odbywa się w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym. Polega ona na podaniu cienkim cewnikiem, przygotowanego wcześniej nasienia bezpośrednio do jamy macicy. Zabieg ten jest bezbolesny. Inseminację poprzedza badania USG, w celu oceny wielkości pęcherzyków oraz endometrium. Po inseminacji pacjentka pozostaje jeszcze przez kilka minut na fotelu ginekologicznym.
 4. Po wyjściu od lekarza należy pozostać w poradni przez ok. 30 minut.
 5. Ze względu na trudność wprowadzenia cewnika, sporadycznie może zaistnieć konieczność uchwycenia szyjki macicy delikatnymi kleszczykami. Może to wywołać niewielki ból lub niewielkie krwawienia przez kilka godzin po zabiegu, które samoistnie ustąpi.
 6. W przypadku kiedy pęcherzyk Graafa nie pęknie, mimo indukcji owulacji, może zajść konieczność ponownego zgłoszenia się na badanie USG (w ciągu 24-48 godzinach po zabiegu inseminacji).
 7. Po wykonanej inseminacji, pacjentka rozpoczyna stosowanie zaleconego leku z progesteronem. Lek ten należy stosować do czasu potwierdzenia ciąży badaniem miana βHCG z krwi lub w ostateczności testem ciążowym z moczu, w 14 dniu od inseminacji.
 8. Stosowania zaleconego leku nie należy przerywać, chyba, że wystąpi typowe krwawienie miesięczne świadczące o niepowodzeniu inseminacji. W przypadku braku miesiączki należy zgłosić się do lekarza, nie później niż w 7-10 dniu od przewidywanego terminu miesiączki, która nie wystąpiła.
 9. Po wykonanej inseminacji, do terminu miesiączki nie należy brać gorących kąpieli, intensywnie opalać się, uprawiać ekstremalnych sportów i unikać nadmiernego wysiłku. Nie wolno również wykonywać w tym czasie badań RTG. W przypadku konieczności wykonania takiego badania, należy poinformować personel pracowni o możliwości bycia w ciąży i zastosować fartuch ochronny na brzuch.
 10. Nie ma przeciwwskazań do współżycia płciowego.

Przebieg inseminacji IUI i przygotowanie do niej może ulegać niewielkim modyfikacjom, zgodnie ze wskazaniami lekarza prowadzącego lub z powodu wykorzystania nasienia anonimowego dawcy.

Umów wizytę kwalifikacyjną do zabiegu:

T 42 254 64 00

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się

Informację o użytkowniku i haśle, znajdziesz w pierwszym mailu potwierdzającym założenie konta od: online@salvemedica.pl

Rejestracji przez internet możesz dokonać rezerwując termin najdalej do 30 dni od daty rejestracji. Jednocześnie informujemy, że cena w dniu wizyty może ulec zmianie.