Chciałabym zabezpieczyć płodność - onkofertility

Leczenie onkologiczne u osób w wieku rozrodczym może doprowadzić do zniszczenia komórek jajowych u kobiet bądź plemników u mężczyzn. Osobom przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego, proponujemy bankowanie komórek rozrodczych. Dzięki temu, po zakończonym leczeniu będą one miały możliwość zostania rodzicami.

Udowodniono, że świadomość możliwości posiadania potomstwa w przyszłości, jest jednym z najbardziej motywujących czynników do walki z chorobą nowotworową.

Komórki jajowe można zbankować już od 16. roku życia, a nasienie od 14-15. roku życia.

Procedura wymaga konsultacji z lekarzem onkologiem, a następnie lekarzem ginekologiem- specjalistą leczenia niepłodności.

infografika na temat zabezpieczania płodności

Krok 1: Wizyta lekarska

W trakcie wizyty lekarskiej kobieta ma zlecone podstawowe badania laboratoryjne (hormonalne i zakaźne) oraz ma rozpisaną stymulację hormonalną.

W przypadku kobiet proces jest nieco bardziej skomplikowany niż u mężczyzn. Czas jaki jest potrzebny do przygotowania komórek jajowych do pobrania nie przekracza 1 miesiąca (przy stymulacji trwającej ok. 10 dni). Możliwa jest trzykrotna refundacja leków do stymulacji (do 40 r.ż., przy AMH wyższym niż 0,7 ng/ml). 

Krok 2: Stymulacja hormonalna

Celem stymulacji hormonalnej jest uzyskanie większej ilości pęcherzyków Graafa z komórkami jajowymi. Trwa ona średnio 10 dni +/- 2 dni.

Na wizycie lekarz rozpisuje kartę z lekami do stymulacji, tzw. protokół stymulacji. Jest on dobierany indywidualnie dla każdej pacjentki i jest uzależniony od wielu czynników, takich jak: wiek kobiety, masa ciała, profil hormonalny oraz dotychczasowy przebieg stymulacji, rezerwa jajnikowa.

Dodatkowo ten etap będzie wymagał kilku wizyt w klinice, w trakcie których lekarz wykona monitoring owulacji za pomocą badania ultrasonograficznego (USG). Tylko takie badanie jest w stanie precyzyjnie określić moment owulacji, podczas której pobierane są dojrzałe komórki jajowe. Na jego podstawie wyznaczony zostanie termin wykonania punkcji.

Krok 3: Pobranie komórek jajowych

Pobranie komórek jajowych, czyli punkcja jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu i trwa ok 20 minut. Po zakończonym zabiegu pozostaniesz w klinice od 2 do 4 godzin.

Zabieg polega na pobraniu płynu pęcherzykowego z komórkami jajowymi, przez lekarza ginekologa pod kontrolą USG.

Krok 4: Witryfikacja komórek jajowych

Po odpowiednim przygotowaniu komórek w laboratorium, podlegają one witryfikacji w ciekłym azocie. Jest to proces bardzo szybkiego mrożenia z użyciem krioprotektorów, które nie dopuszczają do powstania kryształków lodu w materiale.

Opinie o Salve Medica

Wcześniej słysząc onkolog drżałam że strachu, dziś - wiem że to człowiek który chce mi pomóc. Dzięki profesorowi Zadrożnemu poczułam się nie tylko jako pacjentka, ale przede wszystkim otoczona opieką młoda kobieta. Z całego serca polecam klinikę.

Gabrysia Majczak

Badanie urodynamiczne przeprowadzone w cudownej atmosferze. Mimo obaw i początkowemu stresowi czułam się zaopiekowana. Pan dr Szlaga, miły, empatyczny, wszystko dokładnie wyjaśnił, odpowiedział na każde pytanie. Pani Beata-asystująca w czasie badania, od samego wejścia do gabinetu starała się zminimalizować stres i otoczyć opieką. Polecam ten team

Żaneta Klimowicz

Korzystałem z usług kliniki przy okazji tomografu komputerowego oraz wizyty z synem u okulisty. Zawsze byłem zadowolony z jakości usług. Wizyty umawianie są na konkretne godziny, więc nie trzeba zazwyczaj czekać długo w kolejce, jest czysto i schludnie. Wnętrza są przyjemne dla oka, nowoczesne i funkcjonalne. Jedyny drobny minus, że przy rejestracji zawsze są kolejki, na szczęście bardzo szybko obsługiwane.

Wordlord

Daje 5 a nawet i więcej ⭐Pani doktor Jamroz-Brzeska (Alergolog) uratowała mnie lekami po wstrząsie anafilaktycznym. Jestem bardzo wdzięczna za to , że mogłam tego samego dnia na cito się dostać do lekarza. Do tego Pani doktor wspaniała osoba, mega empatyczna, wyrozumiała. Bardzo wnikliwie przeprowadziła wywiad lekarski, dzięki czemu mogła dobrze dobrać leki. Jestem Mega wdzięczna. Życzę powodzenia i dalszych sukcesów. Życzę Wszystkiego dobrego w nowym roku. Pozdrawiam Sylwia - pacjentka z Kutna

Sylwia z Kutna

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko