Chciałabym zabezpieczyć płodność - onkofertility
Leczenie onkologiczne u osób w wieku rozrodczym może doprowadzić do zniszczenia komórek jajowych u kobiet bądź plemników u mężczyzn. Osobom przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego, proponujemy bankowanie komórek rozrodczych. Dzięki temu, po zakończonym leczeniu będą one miały możliwość zostania rodzicami.
Udowodniono, że świadomość możliwości posiadania potomstwa w przyszłości, jest jednym z najbardziej motywujących czynników do walki z chorobą nowotworową.
Komórki jajowe można zbankować już od 16. roku życia, a nasienie od 14-15. roku życia.
Procedura wymaga konsultacji z lekarzem onkologiem, a następnie lekarzem ginekologiem- specjalistą leczenia niepłodności.

Krok 1: Wizyta lekarska
W trakcie wizyty lekarskiej kobieta ma zlecone podstawowe badania laboratoryjne (hormonalne i zakaźne) oraz ma rozpisaną stymulację hormonalną.
W przypadku kobiet proces jest nieco bardziej skomplikowany niż u mężczyzn. Czas jaki jest potrzebny do przygotowania komórek jajowych do pobrania nie przekracza 1 miesiąca (przy stymulacji trwającej ok. 10 dni). Możliwa jest trzykrotna refundacja leków do stymulacji (do 40 r.ż., przy AMH wyższym niż 0,7 ng/ml).
Zapisz się:
Dowiedz się więcej:
Krok 2: Stymulacja hormonalna
Celem stymulacji hormonalnej jest uzyskanie większej ilości pęcherzyków Graafa z komórkami jajowymi. Trwa ona średnio 10 dni +/- 2 dni.
Na wizycie lekarz rozpisuje kartę z lekami do stymulacji, tzw. protokół stymulacji. Jest on dobierany indywidualnie dla każdej pacjentki i jest uzależniony od wielu czynników, takich jak: wiek kobiety, masa ciała, profil hormonalny oraz dotychczasowy przebieg stymulacji, rezerwa jajnikowa.
Dodatkowo ten etap będzie wymagał kilku wizyt w klinice, w trakcie których lekarz wykona monitoring owulacji za pomocą badania ultrasonograficznego (USG). Tylko takie badanie jest w stanie precyzyjnie określić moment owulacji, podczas której pobierane są dojrzałe komórki jajowe. Na jego podstawie wyznaczony zostanie termin wykonania punkcji.
Krok 3: Pobranie komórek jajowych
Pobranie komórek jajowych, czyli punkcja jest zabiegiem wykonywanym w znieczuleniu i trwa ok 20 minut. Po zakończonym zabiegu pozostaniesz w klinice od 2 do 4 godzin.
Zabieg polega na pobraniu płynu pęcherzykowego z komórkami jajowymi, przez lekarza ginekologa pod kontrolą USG.
Krok 4: Witryfikacja komórek jajowych
Po odpowiednim przygotowaniu komórek w laboratorium, podlegają one witryfikacji w ciekłym azocie. Jest to proces bardzo szybkiego mrożenia z użyciem krioprotektorów, które nie dopuszczają do powstania kryształków lodu w materiale.