DensytometriaBadanie densytometryczne służy do oceny gęstości mineralnej kości i pozwala wykryć osteoporozę na wczesnym etapie, co umożliwia szybkie wdrożenie leczenia i powstrzymanie szybkiego rozwoju choroby. Densytometria kliniczna wykonywana w trakcie trwania leczenia przeciwosteporotycznego ma za zadanie weryfikację skuteczności terapii. Kto jeszcze powinien wykonać badanie, na czym ono polega i jaka jest cena densytometrii?

Na czym polega badanie densytometryczne?

Densytometria to rentgenowskie badanie gęstości mineralnej kości. Jest bezbolesna, bezinwazyjna i trwa nie dłużej niż kilkanaście minut. W badaniu wykorzystuje się dwuwiązkową absorpcjometrię rentgenowską (DXA). Jego przeprowadzenie umożliwia densytometr medyczny, czyli urządzenie służące do pomiaru gęstości kości.

Na podstawie wyniku badania, lekarz oceni predyspozycje do choroby związanej z ubytkiem masy kostnej (m.in osteoporozy, osteopenii). Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, poprzedzone wywiadem, w którym uzyskuje się informacje dotyczące występujących schorzeń i przyjmowanych leków. Badanie densytometryczne przeprowadza się w pozycji leżącej. Pacjent kładzie się na stole pomiarowym, a nad nim znajduje się ramię aparatu, który następnie emituje bardzo małą ilość promieniowania.

Salve Medica wykonuje badania densytometryczne w zakresie:

 • gęstości mineralnej kości całego ciała u dzieci i dorosłych,
 • oceny złamań (deformacji) trzonów kręgowych – badanie morfometryczne kręgosłupa,
 • odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
 • przedramienia,
 • szyjki kości udowej.

Kto powinien wykonać badanie densytometryczne?

Kobiety:

 • po 60 roku życia (profilaktycznie raz w roku),
 • przed 60 rokiem życia z klinicznymi czynnikami ryzyka złamań lub z obniżeniem wzrostu o ≥ 3 cm,
 • leczone farmakologicznie (inhibitorami aromatazy) z powodu raka piersi.

Mężczyźni:

 • po 65 roku życia (profilaktycznie raz w roku),
 • przed 65 rokiem życia z klinicznymi czynnikami ryzyka złamań lub z obniżeniem wzrostu o ≥ 3 cm,
 • leczeni (chirurgicznie, farmakologicznie) z powodu raka gruczołu krokowego.

Dzieci:

 • z niedoborem wzrostu,
 • z obniżoną masą kostną.

Inne wskazania do przeprowadzenia densytometrii u osób dorosłych:

 • choroby lub stany mogące prowadzić do niskiej masy kostnej (np. choroby endokrynologiczne, choroby gastroenterologiczne, choroby reumatologiczne, choroby nerek, choroby nowotworowe, cukrzyca),
 • przyjmowanie leków wpływających istotnie na metabolizm kostny i zwiększających ryzyko złamań (przede wszystkim glikokortykosteroidy),
 • monitorowanie skuteczności leczenia osteoporozy.

Dlaczego warto wybrać Salve Medica do badań densytometrycznych?

Wszystkim Pacjentom, którzy zdecydują się wykonać badanie densytometryczne w naszej placówce zapewniamy fachową i troskliwą opiekę doświadczonych specjalistów. Ponadto:

 • nasze pracownie wyposażone są w zaawansowany technologicznie sprzęt, produkowany przez międzynarodowe, renomowane firmy,
 • dzięki wprowadzonym zasadom i procedurom zapewniamy pełne bezpieczeństwo badań z podaniem środka cieniującego (kontrastującego),
 • zapewniamy krótkie terminy oczekiwania na badanie,
 • jesteśmy największym w Polsce świadczeniodawcą w zakresie diagnostyki obrazowej chorób piersi (posiadamy flotę mammobusów i pracownie stacjonarne).
Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Najczęściej zadawane pytania

Densytometria nie wymaga specjalnego przygotowania. Zalecane jest aby dobę przed badaniem nie przyjmować suplementów diety z wapniem, ponieważ może prowadzić to do uzyskania fałszywych wyników. Nie ma konieczności, aby Pacjent pozostawał na czczo. Podczas badania densytometrycznego RTG Pacjent nie może mieć na sobie żadnych metalowych elementów.

Badanie densytometryczne wykonuje się u osób ze zwiększonym ryzykiem rozwoju osteoporozy. Do tej grupy zalicza się: kobiety po menopauzie i leczone farmakologicznie z powodu raka piersi, mężczyźni po 65. roku życia i leczonych z powodu raka gruczołu krokowego, a także osób, które doznały złamania niskoenergetycznego lub przyjmujących leki zwiększające ryzyko złamań oraz dzieci z obniżoną masą kostną.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do densytometrii jest ciąża. Badania nie powinno się wykonywać w ciągu dwóch dni po podaniu środka kontrastowego (np. po tomografii komputerowej z kontrastem) – takimi informacjami należy podzielić się podczas wywiadu poprzedzającego badanie densytometryczne.

Przeciwwskazaniem do densytometrii są zmiany zwyrodnieniowe, złamania lub materiał obcy (np. proteza biodra) w miejscu badania, które uniemożliwiają interpretację wyniku, dlatego wybiera się wówczas inną lokalizację.

Densytometria jest badaniem szybkim, bezinwazyjnym i bezbolesnym, a zawsze poprzedza je wywiad z pacjentem dotyczący występujących schorzeń i stosowanych leków.

Badanie densytometryczne wykonuje się z wykorzystaniem dwuwiązkowej absorpcjometrii rentgenowskiej (DXA). Przeprowadzane jest w pozycji leżącej, nie wymaga rozbierania się, ale istotne jest pozostanie w pozycji nieruchomej. Trwa od kilku do kilkunastu minut. Densytometr medyczny emituje bardzo niską ilość promieniowania.

Densytometria, jako badanie służące do oceny gęstości kości, pozwala ocenić stadium rozwoju osteoporozy (obrazuje chorobę nawet na wczesnym jej etapie) oraz dobrać odpowiednie leczenie. Ponadto badanie przeprowadzone przy pomocy densytometru medycznego pozwala oszacować ryzyko zagrożenia złamań kości.

Nasi lekarze znajdą dla Ciebie właściwe rozwiązanie: postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne, uwzględniające wszechstronną ocenę możliwości występowania osteoporozy oraz kompleksową diagnostykę wraz z wyborem właściwego sposobu leczenia. Na postępowanie terapeutyczne składa się przede wszystkim leczenie farmakologiczne oraz postępowanie rehabilitacyjne, a także zmiana trybu życia i nawyków żywieniowych.

Nie, badanie nie wymaga skierowania.

Czas oczekiwania na opis badania densytometrycznego to ok. 5 dni roboczych.

Tak, można upoważnić inną osobę do odbioru wyników badań. Oświadczenie należy złożyć osobiście w rejestracji.

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak