Densytometria
Densytometria to badanie gęstości mineralnej kości. Na podstawie wyniku badania, lekarz oceni predyspozycje do choroby związanej z ubytkiem masy kostnej (m.in osteoporozy, osteopenii). Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne.
Dzięki densytometrii można wykryć osteoporozę na wczesnym etapie co pozwala na szybkie wdrożenie leczenia i powstrzymanie szybkiego rozwoju choroby.
Wykonujemy badania densytometryczne w zakresie:
- gęstości mineralnej kości całego ciała u dzieci i dorosłych,
- oceny złamań (deformacji) trzonów kręgowych – badanie morfometryczne kręgosłupa,
- odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
- przedramienia,
- szyjki kości udowej.
Kto powinien wykonać badanie densytometryczne?
Kobiety:
- po 60 roku życia (profilaktycznie raz w roku),
- przed 60 rokiem życia z klinicznymi czynnikami ryzyka złamań lub z obniżeniem wzrostu o ≥ 3 cm,
- leczone farmakologicznie (inhibitorami aromatazy) z powodu raka piersi.
Mężczyźni:
- po 65 roku życia (profilaktycznie raz w roku),
- przed 65 rokiem życia z klinicznymi czynnikami ryzyka złamań lub z obniżeniem wzrostu o ≥ 3 cm,
- leczeni (chirurgicznie, farmakologicznie) z powodu raka gruczołu krokowego.
Dzieci:
- z niedoborem wzrostu,
- z obniżoną masą kostną.
Inne wskazania u osób dorosłych:
- choroby lub stany mogące prowadzić do niskiej masy kostnej (np. choroby endokrynologiczne, choroby gastroenterologiczne, choroby reumatologiczne, choroby nerek, choroby nowotworowe, cukrzyca),
- przyjmowanie leków wpływających istotnie na metabolizm kostny i zwiększających ryzyko złamań (przede wszystkim glikokortykosteroidy),
- monitorowanie skuteczności leczenia osteoporozy.
Dlaczego warto wybrać Salve Medica
- zapewniamy fachową i troskliwą opiekę doświadczonych specjalistów,
- nasze pracownie wyposażone są w zaawansowany technologicznie sprzęt, produkowany przez międzynarodowe, renomowane firmy,
- dzięki wprowadzonym zasadom i procedurom zapewniamy pełne bezpieczeństwo badań z podaniem środka cieniującego (kontrastującego),
- zapewniamy krótkie terminy oczekiwania na badanie,
- jesteśmy największym w Polsce świadczeniodawcą w zakresie diagnostyki obrazowej chorób piersi (posiadamy flotę mammobusów i pracownie stacjonarne).
Najczęściej zadawane pytania
Densytometria nie wymaga specjalnego przygotowania. Zalecane jest aby dobę przed badaniem nie przyjmować suplementów diety z wapniem.
Densytometria jest badaniem szybkim i bezbolesnym. Przeprowadzane jest w pozycji leżącej, nie wymaga rozbierania się. Trwa od kilku do kilkunastu minut.
Nasi lekarze znajdą dla Ciebie właściwe rozwiązanie: postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne, uwzględniające wszechstronną ocenę możliwości występowania osteoporozy oraz kompleksową diagnostykę wraz z wyborem właściwego sposobu leczenia. Na postępowanie terapeutyczne składa się przede wszystkim leczenie farmakologiczne oraz postępowanie rehabilitacyjne, a także zmiana trybu życia i nawyków żywieniowych.
Nie, badanie nie wymaga skierowania.
Czas oczekiwania na opis badania to ok. 5 dni roboczych.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do densytometrii jest ciąża.
Badania nie powinno się wykonywać w ciągu dwóch dni po podaniu środka kontrastowego (np. po tomografii komputerowej z kontrastem).
Duże zmiany zwyrodnieniowe, złamania lub materiał obcy (np. proteza biodra) w miejscu badania uniemożliwiają interpretację wyniku, dlatego wybiera się wówczas inną lokalizację.
Tak, można upoważnić inną osobę do odbioru wyników badań. Oświadczenie należy złożyć osobiście w rejestracji.