DermatoskopiaDermatoskopia, czyli znamiona barwnikowe pod mikroskopem

Dermatoskopia to podstawowe badanie w procesie diagnozowania zmian skórnych. Polega na ocenie pod specjalnym urządzeniem – dermatoskopem - architektury i układu barwnika. Dzięki tej diagnostyce lekarz może bezinwazyjnie rozpoznać wczesne zmiany nowotworowe od zmian łagodnych, a dzięki temu zaplanować indywidualne zalecenia. Badanie dermatoskopowe zmian skórnych powinno być rutynowo wykonywane 1 raz w roku.

Dermatoskopia to:

  • ocena dermatoskopowa znamion melanocytowych,
  • diagnostyka zmian barwnikowych,
  • wczesna profilaktyka nowotworów skóry.

Zmiany, które należy badać regularnie dermatoskopem:

  • znamiona melanocytowe,
  • piegi,
  • znamiona wrodzone,
  • nowo powstające zmiany skórne.
Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Najczęściej zadawane pytania

Badanie dermatoskopowe należy wykonywać co najmniej raz w roku, jako badanie profilaktyczne. Obecnie na całym świecie obserwuje się wzrost zachorowalność na nowotwory skóry dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie wszelkich zmian skórnych.

Pamiętaj, że niezależnie od badania dermatoskopowego nie należy korzystać z solariów, a także nadmiernej ekspozycji na słońce bez stosownego zabezpieczenia filtrami przeciwsłonecznymi. Uważa się, że jednym z istotnych czynników karcinogennych są oparzenia słoneczne.
Nadmierna ekspozycja powoduje też szybsze fotostarzenia, co zgubnie wpływa na naszą urodę.

Niebezpieczne znamiona melacytowe mają wiele cech, które mogą zwrócić twoją szczególną uwagę. Cechy te określane są za pomocą kryteriów ABCDE:
A – asymetria znamienia melanocytowego,
B – nierówne, czasem zatarte granice zmiany skórnej,
C – zmiana koloru lub jego wielobarwność lub niejednolity kolor,
D – powiększanie się zmiany i jej duży rozmiar > 6 mm,
E – ewolucja, czyli zmiany jakie się dokonują w obrębie znamienia.

Poradnik

Pieprzyki (znamiona barwnikowe) na skórze - rodzaje znamion skórnych

Pieprzyki na ogół są niegroźne, jednak ich prawidłowe rozpoznanie umożliwia wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych skóry. Kwestia ta jest istotna, gdyż problem nie jest jednostkowy. W Polsce rocznie odnotowuje się 50 000 nowych zachorowań na złośliwy nowotwór skóry. Z tego 3 000 to dobrze znany większości czerniak. Warto więc poznać rodzaje znamion skórnych.

Rodzaje brodawek - właściwości oraz ich usuwanie

Brodawki skórne są na ogół efektem klinicznym wirusa HPV (ang. human papilloma virus), Dotychczas odkryto ponad 100 różnych jego typów. Każdy charakteryzuje się inną strukturą, objawami oraz ryzykiem transformacji nowotworowej. Łagodne objawy HPV pojawiają się zazwyczaj w postaci niegroźnych grudkowych zmian skórnych. Jednak z czasem mogą one przerodzić się w złośliwy nowotwór. W związku z tym warto dbać o odpowiednią profilaktykę i dowiedzieć się, jak postępować z różnego rodzaju brodawkami.

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak