Diagnostyka kobiecaPrzyczyny niepłodności kobiecej

Główną przyczyną niepłodności kobiet jest coraz późniejsza decyzja o zajściu w ciążę. Najlepszy czas na zajście w ciążę to wiek między 20-25 rokiem życia. Obecnie średnia wieku kobiety rodzącej pierwsze dziecko, wynosi 26 lat, a coraz więcej par decyduje się na potomstwo, dopiero po 30 roku życia. Duże znaczenie ma również styl życia — dłuższy czas pracy, charakter pracy, nałogi, spożywane w żywności konserwanty, antybiotyki i hormony.

Najczęstsze przyczyny niepłodności kobiet:

 • przedwczesne wygasanie czynności jajników
 • endometrioza
 • niepłodność idiopatyczna (dotyczy 28% par, których wyniki badań diagnostycznych są prawidłowe, a mimo to nie mogą zajść w ciążę)
 • zaburzenia owulacji
 • niedrożność lub uszkodzenie jajowodów
 • przebyte operacje ginekologiczne
 • wady w obrębie jamy macicy
 • problem z donoszeniem ciąży
 • czynnik szyjkowy

Kiedy należy rozpocząć diagnostykę?

O niepłodności mówimy, gdy po roku regularnego współżycia, bez stosowania środków antykoncepcyjnych, kobieta nie zachodzi w ciążę. Po tym okresie, kobieta powinna zgłosić się do lekarza ginekologa zajmującego się problemem niepłodności, jeśli jej wiek nie przekracza 35 lat. Po pół roku bezskutecznych starań o dziecko, rozpocząć diagnostykę powinna kobieta:

 • po 35. roku życia
 • z problemem endometriozy
 • po operacjach ginekologicznych
 • z AMH poniżej 1,5 ng/ml

Należy pamiętać, że część badań jest zależnych od faz cyklu kobiety i można je wykonać tylko raz w miesiącu, dlatego należy zgłosić się do lekarza jak najszybciej.

Diagnostyka płodności kobiet - badania

Ocena płodności kobiety to przede wszystkim oznaczenie stężenia hormonów płciowych oraz rezerwy jajnikowej AMH. To również badanie ginekologiczne, uzupełnione o badanie utrasonograficzne (USG) narządu rodnego oraz ocenę owulacji (monitoring cyklu). Niektóre badania są uzależnione od cyklu, więc nie warto odkładać ich wykonania w czasie.

Dostępne w naszej klinice metody diagnostyki to:

Diagnostyka płodności kobiet - specjaliści

Ginekolog

Ginekolog specjalista leczenia płodności jest pierwszym lekarzem, do którego każda kobieta mająca problem z zajściem w ciążę powinna się zgłosić. Na wizycie lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, wykona badanie ginekologiczne oraz badanie ultrasonograficzne (USG) transwaginalne. W celu diagnostyki lekarz na pierwszej wizycie może wykonać cytologię, badanie mikrobiologiczne oraz zleci pozostałe badania m.in hormonalne, na podstawie których zaplanuje leczenie.

Endokrynolog

Konsultacje z lekarzem endokrynologiem są bardzo ważne na etapie ustalenia przyczyn niepłodności. Endokrynolog zleci wykonanie badań hormonalnych z krwi oraz zinterpretuje wyniki i zaplanuje dalsze leczenie. Nasz endokrynolog jest Członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE), łączy endokrynologię z leczeniem niepłodności.

Genetyk

Ustalenie genetycznych problemów zajścia w ciążę oraz przyczyn samoistnych poronień pozwala zminimalizować ryzyko niepowodzeń procedur leczenia. W trosce o przyszłe potomstwo, genetyk zleci badania sprawdzające rodzinne obciążenie chorobami. Naszego genetyka wyróżnia naukowa pasja i wyjątkowa empatia – to właśnie jego ciepły charakter sprawia, że jest bardzo lubiany przez swoich pacjentów.

Psycholog

Wsparcie psychologa w procesie leczenia niepłodności ma kluczowy wpływ na prawidłowe działanie organizmu. U kobiety mózg pełni nadrzędną rolę w sterowaniu zmianami w funkcjonowaniu jajników i macicy. Dlatego stres spowodowany niemożnością zajścia w ciążę, sytuacją rodzinną lub warunkami pracy ma ogromny wpływ na płodność i może być przyczyną braku ciąży. Korzystając z wiedzy i doświadczenia naszego psychologa w skuteczny sposób nauczysz się radzić sobie z emocjami towarzyszącymi leczeniu niepłodności.

Dietetyk

Prawidłowa masa ciała oraz zdrowe nawyki żywieniowe pozytywnie wpływają na płodność. Nasz dietetyk stworzy plan żywienia dopasowany indywidualnie do potrzeb kobiety, uwzględniając stan jej zdrowia, tryb życia i preferencje żywieniowe.

Do dyspozycji Naszych Pacjentek jest Koordynator Kliniki Płodności, który odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości niezależnie od umówionej wizyty z lekarzem. Umów spotkanie z Koordynatorem osobiście w Rejestracji lub telefonicznie 42 254 64 02.

Prowadzone przez nas standardy diagnostyki i leczenia są zgodne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu (PTMR) oraz Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE).

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Najczęściej zadawane pytania

Starania o dziecko to wspólna droga kobiety i mężczyzny dlatego aby na pierwszą wizytę przyjść wspólnie. Dzięki temu lekarz może przeprowadzić dokładny wywiad medyczny i osobisty oraz zlecić badania obojga partnetów.

W trakcie wizyty lekarz przeprowadza wywiad medyczny, wykonuje badanie ginekologiczne oraz badanie USG. W celu diagnostyki przyczyn niepłodności lekarz może zlecić badania laboratoryjne lub badania obrazowe:

 • badania laboratoryjne,
 • badania nasienia,
 • badania USG,
 • ocena drożności jajowodów.

Może również zostać zlecona konsultacja u lekarza specjalisty z zakresu: endokrynologii, andrologii, urologii.

Dowiedz się więcej o przebiegu pierwszej wizyty u specjalisty leczenia niepłodności tutaj.

Niepłodność wtórna, bo o takiej mowa w tym przypadku, może być spowodowana między innymi wiekiem kobiety, zaburzeniami hormonalnymi, schorzeniami układu rodnego, obniżeniem parametrów nasienia, czynnikami immunologicznymi lub innymi czynnikami. 

Najlepiej umówić się na wizytę ze specjalistą leczenia niepłodności.

Dla takich Par przygotowaliśmy pakiet Naturalne zajście w ciążę. Jest on skierowany do:

 1. Par, które chcą świadomie rozpocząć starania o dziecko.
 2. Par, które w tej chwili nie planują potomstwa ale chcą świadomie je zaplanować w dalszej przyszłości.
 3. Kobiet, które chcą mieć pewność, że nie ma przeszkód w ich staraniach o ciążę.

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak