Diagnostyka męskaDiagnostyka płodności mężczyzn rozpoczyna się od badania nasienia. Dalszą, szczegółową ocenę stanu zdrowia pacjenta uzależnia się od uzyskanych wyników podstawowych analiz. W celu uzyskania konkretnych informacji zachęcamy do podjęcia kontaktu ze specjalistą, który może zlecić jedno lub kilka badań z listy. Dowiedz się, jak zbadać płodność mężczyzny i gdzie można zrobić badania.

Przyczyny niepłodności męskiej

Coraz częściej przyczynę niepowodzenia zajścia w ciążę diagnozuje się u panów na podstawie badania płodności mężczyzn. Wśród par szukających pomocy, problem w ok. 30% znajduje się po stronie męskiej, a w ok. 30% po stronie kobiecej. W pozostałych przypadkach niepłodność dotyczy równolegle kobiety i mężczyzny (problem u obojga partnerów).

W większości przypadków przyczyny męskiej niepłodności są często niezależne od partnera i tak banalne, że nawet niezauważalne.

Do częstych przyczyn niepłodności męskiej zaliczają się:

 • stres,
 • otyłość,
 • niedowaga,
 • stosowanie leków antydepresyjnych,
 • palenie papierosów,
 • praca siedząca,
 • noszenie zbyt obcisłego ubrania,
 • stosowanie sterydów anabolicznych,
 • spożywanie produktów bogatych w kofeinę.

Kiedy należy rozpocząć diagnostykę?

Diagnostyka zaburzeń niepłodności powinna obejmować zawsze badania u obojga partnerów i przebiegać w tym samym czasie. Jest to niezwykle ważne w postawienia prawidłowej diagnozy. Zaleca się wykonanie badań po roku regularnych starań lub po pół roku u par powyżej 35. roku życia. Badania u partnerki są zależne od miesięcznego cyklu i często trzeba je przesunąć w czasie nawet o miesiąc. Partner również musi się przygotować do badań nasienia, aby mieć pewność co do poprawności wyników. Wszystkie badania płodności u mężczyzn wykonywane są na miejscu w naszej klinice, dzięki temu skraca się czas ich wykonania.

Diagnostyka płodności męskiej – badania

Podstawą diagnostyki niepłodności męskiej są badania nasienia. Gdzie zbadać płodność mężczyzny? W Salve Medica stworzyliśmy miejsce zapewniające poczucie anonimowości oraz intymności. Pokoje do oddawania nasienia zostały oddzielone akustyczną śluzą, zapewniając komfort i spokój. Bezpośrednio sąsiadujące z nimi laboratorium seminologiczne gwarantuje profesjonalne i bezpieczne wykonywanie badań nasienia oraz intymność.

W laboratorium seminologicznym pracuje zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Nasi specjaliści czuwają nad całym procesem badań nasienia, analizują i weryfikują ich wyniki.

Badania nasienia dostępne w Naszej Klinice:

 • badania ogólne nasienia/komputerowe CASA,
 • SCD - badanie fragmentacji DNA plemnika,
 • test swim-up,
 • test HBA (wiązania plemników z hialuronianem),
 • posiew nasienia z antybiogramem,
 • MAR test,
 • ocena stopnia uszkodzenia genetycznego plemników DFI.

Czytaj więcej na temat badań nasienia dostępnych w Klinice Płodności Salve Medica.

Jakie zabiegi diagnostyczne wykonać?

W niektórych przypadkach lekarze androlodzy wykonują także konkretne zabiegi celem dalszej diagnostyki oraz pozyskania plemników:

 • badanie ultrasonograficzne jąder (USG jąder),
 • biopsja jąder,
 • microTESE (biopsja jąder i pobranie plemników pod kontrolą mikroskopu operacyjnego).

  Diagnostyka płodności męskiej – specjaliści

  Nasi lekarze od płodności mężczyzn specjalizują się w zaburzeniach andrologicznych, urologicznych i seksuologicznych: niepłodności męskiej, zaburzeniach seksualnych (np. zaburzenia erekcji, ejakulacji, rehabilitacja prącia i erekcji po zabiegach).

  Androlog

  Androlog na podstawie wywiadu lekarskiego, wyników badań nasienia i pozostałej diagnostyki zdiagnozuje przyczynę problemu niepłodności oraz zaplanuje leczenie. W Klinice znajduje się szpital specjalistyczny, dzięki któremu cały proces leczenia, nawet wysokospecjalistyczne zabiegi jak microTESE (biopsja jąder i pobranie plemników pod kontrolą mikroskopu operacyjnego), wykonywane są na miejscu.

  Psycholog

  Problem niepłodności jest dla mężczyzn krępującym oraz stresującym przeżyciem, choć starają się tego po sobie nie pokazywać. Dodatkowo wspierają w tej trudnej drodze swoje partnerki. Pomoc psychologa w uporaniu się ze stresem i trudnymi emocjami jest nieoceniona i zalecana od samego początku leczenia.

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Najczęściej zadawane pytania

Badanie nasienia to podstawowe badanie w kierunku diagnostyki niepłodności. SPRAWDŹ RODZAJE BADAŃ DOSTĘPNYCH W SALVE MEDICA.

Badanie ogólne nasienia obejmuje ocenę makroskopową (objętość, pH, kolor, lepkość, upłynnienie) i mikroskopową (koncentrację, ruchliwość, żywotność i morfologię plemników oraz obecność komórek okrągłych).

W rozszerzonych badaniach nasienia/plemników oceniane są między innymi pod kątem: budowy, zdolności poruszania się pomiędzy różnymi środowiskami, określenie potencjału plemników do zapłodnienia, stopnia uszkodzenia genetycznego plemników (DFI), obecności bakterii w próbce, stresu oksydacyjnego, ilości fruktozy w nasieniu i wielu innych.

Badanie nasienia jest podstawowym badaniem w kierunku diagnostyki przyczyn problemów z zajściem w ciążę.

Powinno być wykonane jeżeli para bezskutecznie stara się o ciążę od ponad roku (jeżeli kobieta ma mniej niż 35 lat) lub przez pół roku (jeżeli kobieta skończyła 35 lat).

Jak przygotować się do badania nasienia?

Właściwie przygotowanie do badania nasienia ma bezpośredni wpływ na wiarygodność otrzymanego wyniku. Pozwala to na wykonanie prawidłowego odczytu oraz oceny parametrów nasienia:

 • przynajmniej tydzień przed badaniem należy prowadzić zdrowszy tryb życia, odstawić lub ograniczyć używki, takie jak alkohol czy papierosy,
 • przed badaniem zaleca się zachowanie abstynencji seksualnej od 2 do 7 dni (nie można współżyć lub masturbować się).

Materiał może być pobrany w warunkach domowych. Jednak gdzie zrobić badanie nasienia? Należy zgłosić się najpierw do naszego embriologa lub seminologa, który przekaże dokładne informacje, jak właściwie się do tego przygotować. Bardzo ważne jest przestrzeganie tych zaleceń, aby badanie dało wiarygodny wynik.

Podczas oddawania nasienia Pacjent ma zapewniony odpowiedni poziom intymności i komfortu w specjalnie przygotowanym pokoju do oddania nasienia. Wytrysk nasienia następuje poprzez masturbuję do otrzymanego wcześniej pojemnika.

Laboratorium seminologiczne sąsiaduje z pokojem, oddzielone jest akustyczną ścianą. Pomiędzy pomieszczeniami znajduje się okienko, które umożliwia bezkontaktowe przekazanie próbki.

Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ badania mężczyzn na płodność powinny być wykonane nie później niż 30 minut od momentu oddania materiału, w warunkach stałej temperatury.

Opinie o Salve Medica

Wcześniej słysząc onkolog drżałam że strachu, dziś - wiem że to człowiek który chce mi pomóc. Dzięki profesorowi Zadrożnemu poczułam się nie tylko jako pacjentka, ale przede wszystkim otoczona opieką młoda kobieta. Z całego serca polecam klinikę.

Gabrysia Majczak

Badanie urodynamiczne przeprowadzone w cudownej atmosferze. Mimo obaw i początkowemu stresowi czułam się zaopiekowana. Pan dr Szlaga, miły, empatyczny, wszystko dokładnie wyjaśnił, odpowiedział na każde pytanie. Pani Beata-asystująca w czasie badania, od samego wejścia do gabinetu starała się zminimalizować stres i otoczyć opieką. Polecam ten team

Żaneta Klimowicz

Korzystałem z usług kliniki przy okazji tomografu komputerowego oraz wizyty z synem u okulisty. Zawsze byłem zadowolony z jakości usług. Wizyty umawianie są na konkretne godziny, więc nie trzeba zazwyczaj czekać długo w kolejce, jest czysto i schludnie. Wnętrza są przyjemne dla oka, nowoczesne i funkcjonalne. Jedyny drobny minus, że przy rejestracji zawsze są kolejki, na szczęście bardzo szybko obsługiwane.

Wordlord

Daje 5 a nawet i więcej ⭐Pani doktor Jamroz-Brzeska (Alergolog) uratowała mnie lekami po wstrząsie anafilaktycznym. Jestem bardzo wdzięczna za to , że mogłam tego samego dnia na cito się dostać do lekarza. Do tego Pani doktor wspaniała osoba, mega empatyczna, wyrozumiała. Bardzo wnikliwie przeprowadziła wywiad lekarski, dzięki czemu mogła dobrze dobrać leki. Jestem Mega wdzięczna. Życzę powodzenia i dalszych sukcesów. Życzę Wszystkiego dobrego w nowym roku. Pozdrawiam Sylwia - pacjentka z Kutna

Sylwia z Kutna

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko