Diagnostyka męska
Przyczyny niepłodności męskiej
Coraz częściej przyczynę niepowodzenia zajścia w ciążę diagnozuje się u panów. Wśród par szukających pomocy, problem w ok 30% znajduje się po stronie męskiej, a w ok 30% po stronie kobiecej. W pozostałych przypadkach niepłodność dotyczy równolegle kobiety i mężczyzny (problem u obojga partnerów).
W większości przypadków przyczyny męskiej niepłodności są często niezależne od partnera i tak banalne, że nawet niezauważalne. Przebyte, niewyleczone infekcje, choroby typu świnka, przewlekłe choroby tarczycy, nowotwory czy wreszcie obciążenie genetyczne mają znaczny wpływ na jakość nasienia.
Pozostałe przyczyny niepłodności męskiej:
- stres,
- otyłość,
- niedowaga,
- stosowanie leków antydepresyjnych,
- palenie papierosów,
- praca siedząca,
- noszenie zbyt obcisłego ubrania,
- stosowanie sterydów anabolicznych,
- spożywanie produktów bogatych w kofeinę.
Kiedy należy rozpocząć diagnostykę
Diagnostyka niepłodności powinna obejmować zawsze badania u obojga partnerów i przebiegać w tym samym czasie. Jest to niezwykle ważne w postawienia prawidłowej diagnozy. Nie należy zwlekać z rozpoczęciem diagnostyki. Badania u partnerki są zależne od miesięcznego cyklu i często trzeba je przesunąć w czasie nawet o miesiąc. Partner również musi się przygotować do badań nasienia, aby mieć pewność co do poprawności wyników. Wszystkie badania diagnostyczne wykonywane są na miejscu w naszej klinice, dzięki temu skraca się czas ich wykonania.
Diagnostyka płodności męskiej - badania
Podstawą diagnostyki niepłodności męskiej są badania nasienia. W Salve Medica stworzyliśmy miejsce zapewniające poczucie anonimowości oraz intymności. Dla Pacjentów z problemem płodności mamy oddzielny Punkt Obsługi Pacjenta. Pokoje do oddawania nasienia zostały oddzielone akustyczną śluzą, zapewniając komfort i spokój. Bezpośrednio sąsiadujące z nimi laboratorium seminologiczne gwarantuje profesjonalne i bezpieczne wykonywanie badań oraz intymność.
W laboratorium seminologicznym pracuje zespół doświadczonych specjalistów, którzy również pracują na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Nasi specjaliści czuwają nad całym procesem badań nasienia, analizują i weryfikują ich wyniki.
Badania nasienia dostępne w Naszej Klinice:
- badania ogólne nasienia/komputerowe CASA,
- badanie chromatyny plemnikowej,
- test swim-up,
- test HBA (wiązania plemników z hialuronianem),
- badanie fruktozy w plazmie nasienia,
- posiew nasienia z antybiogramem,
- MAR test,
- badanie potencjału oksydo-redukcyjnego, badanie α-glukozydazy obojętnej (NAG) w plazmie nasienia,
- ocena stopnia uszkodzenia genetycznego plemników DFI.
Czytaj więcej na temat badań nasienia dostępnych w Klinice Płodności Salve Medica.
Jakie badania nasienia wykonać?
Jakie badania hormonalne u mężczyzn warto wykonać przy diagnozowaniu przyczyn niepłodności męskiej?
Pozostałe zabiegi wykonywane przez naszych lekarzy andrologów, celem dalszej diagnostyki oraz pozyskania plemników:
- badanie ultrasonograficzne jąder (USG jąder),
- biopsja jąder,
- microTESE (biopsja jąder i pobranie plemników pod kontrolą mikroskopu operacyjnego).
Diagnostyka płodności męskiej - specjaliści
Androlog
Nasi lekarze specjalizują się w zaburzeniach andrologicznych, urologicznych i seksuologicznych: niepłodności męskiej, zaburzeniach seksualnych (np. zaburzenia erekcji, ejakulacji, rehabilitacja prącia i erekcji po zabiegach). Androlog na podstawie wyników badań nasienia oraz wywiadu lekarskiego zdiagnozuje przyczynę problemu niepłodności oraz zaplanuje leczenie. W Klinice znajduje się szpital specjalistyczny, dzięki któremu cały proces leczenia, nawet wysokospecjalistyczne zabiegi jak microTESE (biopsja jąder i pobranie plemników pod kontrolą mikroskopu operacyjnego), wykonywane są na miejscu.
Psycholog
Problem niepłodność jest dla mężczyzn krępującym oraz stresującym przeżyciem, choć starają się tego po sobie nie pokazywać. Dodatkowo wspierają w tej trudniej drodze swoje partnerki. Pomoc psychologa w uporaniu się ze stresem i trudnymi emocjami jest nieoceniona i zalecana od samego początku procesu diagnostyki i leczenia.
Nasz zespół
Najczęściej zadawane pytania
Badanie nasienia to podstawowe badanie w kierunku diagnostyki niepłodności. Sprawdź rodzaje badan dostępnych w Salve Medica.
Badanie ogólne nasienia obejmuje ocenę makroskopową (objętość, pH, kolor, lepkość, upłynnienie) i mikroskopową (koncentrację, ruchliwość, żywotność i morfologię plemników oraz obecność komórek okrągłych).
W rozszerzonych badaniach nasienia plemników/nasienia oceniane są między innymi pod kątem: budowy, zdolności poruszania się pomiędzy różnymi środowiskami, określenie potencjału plemników do zapłodnienia, stopnia uszkodzenia genetycznego plemników (DFI), obecności bakterii w próbce, stresu oksydacyjnego, ilości fruktozy w nasieniu i wielu innych.
Badanie nasienia jest podstawowym badaniem w kierunku diagnostyki przyczyn problemów z zajściem w ciążę.
Powinno być wykonane jeżeli para bezskutecznie stara się o ciążę od ponad roku (jeżeli kobieta ma mniej niż 35 lat) lub przez pół roku (jeżeli kobieta skończyła 35 lat).
Właściwie przygotowanie do badania ma bezpośredni wpływ na wiarygodność otrzymaniego wyniku. Pozwala to na wykonanie prawidłowego odczytu oraz oceny parametrów nasienia:
- przynajmniej tydzień przed badaniem należy prowadzić zdrowszy tryb życia, odstawić lub ograniczyć używki takie jak alkohol czy papierosy,
- przed badaniem zaleca się zachowanie abstynencji seksualnej od 2 do 5 dni (nie można współżyć lub masturbować się).
Materiał może być pobrany w warunkach domowych. Należy zgłosić się najpierw do naszego embriologa lub seminologa, który przekaże dokładne informacje jak właściwie się do tego przygotować. Bardzo ważne jest przestrzeganie tych zaleceń, aby badanie dało wiarygodny wynik.
Podczas oddawania nasienia Pacjent ma zapewniony odpowiedni poziom intymności i komfortu w specjalnie przygotowanym pokoju do oddania nasienia. Wytrysk nasienia następuje poprzez masturbuję do otrzymanego wcześniej pojemnika.
Laboratorium seminologiczne sąsiaduje z pokojem, oddzielone jest akustyczną ścianą. Pomiędzy pomieszczeniami znajduje się okienko które umożliwia bezkontaktowe przekazanie próbki.
Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ badania powinny być wykonane na świeżym materiale, nie później niż 30 minut od momentu oddania, w warunkach stałej temperatury.