Diagnostyka męskaPrzyczyny niepłodności męskiej

Coraz częściej przyczynę niepowodzenia zajścia w ciążę diagnozuje się u panów. Wśród par szukających pomocy, problem w ok 30% znajduje się po stronie męskiej, a w ok 30% po stronie kobiecej. W pozostałych przypadkach niepłodność dotyczy równolegle kobiety i mężczyzny (problem u obojga partnerów).

W większości przypadków przyczyny męskiej niepłodności są często niezależne od partnera i tak banalne, że nawet niezauważalne. Przebyte, niewyleczone infekcje, choroby typu świnka, przewlekłe choroby tarczycy, nowotwory czy wreszcie obciążenie genetyczne mają znaczny wpływ na jakość nasienia.

Pozostałe przyczyny niepłodności męskiej:

 • stres,
 • otyłość,
 • niedowaga,
 • stosowanie leków antydepresyjnych,
 • palenie papierosów,
 • praca siedząca,
 • noszenie zbyt obcisłego ubrania,
 • stosowanie sterydów anabolicznych,
 • spożywanie produktów bogatych w kofeinę.

Kiedy należy rozpocząć diagnostykę

Diagnostyka niepłodności powinna obejmować zawsze badania u obojga partnerów i przebiegać w tym samym czasie. Jest to niezwykle ważne w postawienia prawidłowej diagnozy. Nie należy zwlekać z rozpoczęciem diagnostyki. Badania u partnerki są zależne od miesięcznego cyklu i często trzeba je przesunąć w czasie nawet o miesiąc. Partner również musi się przygotować do badań nasienia, aby mieć pewność co do poprawności wyników. Wszystkie badania diagnostyczne wykonywane są na miejscu w naszej klinice, dzięki temu skraca się czas ich wykonania.

Diagnostyka płodności męskiej - badania

Podstawą diagnostyki niepłodności męskiej są badania nasienia. W Salve Medica stworzyliśmy miejsce zapewniające poczucie anonimowości oraz intymności. Dla Pacjentów z problemem płodności mamy oddzielny Punkt Obsługi Pacjenta. Pokoje do oddawania nasienia zostały oddzielone akustyczną śluzą, zapewniając komfort i spokój. Bezpośrednio sąsiadujące z nimi laboratorium seminologiczne gwarantuje profesjonalne i bezpieczne wykonywanie badań oraz intymność.

W laboratorium seminologicznym pracuje zespół doświadczonych specjalistów, którzy również pracują na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Nasi specjaliści czuwają nad całym procesem badań nasienia, analizują i weryfikują ich wyniki.

Badania nasienia dostępne w Naszej Klinice:

 • badania ogólne nasienia/komputerowe CASA,
 • badanie chromatyny plemnikowej,
 • test swim-up,
 • test HBA (wiązania plemników z hialuronianem),
 • badanie fruktozy w plazmie nasienia,
 • posiew nasienia z antybiogramem,
 • MAR test,
 • badanie potencjału oksydo-redukcyjnego, badanie α-glukozydazy obojętnej (NAG) w plazmie nasienia,
 • ocena stopnia uszkodzenia genetycznego plemników DFI.

Czytaj więcej na temat badań nasienia dostępnych w Klinice Płodności Salve Medica.

Jakie badania nasienia wykonać?

Jakie badania hormonalne u mężczyzn warto wykonać przy diagnozowaniu przyczyn niepłodności męskiej?

Pozostałe zabiegi wykonywane przez naszych lekarzy andrologów, celem dalszej diagnostyki oraz pozyskania plemników:

 • badanie ultrasonograficzne jąder (USG jąder),
 • biopsja jąder,
 • microTESE (biopsja jąder i pobranie plemników pod kontrolą mikroskopu operacyjnego).

Diagnostyka płodności męskiej - specjaliści

Androlog

Nasi lekarze specjalizują się w zaburzeniach andrologicznych, urologicznych i seksuologicznych: niepłodności męskiej, zaburzeniach seksualnych (np. zaburzenia erekcji, ejakulacji, rehabilitacja prącia i erekcji po zabiegach). Androlog na podstawie wyników badań nasienia oraz wywiadu lekarskiego zdiagnozuje przyczynę problemu niepłodności oraz zaplanuje leczenie. W Klinice znajduje się szpital specjalistyczny, dzięki któremu cały proces leczenia, nawet wysokospecjalistyczne zabiegi jak microTESE (biopsja jąder i pobranie plemników pod kontrolą mikroskopu operacyjnego), wykonywane są na miejscu.

Psycholog

Problem niepłodność jest dla mężczyzn krępującym oraz stresującym przeżyciem, choć starają się tego po sobie nie pokazywać. Dodatkowo wspierają w tej trudniej drodze swoje partnerki. Pomoc psychologa w uporaniu się ze stresem i trudnymi emocjami jest nieoceniona i zalecana od samego początku procesu diagnostyki i leczenia.

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Najczęściej zadawane pytania

Badanie nasienia to podstawowe badanie w kierunku diagnostyki niepłodności. Sprawdź rodzaje badan dostępnych w Salve Medica.

Badanie ogólne nasienia obejmuje ocenę makroskopową (objętość, pH, kolor, lepkość, upłynnienie) i mikroskopową (koncentrację, ruchliwość, żywotność i morfologię plemników oraz obecność komórek okrągłych).

W rozszerzonych badaniach nasienia plemników/nasienia oceniane są między innymi pod kątem: budowy, zdolności poruszania się pomiędzy różnymi środowiskami, określenie potencjału plemników do zapłodnienia, stopnia uszkodzenia genetycznego plemników (DFI), obecności bakterii w próbce, stresu oksydacyjnego, ilości fruktozy w nasieniu i wielu innych.

Badanie nasienia jest podstawowym badaniem w kierunku diagnostyki przyczyn problemów z zajściem w ciążę.

Powinno być wykonane jeżeli para bezskutecznie stara się o ciążę od ponad roku (jeżeli kobieta ma mniej niż 35 lat) lub przez pół roku (jeżeli kobieta skończyła 35 lat).

Właściwie przygotowanie do badania ma bezpośredni wpływ na wiarygodność otrzymaniego wyniku. Pozwala to na wykonanie prawidłowego odczytu oraz oceny parametrów nasienia:

 • przynajmniej tydzień przed badaniem należy prowadzić zdrowszy tryb życia, odstawić lub ograniczyć używki takie jak alkohol czy papierosy,
 • przed badaniem zaleca się zachowanie abstynencji seksualnej od 2 do 5 dni (nie można współżyć lub masturbować się).

Materiał może być pobrany w warunkach domowych. Należy zgłosić się najpierw do naszego embriologa lub seminologa, który przekaże dokładne informacje jak właściwie się do tego przygotować. Bardzo ważne jest przestrzeganie tych zaleceń, aby badanie dało wiarygodny wynik.

Podczas oddawania nasienia Pacjent ma zapewniony odpowiedni poziom intymności i komfortu w specjalnie przygotowanym pokoju do oddania nasienia. Wytrysk nasienia następuje poprzez masturbuję do otrzymanego wcześniej pojemnika.

Laboratorium seminologiczne sąsiaduje z pokojem, oddzielone jest akustyczną ścianą. Pomiędzy pomieszczeniami znajduje się okienko które umożliwia bezkontaktowe przekazanie próbki.

Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ badania powinny być wykonane na świeżym materiale, nie później niż 30 minut od momentu oddania, w warunkach stałej temperatury. 

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak