Mammografia  

Medica mammografiaTo radiologiczna metoda badania piersi, polegająca na wykonaniu dwóch ekspozycji dla każdej z nich. Zastosowanie nowoczesnego sprzętu diagnostycznego sprawia, że dawka promieniowania podczas takiego badania jest bardzo niewielka i zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Ponadto, jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania zmian w piersiach.

Najważniejszą częścią badania jest pozycjonowanie, czyli prawidłowe ułożenie piersi. Badanie mammograficzne wymaga ucisku, dzięki czemu otrzymujemy wysokiej jakości zdjęcia, eliminując wszelkie nieczytelne obrazy spowodowane ruchem. Odpowiedni ucisk piersi zmniejsza również dawkę promieniowania, co daje bezpieczeństwo i minimalizuje narażenie ciała kobiety na skutki uboczne, jakie mogą wystąpić po nadmiernym napromieniowaniu. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku. Ucisk trwa zaledwie kilka sekund. Ważne, aby w tym czasie pozostać bez ruchu. Pozwala to uzyskać po dwa obrazy dla każdej piersi. Powstałe w ten sposób zdjęcia, są analizowane przez specjalistów – lekarzy radiologów.

Mammografia pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,3÷0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Oznacza to, że w badaniu skryningowym – profilaktycznym (kobiety zgłaszające się na badanie nie mają żadnych niepokojących objawów), wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersiach, w bardzo wczesnym etapie, kiedy nie można ich wykryć w procesie samobadania, czy podczas badania palpacyjnego, wykonywanego przez lekarza. Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo cenne i zwiększa szansę wyleczenia choroby, wykrytej we wczesnym stadium rozwoju.

Nawet jeśli badanie wykryje zmianę o charakterze guza, nie musi to oznaczać nowotworu. Spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersiach, niewielki procent okazuje się nowotworem złośliwym.

Kobiety z nieprawidłowym wynikiem mammografii, kierowane są na diagnostykę uzupełniającą: USG piersi i/lub biopsję cienkoigłową i/lub biopsję gruboigłową z badaniami histopatologicznymi. Badania te, są wykonywane bezpłatnie w ramach tego samego programu.

Wczesne wykrycie to podstawa. Choroba nowotworowa nie boli, dlatego tak duże znaczenie ma profilaktyka. Im wcześniej zdiagnozowana zostanie zmiana, tym większe szanse na całkowity powrót do zdrowia.

W pracowniach realizowane są bezpłatne badania dla kobiet w wieku 50-69 lat (badanie przysługuje raz na 24 miesiące). Przed badaniem należy również wypełnić ankietę. Można to zrobić w domu, wystarczy ją pobrać ze strony.

Pobierz ankietę

Wypełnij formularz i zapisz się na mammografię przez internet. Po przesłaniu do nas formularza, skontaktujemy się w celu umówienia terminu badania.

Zapisz się na mammografię online

Każda Pani, która zgłosi się na badanie, a nie kwalifikuje się do programu profilaktycznego, może wykonać mammografię komercyjnie, po okazaniu skierowania. Badanie mammograficzne wskazane jest dla kobiet po 40 roku życia.
W Salve Medica za mammografię można zapłacić kartą płatniczą.

Obejrzyj film o profilaktyce piersi, z udziałem naszego specjalisty dr n. med. Jacka Pytla.

Film opublikowany 12 lutgo 2014 roku.

Najnowocześniejszy sprzęt do mammografii

Posiadamy najnowocześniejsze, cyfrowe mammografy Planmed Clarity. Dowiedz się więcej o funkcjonalnościach naszego sprzętu TUTAJ.

Przygotowanie do badania

Badanie to nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, by łatwo można było rozebrać się do pasa. Przed badaniem nie powinno używać się dezodorantu, talku, balsamu ani kremu. W celu zapewnienia komfortu podczas badania każdej z Pań, w przebieralni można skorzystać z chusteczek odświeżających.

Każda z Pań zgłaszająca się na badanie powinna przynieść zdjęcia mammograficzne z poprzedniego badania, w celu ich porównania z aktualnym wynikiem. Wyjątek stanowi badanie wykonane w naszej pracowni, gdzie archiwizujemy wszystkie badania na serwerach.

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się

Informację o użytkowniku i haśle, znajdziesz w pierwszym mailu potwierdzającym założenie konta od: online@salvemedica.pl

Rejestracji przez internet możesz dokonać rezerwując termin najdalej do 30 dni od daty rejestracji. Jednocześnie informujemy, że cena w dniu wizyty może ulec zmianie.