Embolizacja mięśniaków macicy

Embolizacja to niechirurgiczna, bezpieczna i skuteczna metoda leczenia mięśniaków. Jej efektem jest znaczne zmniejszenie objętości mięśniaków, dzięki zamknięciu drobnych naczyń doprowadzających do nich krew. To najmniej inwazyjna metoda spośród wszystkich metod leczenia mięśniaków. Sam zabieg trwa od 60 minut do 3 godzin, a pobyt w szpitalu w standardowych przypadkach nie powinien trwać dłużej niż dwa dni. Embolizacja nie wymaga cięcia chirurgicznego.

Zalety embolizacji:

 • brak cięcia chirurgicznego, brak szwów, brak blizn,
 • pacjentka podczas zabiegu jest świadoma (brak ryzyka znieczulenia ogólnego), stosowane jest znieczulenie zewnątrzoponowe oraz podawane są leki przeciwbólowe, co minimalizuje dolegliwości bólowe,
 • krótkotrwała hospitalizacja (1-2 doby); zabieg trwa od 60 min do 3 godzin,
 • brak długotrwałej rekonwalescencji - w ciągu kilku dni pacjentka może wrócić do codziennych obowiązków,
 • podczas jednego zabiegu istnieje możliwość leczenia wszystkich zdiagnozowanych mięśniaków,
 • objawy w postaci nieprawidłowych krwawień ustępują zaraz po zabiegu,
 • zabieg nie wiąże się z usunięciem macicy.

Dla kogo jest zabieg embolizacji?

Embolizacja polecana jest kobietom, które chcą w skuteczny i minimalnie inwazyjny sposób pozbyć się uciążliwych dolegliwości związanych z mięśniakami macicy. Zabieg polecany jest kobietom, które nie planują już zachodzić w ciążę.

embolizacja informator

Krok 1: Wizyta kwalifikująca do zabiegu

Przed przystąpieniem do zabiegu pacjentka musi odbyć wizytę kwalifikującą u lekarza ginekologa. Na wizytę warto wziąć ze sobą wyniki następujących badań:

 • cytologia (do 12m-cy),
 • mikrobiologia pochwy (do 12m-cy),
 • histopatologia z jamy macicy (do 6m-cy),
 • USG (do 12m-cy),
 • Rezonans magnetyczny z kontrastem (do 6m-cy),
 • kreatynina (nie starsze niż 7 dni przed RM z kontrastem).

Jeśli nie posiadasz aktualnych wyników badań, lekarz podczas wizyty wyda Ci odpowiednie skierowania.
Od ginekologa otrzymasz pełną informację na temat embolizacji mięśniaków, przeciwwskazań oraz przygotowania do zabiegu.
Jeśli zostaniesz zakwalifikowana do zabiegu, zadzwonimy do Ciebie kilka dni później, by poinformować o planowanym terminie embolizacji. Przypomnimy raz jeszcze o badaniach, które musisz wykonać przed zabiegiem. W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z Koordynatorem Oddziału.

Zapisz się:

Dowiedz się więcej:

Nasz zespół
lek. spec.
Linia
Ginekologia, Położnictwo, Ginekologia Estetyczna

Krok 2: Embolizacja

Pamiętaj, żeby w dniu zabiegu przyjechać do Salve Medica wcześniej. Spotkasz się z lekarzem wykonującym embolizację oraz anestezjologiem, którzy sprawdzą Twój stan zdrowia oraz wyniki badań.

Poprosimy Cię także o dopełnienie formalności – podpisanie zgody na embolizację oraz opłacenie ampułek do zabiegu. W dniu zabiegu musisz być na czczo (nie jedz i nie pij).

Sam zabieg może potrwać od 1 do 3 godzin i odbywa się w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Znieczulenie jest wykonywane w pozycji siedzącej. Podczas zakładania znieczulenia należy wygiąć plecy w tzw. koci grzbiet. Miejsce wkłucia zostanie zdezynfekowane. Środek znieczulający wstrzykuje się do przestrzeni zewnątrzoponowej (w kręgosłupie) przez cienki cewnik. Podczas zabiegu i po nim przez cewnik podawane są leki, co powoduje, że nie odczuwasz bólu.

Lekarz, przystępując do embolizacji, nakłuje tętnicę i wprowadzi do niej cewnik - giętką, plastikową rurkę o średnicy ok. 1,2 mm. Przez nią podaje środek tzw. kontrast. Poczujesz ciepło rozchodzące się w jamie brzusznej, co jest normalną reakcją. Dzięki kontrastowi dobrze widać tętnicę na monitorze.

Cewnik wprowadza się dalej – do dwóch tętnic macicznych i przez nie podaje tzw. preparat embolizacyjny. W efekcie te naczynia się zamykają. Po zabiegu lekarz usuwa cewnik, uciska miejsce nakłucia i zakłada na trzy godziny opatrunek uciskowy. Po zabiegu przez 3-4 godzin nie wolno wstawać, siadać ani zginać prawej nogi.

Krok 3: Hospitalizacja

Pić i jeść możesz już 3-4 godziny po zabiegu. Jeśli Twój stan zdrowia na to pozwoli, otrzymasz wypis kolejnego dnia, wieczorem lub w dniu następnym. Najlepiej będzie, jeśli ktoś odbierze Cię ze szpitala – nie powinnaś prowadzić samochodu.

Przez 1-3 dni po zabiegu może występować niewielkie plamienie, a pierwsza miesiączka bywa przyspieszona. Przez miesiąc może się utrzymywać podwyższona temperatura lub lekki ból w podbrzuszu (pomogą środki przeciwbólowe dostępne bez recepty).

Krok 4: Wizyta kontrolna po 3 miesiącu

Podczas wizyty lekarz upewni się, czy rekonwalescencja przebiega prawidłowo. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości, warto je skonsultować ze specjalistą.

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak