Inseminacja

Opis usługi

Inseminacja to najprostsza z technik wspomaganego rozrodu. W trakcie zabiegu wybrane i odpowiednio przygotowane nasienie, jest podawane bezpośrednio do jamy macicy. Pozwala to na ominięcie bariery śluzu szyjkowego, w którym znajdujące się czynniki, mogą powodować uszkadzanie plemników. Inseminacja może być wykonywana w cyklu naturalnym lub po wcześniejszej stymulacji jajeczkowania. Wykonuje się ją nasieniem partnera lub nasieniem anonimowego dawcy.

Do wykonania badania konieczna jest wcześniejsza wizyta u lekarza specjalisty z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności.

Jak przebiega przygotowanie pacjentki do inseminacji

Przygotowanie do inseminacji rozpoczyna się najczęściej w 2-3 dniu przed spodziewaną miesiączką. W trakcie wizyty lekarz udzieli Ci  informacji, na temat leków potrzebnych do stymulacji owulacji (mają one spowodować wzrost pęcherzyka/ów, w których znajdują się komórki jajowe). Wykona również badanie ginekologiczne i badanie ultrasonograficzne USG.

W 9-10 dniu cyklu (licząc od 1 dnia miesiączki) lub według zaleceń lekarza zgłoś się na badanie USG celem oceny wzrostu pęcherzyków Graafa, w których znajdują się komórki jajowe. Badanie USG powtarzane jest co drugi dzień by wybrać odpowiedni moment inseminacji. Owulacja jest dodatkowo stymulowana przez podanie zastrzyku, który Pacjentka wykonuje sama w domu. Lekarz zaplanuje godzinę podania leku, oraz umówi parę na zabieg o dogodnej godzinie w odpowiednim dniu.

Jak przebiega zabieg inseminacji

Po 34-40 godzinach od zastrzyku zgłoś się na inseminację, ustalając termin wcześniej z lekarzem prowadzącym. Na zabieg przyjdź z partnerem, zarezerwujcie sobie 2-3 godziny.

Inseminacja odbywa się w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym. Polega ona na podaniu cienkim cewnikiem, przygotowanego wcześniej nasienia bezpośrednio do jamy macicy. Zabieg ten jest bezbolesny. Inseminację poprzedza badania ultrasonograficzne USG wykonywane w celu potwierdzenia czy owulacja dokonała się oraz oceny grubości endometrium.

W przypadku kiedy pęcherzyk Graafa nie pęknie, mimo indukcji owulacji, nadal można wykonać inseminację. Plemniki przeżywają kilkadziesiąt godzin w drogach rodnych i ciągle jest szansa na zapłodnienie. Natomiast może zajść konieczność ponownego zgłoszenia się na badanie ultrasonograficzne USG (w ciągu 24-48 godzin po zabiegu inseminacji), celem potwierdzenia odbycia się owulacji.

Jakie są zalecenia po zabiegu inseminacji

Po wyjściu od lekarza należy pozostać w poradni jeszcze przez ok. 30 minut.

Po wykonanej inseminacji rozpocznij stosowanie zaleconego leku z progesteronem. Stosuj go do czasu potwierdzenia ciąży badaniem miana βHCG z krwi w 14 dniu od inseminacji.

Nie przerywaj zażywania leku nawet jeżeli, wystąpi krwawienie z dróg rodnych. W takiej sytuacji należy powtórzyć wynik βHCG i zgłosić się do lekarza. W przypadku braku miesiączki zgłoś się do lekarza, nie wcześniej niż w 7-10 dniu od przewidywanego terminu miesiączki, która nie wystąpiła.

Po wykonanej inseminacji, do terminu miesiączki nie należy:

  • brać gorących kąpieli,
  • intensywnie opalać się,
  • uprawiać ekstremalnych sportów i unikać nadmiernego wysiłku,
  • wykonywać w tym czasie badań RTG.

Nie ma przeciwwskazań do współżycia płciowego.

Przebieg inseminacji IUI i przygotowanie do niej może ulegać niewielkim modyfikacjom, zgodnie ze wskazaniami lekarza prowadzącego lub z powodu wykorzystania nasienia anonimowego dawcy.

Przygotuj się

Przed zabiegiem

Umów się na wizytę z lekarzem i postępuj zgodnie z jego zaleceniami (procedura opisana jest powyżej).

Przez 3-5 dni przed zabiegiem powstrzymają się od jakiejkolwiek aktywności seksualnej.

W dniu zabiegu

Na wizytę do lekarza zabierz ze sobą wyniki aktualnych badań diagnostycznych.

W celu rejestracji zabierz dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Cennik

Najczęściej zadawane pytania

Zabieg wraz z przygotowaniem trwa około 2 godzin. Po zabiegu powinnaś pozostać w klinice jeszcze około 30 minut.

Zabieg inseminacji jest bezbolesny. Ze względu na trudność wprowadzenia cewnika, sporadycznie może zaistnieć konieczność uchwycenia szyjki macicy kleszczykami. Może to wywołać niewielki ból lub niewielkie krwawienia przez kilka godzin po zabiegu, które samoistnie ustąpi.

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Opinie o Salve Medica

Wcześniej słysząc onkolog drżałam że strachu, dziś - wiem że to człowiek który chce mi pomóc. Dzięki profesorowi Zadrożnemu poczułam się nie tylko jako pacjentka, ale przede wszystkim otoczona opieką młoda kobieta. Z całego serca polecam klinikę.

Gabrysia Majczak

Badanie urodynamiczne przeprowadzone w cudownej atmosferze. Mimo obaw i początkowemu stresowi czułam się zaopiekowana. Pan dr Szlaga, miły, empatyczny, wszystko dokładnie wyjaśnił, odpowiedział na każde pytanie. Pani Beata-asystująca w czasie badania, od samego wejścia do gabinetu starała się zminimalizować stres i otoczyć opieką. Polecam ten team

Żaneta Klimowicz

Korzystałem z usług kliniki przy okazji tomografu komputerowego oraz wizyty z synem u okulisty. Zawsze byłem zadowolony z jakości usług. Wizyty umawianie są na konkretne godziny, więc nie trzeba zazwyczaj czekać długo w kolejce, jest czysto i schludnie. Wnętrza są przyjemne dla oka, nowoczesne i funkcjonalne. Jedyny drobny minus, że przy rejestracji zawsze są kolejki, na szczęście bardzo szybko obsługiwane.

Wordlord

Daje 5 a nawet i więcej ⭐Pani doktor Jamroz-Brzeska (Alergolog) uratowała mnie lekami po wstrząsie anafilaktycznym. Jestem bardzo wdzięczna za to , że mogłam tego samego dnia na cito się dostać do lekarza. Do tego Pani doktor wspaniała osoba, mega empatyczna, wyrozumiała. Bardzo wnikliwie przeprowadziła wywiad lekarski, dzięki czemu mogła dobrze dobrać leki. Jestem Mega wdzięczna. Życzę powodzenia i dalszych sukcesów. Życzę Wszystkiego dobrego w nowym roku. Pozdrawiam Sylwia - pacjentka z Kutna

Sylwia z Kutna

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko