Medica

Dlaczego Medica?

  • Medica została założona przez kobietę – dla kobiet - w trosce o równy dostęp do profilaktyki bez względu na status społeczny czy materialny.
  • Zapewniamy bezpieczeństwo i komfort ze względu na certyfikowany sprzęt oraz  szeroki zakres badań (pracownie rezonansu magnetycznego, USG, RTG, densytometrii i tomografii komputerowej).
  • W razie stwierdzenia nieprawidłowości w wynikach badania, kompleksowo przeprowadzamy Pacjentkę przez proces diagnostyki, ustalając indywidualny plan opieki i ewentualnego leczenia.

Mammografia - na czym polega badanie

Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi, polegająca na wykonaniu dwóch ekspozycji dla każdej z nich. Zastosowanie nowoczesnego sprzętu diagnostycznego sprawia, że dawka promieniowania podczas takiego badania jest bardzo niewielka i zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Ponadto, jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania zmian w piersiach.

Najważniejszą częścią badania jest pozycjonowanie, czyli prawidłowe ułożenie piersi. Badanie mammograficzne wymaga ucisku, dzięki czemu otrzymujemy wysokiej jakości zdjęcia, eliminując wszelkie nieczytelne obrazy spowodowane ruchem. Odpowiedni ucisk piersi zmniejsza również dawkę promieniowania, co daje bezpieczeństwo i minimalizuje narażenie ciała kobiety na skutki uboczne, jakie mogą wystąpić po nadmiernym napromieniowaniu. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku. Ucisk trwa zaledwie kilka sekund. Ważne, aby w tym czasie pozostać bez ruchu. Pozwala to uzyskać po dwa obrazy dla każdej piersi. Powstałe w ten sposób zdjęcia, są analizowane przez specjalistów – lekarzy radiologów.

Dlaczego warto profilaktycznie wykonywać mammografię

Mammografia pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,3÷0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych. Oznacza to, że w badaniu skryningowym – profilaktycznym (kobiety zgłaszające się na badanie nie mają żadnych niepokojących objawów), wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersiach, w bardzo wczesnym etapie, kiedy nie można ich wykryć w procesie samobadania, czy podczas badania palpacyjnego, wykonywanego przez lekarza. Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo cenne i zwiększa szansę wyleczenia choroby, wykrytej we wczesnym stadium rozwoju.

Nawet jeśli badanie wykryje zmianę o charakterze guza, nie musi to oznaczać nowotworu. Spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersiach, niewielki procent okazuje się nowotworem złośliwym.

Kobiety z nieprawidłowym wynikiem mammografii, kierowane są na diagnostykę uzupełniającą: USG piersi i/lub biopsję cienkoigłową i/lub biopsję gruboigłową z badaniami histopatologicznymi. Badania te, są wykonywane bezpłatnie w ramach tego samego programu.

Harmonogram postoju mammobusów

lub kliknij na mapie
Mammobus

Umów wizytę telefonicznie
42 254 64 10

lub skorzystaj z możliwości rejestracji on-line

Pracownie stacjonarne

Laboratorium

Łódź - Widzew
ul. Sacharowa 21a

Łódź-Bałuty
ul. Szparagowa 10

Zgierz
ul. Łęczycka 24

Pabianice
ul. Mariańska 5a

Łowicz
ul. Iłowska 1/3

Piotrków Trybunalski
ul. Wojska Polskiego 77

Tomaszów Mazowiecki
ul. Jana Pawła II 6

Sieradz
ul. Popiełuszki 2

Końskie
ul. Spółdzielcza 8 B

Żyrardów
ul. Wyspiańskiego 6 B

Ciechanów
ul. Armii Krajowej 18 A

Zapisz się na mammografię

* Wymagane pola