Poradnia prenatalna



Poradnia prenatalna została stworzona dla wszystkich kobiet będących w ciąży, bez względu na wiek. Wykonanie badań prenatalnych ma dać przyszłej mamie pewność i spokój, że ciąża rozwija się prawidłowo, a dziecko jest wolne od wad strukturalnych.

Badania prenatalne polegają na określeniu ryzyka urodzenia dziecka z najczęściej spotykanymi wadami rozwojowymi i aberracjami chromosomowymi takich jak: Trisomia chromosomu 21- Zespół Downa (najczęstsza), Trisomia chromosomu 18 - zespół Edwardsa, Trisomia chromosomu 13 - Zespół Patau.  Pozwala na bezpieczne prowadzenie ciąży oraz umożliwia leczenie dziecka jeszcze w życiu płodowym lub zaraz po urodzeniu.

Dodatkowym atutem wykonania badania prenatalnego, testu podwójnego (testu PAPP-A) jest możliwość określenia pracy łożyska. W przypadku nieprawidłowości wdrożenie leczenia zapobiega wystąpieniu chorób na późniejszym etapie rozwoju ciąży (hipotrofia oraz nadciśnienie indukowane ciążą).

Do dyspozycji naszych pacjentek jest zespół lekarzy składający się z ginekologów-położników oraz genetyków, którzy specjalizują się w wykonywaniu badań prenatalnych.

Badania prenatalne dostępne w naszej Poradni Prenatalnej:

1. Badania ultrasonograficzne

  • USG I trymestru ciąży z oceną wystąpienia ryzyka wad genetycznych płodu (11-14 tydzień ciąży)
  • USG II trymestru ciąży potocznie połówkowe (18-22 tydzień ciąży)
  • USG III trymestru ciąży (28-32 tydzień ciąży)
  • ECHO serca płodu
  • USG neurosomograficzne płodu

2. Badania biochemiczne

  • Test podwójny (PAPP-A; b-hcg), potocznie nazywany testem PAPP-A
  • Test potrójny (oznaczenie poziomu AFP, beta-hCG i wolnego estradiolu)

3. Testy genetyczne

4. Badania inwazyjne

  • Amniopunkcja
    Wskazaniem do wykonania amniopunkcji są nieprawidłowe wyniki badań prenatalnych nieinwazyjnych. Badanie polega na pobraniu próbki płynu owodniowego, pod kontrolą USG, cienką igłą przez powłoki skórne przyszłej mamy. Płyn owodniowy zawiera komórki płodowe, które dostarczają cennych informacji na temat stanu zdrowia, struktury genetycznej, stopnia rozwoju oraz płci przyszłego dziecka.

Program bezpłatnych badań prenatalnych

W ostatnich latach wzrasta systematycznie średni wiek kobiet rodzących. Szacuje się, że rodzące powyżej 35 roku życia stanowią 8-10% wszystkich porodów. Powyżej tej granicy wiekowej istotnie wzrasta ryzyko wystąpienia patologii płodu uwarunkowanej aberracją chromosomową.
Program pozwala określić ryzyko wystąpienia wad rozwojowych oraz zaburzeń genetycznych u płodu. Wczesne diagnostyka wad rozwojowych daje możliwość rozpoczęcia odpowiedniego leczenia jeszcze na etapie ciąży, lub tuż po urodzeniu się dziecka. Badania prenatalne dają szansę w znacznym stopniu poprawić stan zdrowia i perspektywy rozwoju dziecka w przyszłości.

Jak przystąpić do programu?

W celu przystąpienia do bezpłatnego programu wymagane jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę (dotyczy badania USG w I i II trymestrze), wraz ze wskazaniem.

Kto kwalifikuje się do bezpłatnego programu badań prenatalnych?

Do programu kwalifikuje się kobieta ciężarna, spełniająca przynajmniej jedno z poniższych kryteriów:

  • wiek powyżej 35 lat,
  • wystąpienie aberracji chromosomowej płodu lub dziecka w poprzedniej ciąży,
  • wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych u przyszłej mamy lub ojca dziecka,
  • stwierdzenie zwiększonego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową,
  • stwierdzenie w wyniku badania USG i/lub badaniach biochemicznych płodu nieprawidłowości wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Badania objęte bezpłatnym programem prenatalnym:

  • w I trymestrze między 11, a 13 (+6 dni) tygodniem ciąży badanie zintegrowane: badania ultrasonograficzne (USG) płodu oraz test podwójny/potrójny z krwi matki
  • w II trymestrze między 18 a 22 (+6 dni) tygodniem ciąży badanie ultrasonograficzne płodu

Na ich podstawie lekarz podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania – jeśli to będzie potrzebne, skieruje pacjentkę na badania inwazyjne (pobranie materiału do badań genetycznych na drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG). Na przeprowadzenie tych badań pacjentka musi wyrazić zgodę.

Umów się telefonicznie
42 254 64 84
lub online
Panel Pacjenta

Najczęściej zadawane pytania

Test PAPP-A zlecany jest kobietom po 35 roku życia, ale mogą je wykonać kobiety w każdym wieku, które chcą mieć pewność, że ich dziecko urodzi się zdrowe.

Dodatkowym atutem wykonania testu PAPPA jest możliwość określenia pracy łożyska. W przypadku nieprawidłowości wdrożenie leczenia zapobiega wystąpieniu chorób na późniejszym etapie rozwoju ciąży (hipotrofia oraz nadciśnienie indukowane ciążą).

Tak wykonujemy to badanie - szczegóły w opisie usługi USG ciążowe 3D/4D.

Opinie o Salve Medica

Współpraca z Państwem przy projektach studenckich to sama przyjemność. Mamy poczucie, że chcą się Państwo z nami dzielić wiedzą. Mamy nadzieję, że w życiu zawodowym jeszcze nie raz się spotkamy.

Monika Pluta

W dniu dzisiejszym miałem wizytę telefoniczną u Pana dr Longina Paszkowskiego. Zostałem potraktowany wysoce profesjonalnie. Otrzymałem lekarstwa z wyjaśnieniem i oczywiście stosowaniem. Pracę Pana doktora oceniam bardzo wysoko. Równie uprzejma i profesjonalna była Pani w recepcji, z przykrością stwierdzam, że nie zapamiętałem jej nazwiska. Załatwiła mi wizytę, doradziła o co pytać, wspaniała. Wdzięczny pacjent.

Tomasz Piątkowski

Niespotykana jakosc uslug medycznych. Personel medyczny na najwyzszym poziomie. Panie pielegniarki przesympatyczne i pomocne. Sprawna obsluga i kultura osobista pań w punkcie rejestracyjnym. Jesli juz choruje sie....to leczenie tylko tam!

Justa Lo

Jestem pod opieką lekarza endokrynologa, miałam porady lekarskie u onkologa i okulisty. Lekarze Salve Medica maja nie tylko wysokie kwalifikacje, ale odznaczają się wysoka kulturą osobistą. Jeśli do tego wszystkiego dodamy nowoczesne, pięknie wyposażone, kolorowe wnętrze, to będziemy mieli obraz nowoczesnej na miarę XXI wieku placówki medycznej. Dziękuję z całego serca, wdzięczna pacjentka.

Sara Szyszko

Opieka pod okiem profesjonalistów na najwyższym poziomie. Dziękuję

Olena Witaszewska

Przychodnia godna polecenia. Profesjonalna obsługa, świetni lekarze, ceny całkiem przyzwoite. Nie miałem problemów z wyznaczeniem terminu.

Damian Wojciechowski

To czołowa placówka służby zdrowia, która z należytą troską dba o każdego pacjenta. Obsługa w rejestracji bardzo miła i pomocna. Leczy dorosłych i dzieci bardzo dużo lekarzy różnych specjalizacji. Wszelkie działania mają na uwadze dobro pacjentów. Klinika godna polecenia.

Anna Frątczak