W zdiagnozowaniu jakich chorób mogą pomóc badania genetyczne?

Każdy człowiek dziedziczy dwie kopie genów. Jedną od matki, a drugą od ojca. Zarówno jeden, jak i drugi zestaw DNA posiada 23 chromosomy, w których znajdują się geny, warunkujące występowanie określonych cech organizmu. Stąd pojawia się późniejsze podobieństwo do rodziców. Jednak w genach zdarzają się mutacje, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie organizmu i mogą przyczyniać się do powstawania różnych chorób. Aby możliwe było ich wykrycie, należy wykonać badania genetyczne.
Czytaj więcej: W zdiagnozowaniu jakich chorób mogą pomóc badania genetyczne?
Mammografia – czym jest i kiedy się badać?

Ponad 22% rozpoznań onkologicznych wśród kobiet w Polsce to rak piersi. Rocznie zapada na niego ponad 16 tys. nowych pacjentek. Największy odsetek zachorowalności stanowią kobiety w wieku 50-69 lat. Z kolei niska świadomość w kwestii badania piersi i profilaktyki sprawiają, że Polki na tle innych krajów europejskich mają niższe szanse na przeżycie pierwszych 5 lat po zdiagnozowaniu nowotworu. Główna przyczyna to wykrycie raka piersi w stadium zaawansowanym. W związku z tym tak ważne jest, by kobiety regularnie wykonywały mammografię. Warto dowiedzieć się, jak przebiega badanie piersi i kiedy je zrobić.
Atopowe zapalenie skóry i jak sobie z nim radzić

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba zapalna. Jej głównym objawem jest silny świąd, któremu towarzyszą zapalne zmiany skórne w postaci wyprysków. Choroba ta na ogół pojawia się już we wczesnym dzieciństwie i boryka się z nią ok. 25% dzieci i 2-3% dorosłych. Z kolei u ponad połowy chorych objawy pojawiają się już w pierwszym roku życia. W związku z tym, że atopowe zapalenie skóry w większym stopniu dotyczy właśnie dzieci, warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić, by szybko zniwelować uporczywe dolegliwości.
Czytaj więcej: Atopowe zapalenie skóry i jak sobie z nim radzić
Prawidłowe nawilżanie suchej skóry twarzy

Suchość skóry to problem, który dotyka ok. 15-20% populacji rasy kaukaskiej i rośnie z każdym rokiem. Ma to związek ze starzeniem się społeczeństwa, zanieczyszczeniem środowiska, zmianami klimatycznymi, jak również z nadużywaniem kosmetyków. Warto więc wiedzieć, jak odpowiednio dbać o suchą skórę. Źle dobrana pielęgnacja może doprowadzić do nasilonego złuszczania, pojawienia się pęknięć, czy wystąpienia stanu zapalnego objawiającego się zaczerwienieniem.
Pieprzyki (znamiona barwnikowe) na skórze - rodzaje znamion skórnych

Pieprzyki na ogół są niegroźne, jednak ich prawidłowe rozpoznanie umożliwia wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych skóry. Kwestia ta jest istotna, gdyż problem nie jest jednostkowy. W Polsce rocznie odnotowuje się 50 000 nowych zachorowań na złośliwy nowotwór skóry. Z tego 3 000 to dobrze znany większości czerniak. Warto więc poznać rodzaje znamion skórnych.
Czytaj więcej: Pieprzyki (znamiona barwnikowe) na skórze - rodzaje znamion skórnych
W jaki sposób uwolnić się od zgagi?

Zgaga jest częstym objawem, z którym pacjenci zgłaszają się do lekarza POZ. Szacuje się, że dolegliwość ta dotyczy ok. 34% Polaków. Chorzy opisują ją, jako uczucie bolesnego pieczenia za mostkiem albo tzw. palenia w przełyku. Objaw ten stanowi duży dyskomfort i warto wiedzieć, że jest jednym z głównych objawów refluksu żołądkowo-jelitowego.
Rodzaje brodawek - właściwości oraz ich usuwanie

Brodawki skórne są na ogół efektem klinicznym wirusa HPV (ang. human papilloma virus), Dotychczas odkryto ponad 100 różnych jego typów. Każdy charakteryzuje się inną strukturą, objawami oraz ryzykiem transformacji nowotworowej. Łagodne objawy HPV pojawiają się zazwyczaj w postaci niegroźnych grudkowych zmian skórnych. Jednak z czasem mogą one przerodzić się w złośliwy nowotwór. W związku z tym warto dbać o odpowiednią profilaktykę i dowiedzieć się, jak postępować z różnego rodzaju brodawkami.
Czytaj więcej: Rodzaje brodawek - właściwości oraz ich usuwanie
Jak skutecznie pozbyć się chrapania

13 milionów Polaków boryka się z problemem chrapania. U jednych pacjentów będzie ono bardziej uciążliwe, a u innych mniej. Pozornie niezagrażające życiu, jednak w poszczególnych sytuacjach może wiązać się z poważnym zjawiskiem bezdechu sennego. Przyczyny chrapania miewają groźne dla życia podłoże chorobowe, dlatego warto poznać na ten temat kilka faktów, a przy okazji dowiedzieć się, jak skutecznie pozbyć się chrapania.
Rwa kulszowa – objawy i sposoby leczenia

Ból w okolicach lędźwi i wyczuwalne promieniowanie aż do kończyn dolnych. Rwa kulszowa jest jednym z najczęstszych objawów dyskopatii. Warto więc poznać jej objawy i sposoby leczenia, by w porę i skutecznie zniwelować ból kręgosłupa.
Biegunka - przyczyny i sposoby leczenia

Rozpoznania biegunki zarówno u dzieci, jak i dorosłych można dokonać przez ocenę konsystencji stolca oraz jego objętości i częstotliwości wypróżniania. Na ogół symptomy ustępują samoistnie, jednak nie należy lekceważyć pojawienia się biegunki. Jest ona objawem nieżytu żołądkowo-jelitowego, czyi zakażenia układu pokarmowego. Warto więc wiedzieć, jakie mogą być przyczyny biegunki i poznać sposoby jej leczenia, by szybko pozbyć się uciążliwych objawów.
Sposoby ochrony i metody postępowania w przypadku ukąszenia przez kleszcza

Lato to okres częstych wycieczek. Wówczas wielu podróżujących zażywa większego kontaktu z naturą. Wysoka trawa, zalesione ścieżki, czy gęste krzewy to naturalne środowisko kleszczy. Nieważne więc, czy wybieramy górskie wędrówki, biwak nad jeziorem, czy wypoczynek na działce, w każdym z tych miejsc można napotkać kleszcze. W takim wypadku należy odpowiednio się zabezpieczyć i poznać metody postępowania w przypadku ukąszenia przez kleszcza.
Czytaj więcej: Sposoby ochrony i metody postępowania w przypadku ukąszenia przez kleszcza
Co zrobić, gdy użądli nas osa lub pszczoła?

Ukąszenia owadów to zjawisko, które swój szczyt osiąga w okresie wakacyjnym. Gdy robi się ciepło, pszczoły i osy można nie tylko coraz częściej zobaczyć, ale także usłyszeć. Najwięcej spotyka się ich w naturalnych rezerwatach, choć w miejskich aglomeracjach też są bardzo aktywne. Dlatego warto mieć się w tym czasie na baczności, by uniknąć ukąszenia. Jednak nie zawsze jest to możliwe. W związku z tym należy wiedzieć - co robić, gdy użądli nas osa lub pszczoła? To szczególnie ważne dla alergików, ale również dzieci, które ciężej znoszą ugryzienia owadów.
Co zrobić, gdy na oku pojawi się jęczmień?

Powieka to fałda skórna, której główną funkcją jest ochrona gałki ocznej przed mechanicznymi uszkodzeniami, promieniami słonecznymi, czy innymi czynnikami zewnętrznymi. Ten bardzo ważny dla oka element składa się z gruczołów łojowych i potowych. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o higienę okolic narządu wzorku, to mogą pojawić się zapalenia i stany ropne. Wówczas tworzy się jęczmień lub gradówka. Czym się różnią i jak postępować z tymi infekcjami?
8 rzeczy, które należy wiedzieć w przypadku wystąpienia udaru słonecznego

Okres letni oznacza znaczny wzrost temperatury. To czas, w którym odnotowuje się najwięcej przypadków udaru słonecznego. Szczególnie narażone na przegrzanie organizmu są dzieci, osoby starsze i turyści podróżujący z umiarkowanych stref klimatycznych do tropikalnych, czy też subtropikalnych krajów. Oto 8 rzeczy, które należy wiedzieć w przypadku wystąpienia udaru słonecznego.
Czytaj więcej: 8 rzeczy, które należy wiedzieć w przypadku wystąpienia udaru słonecznego
Salmonella – jak uniknąć zatrucia pokarmowego i co robić, gdy dojdzie do zakażenia?

Biegunka, bóle brzucha, czy gorączka to objawy typowe dla wielu chorób oraz zakażeń. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich źródłem mogą być pałeczki Salmonelli, gdyż to one są główną przyczyną zatruć pokarmowych. Zakażenie pojawia się wraz ze spożyciem produktu, który zawiera toksyny bakteryjne. Aby szybko zapobiec infekcji, warto wiedzieć, jakie są przyczyny i objawy Salmonelli i jak ją leczyć.
Czytaj więcej: Salmonella – jak uniknąć zatrucia pokarmowego i co robić, gdy dojdzie do zakażenia?
8 faktów na temat uczulenia na słońce

Ładna, ciemna opalenizna to często wyznacznik tego, że wakacyjna pogoda dopisała. To właśnie latem skóra podlega szczególnej ekspozycji na promieniowanie UV. Różne schorzenia, kosmetyki, leki, perfumy, a nawet określone typy karnacji mogą być przyczyną nadwrażliwości na światło słoneczne i w związku z tym będą potęgować nieprzyjemne objawy alergii. Warto więc zdawać sobie sprawę z pewnych faktów na temat uczelnia na słońce i wiedzieć, jak można z nim walczyć.
Jakie badania wykonać zanim, zajdzie się w ciążę?

Przygotowania do zajścia w ciążę przyszli rodzice powinni rozpocząć kilka miesięcy wcześniej. Optymalny okres przygotowawczy to 6 miesięcy. W tym czasie zarówno przyszłe mamy, jak i przyszli ojcowie są w stanie przeprowadzić wszystkie niezbędne badania, a przede wszystkim ewentualną kurację - w przypadku, gdyby okazało się, że mają problemy ze zdrowiem, cierpią na niekorzystne dla rozwoju płodu schorzenia, czy też są uzależnieni od alkoholu lub papierosów.
Czytaj więcej: Jakie badania wykonać zanim, zajdzie się w ciążę?