Badanie Kliniczne Alergiczny Nieżyt Nosa
Uczuleniowe zapalenie błony śluzowej nosa (alergiczny nieżyt nosa – ANN) jest najczęściej występującą chorobą rozpoznawaną w warunkach ambulatoryjnych na podstawie wywiadu, badania fizykalnego i obiektywnych testów.
ANN może być sezonowy lub przewlekły. W sezonowym alergicznym nieżycie nosa (SANN) objawy występują wiosną, latem i wczesną jesienią. Zwykle są spowodowane wrażliwością alergiczną na unoszące się w powietrzu zarodniki pleśni lub na pyłki traw, drzew i krzewów. Pacjenci z alergicznym nieżytem nosa mają trzykrotnie większe ryzyko rozwoju astmy. Typowymi objawami alergicznego nieżytu nosa są: wodnisty wyciek z nosa, kichanie (zwłaszcza seryjne), zatkanie nosa i gęsta wydzielina, przewlekły kaszel, świąd nosa, często także alergiczne zapalenie spojówek.
Celem badania Alergiczny Nieżyt Nosa jest ocena skuteczności, wykazanie przewagi i bezpieczeństwa stosowania rupatadyny w połączeniu z montelukastem w porównaniu z prowadzoną monoterapią rupatadyną.
Leki podawane są w stałej dawce u dorosłych Pacjentów z sezonowym uczuleniowym zapaleniem błony śluzowej nosa z towarzyszącą astmą oskrzelową o nasileniu łagodnym bądź umiarkowanym lub bez astmy.
Wizyty lekarskie i badania diagnostyczne związane z programem, oraz leki są całkowicie bezpłatne.

Krok 1: Kwalifikacja do badania
Do badania poszukujemy Pacjentów:
- pełnoletnich kobiet i mężczyzn
- chorujących na alergiczny nieżyt nosa minimum przez 1 rok
- posiadających dodatni wynik testu skórnego na sezonowe alergeny
Krok 2: Badania przesiewowe
Przed przystąpieniem do badania, Pacjent musi podpisać dokument świadomej zgody na udział w badaniu i wypełnić kwestionariusz. Następnie lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z Pacjentem.
Krok 3: Kolejne wizyty
Po włączeniu Pacjenta do programu pozostanie on pod opieką lekarza oraz w stałym kontakcie z koordynatorem badania.
Całkowity czas trwania udziału Pacjenta w badaniu: 65 dni (30-dniowa eliminacja, 7-dniowe badanie przesiewowe i 28-dniowy okres leczenia).