Badanie kliniczne dla Pacjentów z rakiem płuc
Badanie kliniczne PYRAMID-1 przeznaczone jest dla Pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca (NDRP) i określoną mutacją w genie HER2. Badanie ocenia bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leku pirotynib w porównaniu z docetakselem (zarejestrowanym lekiem przeciwnowotworowym) pod względem oddziaływania na NDRP, w przypadku którego nie wystąpiła odpowiedź na chemioterapię.
Badany lek pirotynib zaprojektowano tak, by nie wpływał na zdrowe komórki, ale oddziaływał na komórki nowotworowe z mutacją HER2. Jego celem jest zapobieganie namnażania komórek rakowych. Lek występuje w postaci tabletek doustnych.
Na początku badania u Pacjenta z niedrobnokomórkowym rakiem płuc ocenimy laboratoryjnie wystąpienie genetycznej mutacji genu HER 2. Po potwierdzeniu obecności mutacji, Pacjent zostanie losowo włączony do grupy przyjmującej pirotynib lub grupy przyjmującej docetaksel. Lekarz u Pacjenta na docotakselu może zdecydować o zmianie w późniejszym okresie leczenia na pirotynib.
Wizyty lekarskie i badania diagnostyczne związane z programem badania, oraz lek są całkowicie bezpłatne. Pacjentom biorącym w nim udział zwracamy koszty dojazdu do naszego ośrodka.

Krok 1: Kwalifikacja do badania
Do badania poszukujemy Pacjentów:
- pełnoletnich,
- z świeżo rozpoznanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca, w trakcie lub po 1 linii leczenia onkologicznego.
Osoby zainteresowane badaniem proszone są o kontakt telefoniczny: 42 254 64 39 lub wypełnienie poniższej ankiety.
Krok 2: Badanie przesiewowe
Wizyta rozpoczyna się rozmową z lekarzem onkologiem, który odpowie na wszystkie pytania związane z programem. Przed przystąpieniem do diagnostyki, Pacjent musi podpisać dokument świadomej zgody na udział w badaniu oraz zgodę na badanie genetyczne.
Następnie zostaną przeprowadzone: wywiad medyczny i niezbędne badania.
Krok 3: Kolejne wizyty
Po włączeniu Pacjenta do programu pozostanie on pod opieką lekarza onkologa i wykwalifikowanego personelu medycznego oraz w stałym kontakcie z koordynatorem badania. Wizyty w ośrodku będą się odbywać co 21 dni w celu przeprowadzenia oceny stanu zdrowia i ewentualnego rozpoczęcia kolejnego cyklu.
W przypadku wyznaczenia leczenia pirotynibem, lek należy przyjmować raz dziennie.
W przypadku wyznaczenia leczenia docetakselem, należy zgłaszać się do ośrodka badawczego na wlewy dożylne co 3 tygodnie.
Udział w programie jest całkowicie dobrowolny i można wycofać się z niego w dowolnym momencie.