Embolizacja mięśniaków macicy
Embolizacja to niechirurgiczna, bezpieczna i skuteczna metoda leczenia mięśniaków. Jej efektem jest znaczne zmniejszenie objętości mięśniaków, dzięki zamknięciu drobnych naczyń doprowadzających do nich krew. To najmniej inwazyjna metoda spośród wszystkich metod leczenia mięśniaków. Sam zabieg trwa od 30 minut do godziny, a pobyt w szpitalu nie powinien trwać dłużej niż dwa dni. Embolizacja nie wymaga cięcia chirurgicznego.
Zalety embolizacji:
- brak cięcia chirurgicznego, brak szwów, brak blizn,
- pacjentka podczas zabiegu jest świadoma (brak ryzyka znieczulenia ogólnego), stosowane jest znieczulenie miejscowe oraz podawane są leki przeciwbólowe,
- krótkotrwała hospitalizacja (1-2 doby); zabieg trwa od 30 min do 1 godziny
- brak długotrwałej rekonwalescencji - w ciągu kilku dni pacjentka może wrócić do codziennych obowiązków
- podczas jednego zabiegu istnieje możliwość leczenia wszystkich zdiagnozowanych mięśniaków
- objawy w postaci nieprawidłowych krwawień ustępują zaraz po zabiegu
- zabieg nie wiąże się z usunięciem macicy
Dla kogo jest zabieg embolizacji?
Embolizacja polecana jest kobietom, które chcą w skuteczny i minimalnie inwazyjny sposób pozbyć się uciążliwych dolegliwości związanych z mięśniakami macicy. Zabieg polecany jest kobietom, które nie planują już zachodzić w ciążę.

Wizyta kontrolna po 3 miesiącu
Podczas wizyty lekarz upewni się, czy rekonwalescencja przebiega prawidłowo. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości, warto je skonsultować ze specjalistą.
Wizyta kontrolna po 1 miesiącu
Miesiąc po zabiegu zaprosimy Cię na pierwszą wizytę kontrolną, podczas której lekarz zrobi Ci USG. Sprawdzi Twój stan po zabiegu i reakcję mięśniaków na preparat embolizacyjny. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości, powiedz o nich lekarzowi.
Hospitalizacja
Pić i jeść możesz już 3-4 godziny po zabiegu. Jeśli Twój stan zdrowia na to pozwoli, otrzymasz wypis kolejnego dnia, wczesnym popołudniem. Najlepiej będzie, jeśli ktoś odbierze Cię ze szpitala – nie powinnaś prowadzić samochodu.
Przez 1-3 dni po zabiegu może występować niewielkie plamienie, a pierwsza miesiączka bywa przyspieszona. Przez miesiąc może się utrzymywać podwyższona temperatura lub lekki ból w podbrzuszu (pomogą środki przeciwbólowe dostępne bez recepty).
Embolizacja
Pamiętaj, żeby w dniu zabiegu przyjechać do Salve Medica wcześniej. Spotkasz się z lekarzem wykonującym embolizację oraz anestezjologiem, którzy sprawdzą Twój stan zdrowia oraz wyniki badań.
Poprosimy Cię także o dopełnienie formalności – podpisanie zgody na embolizację oraz opłacenie ampułek do zabiegu. Najlepiej zrobić to gotówką, ponieważ jeśli nie wykorzystamy podczas embolizacji wszystkich ampułek, będziemy mogli od razu zwrócić Ci ich koszt. 6 godzin przed zabiegiem musisz być na czczo (nie jedz i nie pij).
Sam zabieg może potrwać od 30 do 90 minut i odbywa się w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Znieczulenie może być założone w dwóch pozycjach: leżącej lub siedzącej. Podczas zakładania znieczulenia należy wygiąć plecy tzw. koci grzbiet. Miejsce wkłucia zostanie zdezynfekowane. Środek znieczulający wstrzykuje się do przestrzeni zewnątrzoponowej (w kręgosłupie) przez cienki cewnik. Podczas zabiegu i po nim przez cewnik podawane są leki, co powoduje, że nie odczuwasz bólu.
Lekarz, przystępując do embolizacji, nakłuje tętnicę i wprowadzi do niej cewnik - giętką, plastikową rurkę o średnicy ok. 1,2 mm. Przez nią podaje środek tzw. kontrast. Poczujesz ciepło rozchodzące się w jamie brzusznej, co jest normalną reakcją. Nie trzeba się wtedy ruszać. Dzięki kontrastowi dobrze widać tętnicę na monitorze.
Cewnik wprowadza się dalej – do dwu tętnic macicznych i przez nie podaje tzw. preparat embolizacyjny. W efekcie te naczynia się zamykają. Po zabiegu lekarz usuwa cewnik, uciska miejsce nakłucia i zakłada na trzy godziny opatrunek uciskowy. Po zabiegu nie wolno wstawać, siadać ani zginać prawej nogi.
Wizyta kwalifikująca do zabiegu
Przed przystąpieniem do zabiegu pacjentka musi odbyć wizytę kwalifikującą u lekarza ginekologa. Na wizytę warto wziąć ze sobą wyniki następujących badań:
- cytologia (do 12m-cy),
- histopatologia z jamy macicy (do 6m-cy),
- USG (do 12m-cy),
- Rezonans magnetyczny z kontrastem (do 6m-cy),
- kreatynina (nie starsze niż 7 dni przed RM z kontrastem).
Jeśli nie posiadasz aktualnych wyników badań, lekarz podczas wizyty wyda Ci odpowiednie skierowania.
Od ginekologa otrzymasz pełną informację na temat embolizacji mięśniaków, przeciwwskazań oraz przygotowania do zabiegu.
Jeśli zostaniesz zakwalifikowana do zabiegu, zadzwonimy do Ciebie kilka dni później, by poinformować o planowanym terminie embolizacji. Przypomnimy raz jeszcze o badaniach, które musisz wykonać przed zabiegiem. Otrzymasz numer telefonu do opiekuna pacjenta, który jest do Twojej dyspozycji w dniu embolizacji.