Proktologia
Problemy z ostatnim odcinkiem układu pokarmowego łączą się w dużej mierze ze stylem życia. Profilaktyka schorzeń odbytnicy, kanału odbytu i odbytu zakłada dietę bogatą w błonnik, aktywność fizyczną, a przede wszystkim ograniczenie siedzącego trybu życia. Jeśli jednak wystąpią objawy choroby proktologicznej (najczęściej obserwowane to problemy z wypróżnieniem oraz podrażnienia odbytu wywołane hemoroidami) należy najszybciej zgłosić się do poradni proktologicznej. Wśród niepokojących objawów wymienia się:
- nieregularne lub bolesne wypróżnianie,
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- świąd lub ból odbytnicy,
- ropne wycieki z odbytnicy,
- biegunki i zaparcia,
- nietrzymanie stolca i gazów,
- krwawienie z okolic odbytu.
Lekarz proktolog zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Jeśli pojawią się ku temu wskazania, w poradni proktologicznej w Łodzi można otrzymać skierowanie na konsultację z innym specjalistą lub na dalsze badania diagnostyczne, tj. angioskopia, rektoskopia, kolonoskopia lub test na krew utajoną.
Poradnia proktologii w Łodzi specjalizuje się w:
- diagnostyce i leczeniu chorób jelita grubego i odbytnicy,
- konsultacjach specjalistycznych i kwalifikacji do zabiegów,
- leczeniu żylaków odbytu (hemoroidów).
Dlaczego warto wybrać poradnię proktologiczną w Salve Medica?
- Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, krótkie terminy oczekiwania na wizytę u proktologa w Łodzi, dobrze wyposażone zaplecze medyczne.
- Działamy kompleksowo skupiając w jednym miejscu ofertę poradni lekarzy różnych specjalizacji, badania diagnostyczne, w tym diagnostyki obrazowej (tomograf, rezonans, USG, RTG). W naszym szpitalu przeprowadzamy również drobne zabiegi operacyjne.
- Umożliwiamy elektroniczny zapis na wizytę w poradni proktologicznej w Łodzi i dostęp do internetowego konta pacjenta, w którym możesz sprawdzić zalecenia lekarskie, odebrać wyniki badań lub e-receptę.
KIEDY ZAPISAĆ SIĘ NA WIZYTĘ DO PROKTOLOGA?
Zapisz się do lekarza proktologa, jeśli cierpisz na:
- nieregularne lub bolesne wypróżnianie się,
- uporczywe zaparcia,
- biegunki,
- ból w obrębie jamy brzusznej,
- uczucie wzdęcia,
- gazy jelitowe,
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- świąd w okolicach odbytu,
- śluz lub krew w stolcu.
CO BADA PROKTOLOG?
Lekarz proktolog specjalizuje się w chorobach końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Zajmuje się diagnostyką chorób jelita grubego, odbytnicy, kanału odbytu i odbytu. Prowadzi badanie fizykalne, polegające na ocenie wyglądu okolic odbytu, a także wykonuje badanie per rectum, które pozwala wybadać zmiany na powierzchni odbytu i odbytnicy.
NA CZYM POLEGA WIZYTA U PROKTOLOGA?
Konsultacja u proktologa rozpoczyna się od przeprowadzenia wnikliwego wywiadu z pacjentem, podczas którego lekarz zapyta o choroby i schorzenia występujące w rodzinie. Proktolog może wykonać badanie per rectum, czyli palcem przez odbyt, co pozwoli mu wstępnie postawić diagnozę. Trwa ono maksymalnie kilka minut i nie powinno być bolesne.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PIERWSZEJ WIZYTY U PROKTOLOGA?
Pierwsza wizyta w poradni proktologicznej nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Przed konsultacją dobrze jest się wypróżnić, a także zadbać o umycie okolicy odbytu. Na pierwszą wizytę u proktologa należy zabrać ze sobą wyniki badań diagnostycznych przeprowadzonych do tej pory.
Nasz zespół
Najczęściej zadawane pytania
Zapisz się do tego specjalisty, jeśli cierpisz na:
- nieregularne lub bolesne wypróżnianie się,
- uporczywe zaparcia,
- biegunki,
- ból w obrębie jamy brzusznej,
- uczucie wzdęcia,
- gazy jelitowe,
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- świąd w okolicach odbytu,
- śluz lub krew w stolcu.